Queen’s Scout Honour roll: 1952

Those who Qualified for the Queen’s Scout Award in 1952

AKOAN, Constantine Don 1st Double Bay
BADMAN, James Eric 1st Coniston
BALL, James William 1st Lavender Bay
BARNES, Colin Ivor 1st North Strathfield
BICKNELL, Adrian Richard 1st Wollstonecraft/North Sydney
BINNS, Ian Mason 1st Wollstonecraft/North Sydney
BOOTH, Colin Albert 1st Lavender Bay
BRADFORD, Rodney 1st Bexley
BYRNE, Erol Francis 1st Young
CAMERON, Malcolm 5th Hurstville
CAMERON, Trevor John 1st North Strathfield
CAMPEY, John Henry 1st West Ryde
CHAMPION, Norman 1st West Ryde
CHRICH, Robert 2nd/3rd Lindfield
CLEGG, John Edwards 1st Neutral Bay
COCHRANE, Stanley 1st Lavender Bay
COLLIER, Nigel 2nd Lidcombe (St Stephens)
CRAWFORD, John 1st Burwood
CURRIE, Arthur Scott 2nd Drummoyne
CURTIS, Lawrence Yenton 1st West Ryde
DAVIDSON, Keith 1st Leichhardt
DAVIES, Terence Neil 1st Lavender Bay
DITCHFIELD, William Lynn 1st Burwood
ERCAUSE, Ray Edmund Sherwin 1st East Roseville
FERGUSON, John Knox 1st Glen Davis
GARLAND, Noel 1st Milsons Point/Cammeray
GIBBINS, Garry Joseph 4th Waverley (31st Catholic)
GOLDSTONE, David 1st Double Bay
GRAY, John Ferris 1st Longueville
GREEN, Denis Clive 1st Blaxland
HOTCHKIS, Gregory 1st Thirroul
HAMILTON, Ian Andrew 1st Waverton (SCEGS)
HARRIS, John 1st Northbridge
HARRIS, John Mandley 1st Northbridge
HAWKINS, Neil Middleton 2nd/3rd Lindfield
HOLMES, William Harry Glennie 1st Port Jackson
IRVINE, Laurie Malcolm 2nd Lidcombe (St Stephens)
JAGGER, John Leonard 1st Burwood
JENVEY, Randall Walter 1st Chatswood
JOHANSON, Thomas Olar 2nd Wickham
JOHNSTON, Bruce Beresford 1st Northbridge
KING, Warren Francis Vernon 1st Artarmon
KINNERSLEY, Donald Stuart 1st Waverton (SCEGS)
KIRKPATRICK, Royman Percy 1st Manly
LANDERS, Donald Edward 1st Northbridge
LAWRENCE, Alan William 1st Lindfield
LEARY, John Kenneth 1st Lindfield
LETTS, Richard Albert 2nd Epping (St Alban’s)
LITTLE, George Allan 1st Inverell
LIVINGSTONE, Brian John 1st North Auburn
LLOYD, Lance John 1st Lavender Bay
LYONS, Robert Allen 1st Belfield
MACOUN, Kenneth George 1st Waverton (SCEGS)
MARLIN, John 2nd/3rd Lindfield
MARLIN, Raymond George 1st Neutral Bay
MARTIN, Albert Spencer 1st Bexley
MCCONVILLE, Barry 1st Glenbrook
MCKINNON, Russell Graham Drummoyne
MCLAUGHLIN, Robert 4th Waverley (31st Catholic)
MILLER, Robert Claude 1st Ramsgate
MITCHELL, Graeme Grenfell 1st Lindfield
MORLEY, Colin William 2nd/3rd Lindfield
MORLEY, Donald Albert 2nd/3rd Lindfield
NASH, John Douglas 1st Double Bay
NEWSOM, John Christopher 1st Meadowbank
OWENS, Kevin Daniel 2nd Haberfield
PARK, Warren Ostle 1st Haberfield
PITTS, Ian Trenwirth 1st Wollstonecraft/North Sydney
REID, John 1st Chatswood
RIXON, James Andrew 1st Bega
ROBERTS, Barnham John 4th Wollongong
ROBINSON, George Brian Barry 1st Double Bay
RODGER, Peter 1st Chatswood
RUSSELL, David John 2nd Epping (St Alban’s)
SANDELL, John Owen 1st Lindfield
SAUBER, Neil Ernest 2nd Chatswood
SAYERS, Ian Leigh 1st Northbridge
SHAW, Alan John 1st West Ryde
SIMPSON, Alex McCullough 1st Roseville
SLATTER, Douglas 1st Burwood
SMYTHE, Robert William 1st Ramsgate
STANLEY, Reginald Horace 1st Beverly Hills
STAPYLTON, Douglas Keith 1st Blaxland
STEEN, Philip Neil 1st Balgowlah
STEWARD, Kenneth Morris 1st Neutral Bay
TIGHE, Richard Francis 1st Port Jackson
TUFT, Robert Campbell 1st Chatswood
WHITE, Maurice 1st Meadowbank
WITHERS, Kelvin Lawry 1st Kingsgrove
WOOD, John 1st Double Bay
YENDLE, Charles Frederick 1st Lavender Bay
YOUNG, Warwick Victor 1st Artarmon