Queen’s Scout Honour roll: 1953

Those who Qualified for the Queen’s Scout Award in 1953

ADAM, Gregory 4th Goulburn
ADAMSON, Colin James 2nd Wickham
AGGETT, Neil Howard 1st Ramsgate
ARMSTRONG, Norman 1st Cowra
AXTENS, Peter 1st Lismore
BARDSLEY, Warren 1st Hornsby
BARTLETT, Gerald Henry 2nd Ashfield (Catholic)
BATHGATE, Ronald 1st West Ryde
BELL, Bruce Jeffrey 2nd Punchbowl
BELL, P 1st Double Bay
BIGELOW, Brian 2nd Rockdale (St Dominic Savio)
BLAIR, Phillip 1st Young
BOLACK, Robert 1st Campsie
BOSWARVA, Roger 1st Clovelly
BRITTEN, Stanley 1st West Tamworth
CHARKER, Edward 5th Hurstville
COOKSEY, Colin 2nd Dulwich Hill
COOPER, John 1st Yagoona
CORRY, Alan 1st Clovelly
COSTYN, Francis 1st Gwynneville
CRAZE, Bryce Lones
CULLITON, Denis 1st East Roseville
DARK, Colin 1st Blaxland
DASH, Alan MacDonald 3rd Strathfield (St Anne’s)
DAVIES, Peter Brian 1st Balgowlah
DEBROUWER, W 1st Beverly Hills
DONALDSON, Douglas 1st Blaxland
DONNELLEY, Arthur Drummoyne
DWYER, Trevor 1st Goulburn
EDWARDS, George 2nd Armidale
ELLIS, Stanley 1st Randwick
ELRICK, Richard 1st Oatley
EVANS, Peter 2nd Gladesville
FAWCETT, Richard 1st Milsons Point/Cammeray
GARDE, Edward 1st Annandale
GEARY, Kevin 2nd Wickham
GORDON, Graham 1st South Lismore
GORMAN, Robert 1st Annandale
GWILLIAM, Graeme 1st Kogarah
HALLIGAN, Malcolm 1st Merrylands
HALSTEAD, Ronald 1st Milsons Point/Cammeray
HARCOMBE, Allan 1st Cowra
HARRISS, Barry 1st Annandale
HART, Roger 1st East Roseville
HERBERT, John 1st Leeton
HOBSON, Thomas 1st Ramsgate
HOLLAND, Brian 2nd Lidcombe (St Stephens)
HUMPHRIES, Ross 4th Mosman
IRVING, Clive 3rd Auburn
JAMES, Bruce 1st Yagoona
JOHANSON, Thomas 2nd Wickham
JONES, Robert 1st Merrylands
KATSOOLIS, George 1st Wyong
KENT, Raymond 1st Beverly Hills
KESSLER, John Oswald Charles 2nd Randwick (Catholic)
KIBBLE, Robert 1st Lindfield
KITCHEN, Alan 1st Abbotsford
LAGKIN, Robin 2nd Narrabeen
LANGFORD, Harold 2nd Lidcombe (St Stephens)
LAW, Richard 1st Rose Bay
LECORNU, Ronald 1st Hurstville
LEVENSPIEL, Maxwell 1st Wyong
LEWIN, Ralph Herbert 1st Sylvania
LEWIS, Kevin 1st Clemton Park
LIGGINS, Barry Raymond 1st Goulburn
LIONS, John 1st Abbotsford
LLOYD, Thomas 1st Belmont
MARLAND, John Smirkwaite 1st Clemton Park
MCCARROL, Alan 1st Yagoona
MCGILLIVRAY, Donald 1st Gosford
MCGILVRAY, Ian 1st Northbridge
MCGREGOR, Maxwell John 2nd Drummoyne
MCINNES, William Malcolm 16th Sydney
MEDHURST, Bruce 1st Hurstville
MEULHAN, Richard Boyce 3rd Strathfield (St Anne’s)
MILLER, Norman Leslie 1st Kogarah
MOORE, Brian Edward 2nd Adamstown
MURRAY, Eric 2nd Grafton
MUSGROVE, Howard 1st Belmont
NORTH, Richard 1st Double Bay
PARK, Archie 1st Belmont
PITSILADIS, Emanuel 1st Belmont
PITTAWAY, Malcolm 1st East Roseville
POOLE, Alan G 1st Gordon
PORTER, Lawrence 2nd Lidcombe (St Stephens)
RAWLINGS, John 1st Northbridge
RICH, Rodney 2nd Armidale
RIXON, Glendon 1st West Tamworth
ROBINSON, Alan 1st Gordon
RUTTER, Geoffrey 1st Wyong
RUTTLEY, Leslie Drummoyne
RYAN, Kenneth 5th Hurstville
SANTO, Sidney 1st Stanmore
SHAPLAND, Colin 1st Auburn
SIMPSON, Peter Belfield 1st Epping
SMITH, James 5th Auburn
SMITH, Maxwell 1st West Tamworth
SMITH, Richard 2nd Sutherland (ARMCO)
SOSIMENKO, George 1st Blacktown
STEWART, Samuel Donald 1st Wingham
STORY, Alfred 1st Nowra
STOWE, Edward 2nd Lidcombe (St Stephens)
TAMSETT, Ronald 4th Goulburn
WAKEHAM, Jeffrey 2nd Wickham
WATERS, Roger 1st Gordon
WEATHERBURN, John 2nd Lidcombe (St Stephens)
WEVERS, Heath 1st Goulburn
WILSON, Leslie 1st Lindfield
WISHART, Graham 1st Lismore
WOOD, Murray James 1st Penshurst
WYATT, Terence 2nd North Sydney (St Thomas)