Queen’s Scout Honour roll: 1954

Those who Qualified for the Queen’s Scout Award in 1954

ALEXANDER, Lawrence Lionel 2nd Clovelly
ARCHER, Brian Francis 3rd Hamilton
ASTON, Mervyn Jeffery 3rd/4th Kensington
BARNES, Ronald Jack 1st Parramatta
BATH, Neil 4th Wollongong
BENNETT, Allan Vivian 1st Miranda
BOWLE, Robert John 1st Fairfield
BROOKS, Roderick Leonard 5th Dulwich Hill
BROWNSELL, Robert 1st Thirroul
BUDD, Derek 1st Griffith
BURNS, Richard Alfred 1st Marrickville
CAHILL, Patrick Edward 1st Belmont
CARLTON, William Thomas 1st Ashfield
CARNEY, Brian 1st Tamworth
CHAPPLE, John Maxwell 1st Ramsgate
CLARENCE, John Brassnett 1st Belmont
CLIFTON, Alfred Thomas 1st Marrickville
DAVIDSON, Ian 1st Chatswood
DENNE, Kenneth 1st Blacktown
DOWNTON, William Frederick 1st Leichhardt
EDWARDS, Edward John Gavin 1st Botany
ELDER, John Raymond 1st Wyong
FERGUSON, William Joseph 2nd Edgecliff (Cranbrook School)
FIELD, Norman Gordon 1st Mount Victoria
FRAZER, Douglas Bruce 1st Albury
FURRER, Brian 1st Williams Creek
GAVEN, Michael 1st Narrabeen
GERDTZ, John 1st Albury
GIBSON, Norman 4th Waverley (31st Catholic)
GILLIES, Ronald Robert 2nd Orange
GILMORE, Edgar James 1st Mangerton
GREENHAM, Geoffrey Eric 1st Epping
GRUNDY, Richard 2nd Lidcombe (St Stephens)
HABERFIELD, Ronald Leslie 1st Albury
HARGREAVES, Kenneth 1st Nemingha
HARRIS, Manwell Stuart 1st Wyong
HELLYER, Stanley Edward 3rd Auburn
HICKS, James William 1st Carlingford
HUMPHRIES, Kenneth Walter 2nd Cammeray
HUNTER, Douglas James 1st Albury
JAGGERS, Barry 1st Randwick
JERDAN, Peter Stuart 1st Double Bay
JOHNSON, Carlisle George 3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
JOHNSON, Robert 1st Merrylands
JOYNSON, Kenneth Stanley 1st Albury
JURD, Geoffrey 1st Nemingha
KENNEDY, William 1st Nemingha
KNIGHT, Anthony James 1st East Chatswood
LAING, Robert Graham 1st Hunters Hill
LARGE, David 4th Wollongong
LITTLE, Robert George 1st Ashfield
LLOYD, Edgar George 1st Belmont
LOVETT, Peter Graeme 1st Clifton Gardens
MACDONALD, James Alexander 1st Cowra
MACINDOE, Ross 1st Castle Hill
MANNING, John 1st Redfern
MCAULIFFE, Charles 2nd Castle Hill
MCGILL, Donald 5th Mosman
MCKINNON, Ross 1st Randwick
MEARNS, Brian Norman 4th Wollongong
MITCHELL, John William 1st Glen Innes
MOON, Frank 4th Wollongong
MOONEY, Frank 2nd Randwick (Catholic)
MURPHY, Donald Frank 5th Chatswood
NAUGHTON, Michael 2nd Narrabeen
NEWMAN, Kevin 1st Bankstown
NEWTON, Kevin 1st Hurstville Grove
NICHOLLS, David George 1st Vaucluse
NICHOLSON, Robert 1st North Wollongong
NORRIS, John Norman 1st Redfern
PANES, Frances Joseph 1st Botany
PERRY, Noel Lawrence 1st Bankstown
PETERS, John Alexander 1st Botany
POLLARD, Peter John 1st Mayfield
POLLITT, William Byrne 1st Cowra
POTTER, Malcolm 2nd Barrier
PRESDEE, Leslie Clarrence 1st Leichhardt
RANKIN, Clave 1st Thirroul
REA, Lyndon George 1st Kyeemagh
REYNOLDS, Mark Clyde 4th Mosman
ROCHE, Robert 1st Merrylands
ROWE, Barry 4th Barrier
SECKOLD, Roy James 1st Ettalong
SHEEDY, Errol Victor 1st Ramsgate
SIVYER, John Barry 1st Manly-Seaforth
SLEIGH, Ronald 2nd Lidcombe (St Stephens)
SMITH, Peter 1st Merrylands
SODEN, John Alfred 1st Dubbo
SONEEN, Thomas Edward 1st Mount Victoria
SPEECHLEY, Donald Francis 1st Botany
SPRATT, Barry 1st Randwick
STROUD-WATTS, Athol 1st Byron Bay
SUGDEN, Warren George 1st Cowra
THOMAS, John Gerard 4th Waverley (31st Catholic)
THOMPSON, Alan Sylvester 1st Cowra
TITMUS, Ronald John 5th Dulwich Hill
TOBIN, Leo Jame 1st North Wollongong
TOLHURST, Urias Henry 1st Thirroul
TOWNSEND, Peter Croasdell 5th Chatswood
WARD, James Robert 1st Fairfield
WARNER, John Joseph 1st Hamilton
WHITE, Kenneth Leigh 1st Chatswood
WILLETT, John Alfred 2nd/3rd Lindfield
WILLIAMS, James 3rd Hamilton
WILLIAMS, Peter John 1st Albury
WILSON, Ron 1st Thirroul