Queen’s Scout Honour roll: 1955

Those who Qualified for the Queen’s Scout Award in 1955

ACCORATO, Carl Frederick 1st Seven Hills
ALLEN, Raymond John 1st Sylvania
APPLEBY, Arthur 1st North Auburn
BAKER, Douglas William 2nd Parramatta (St John’s)
BARCLAY, Miles 3rd Maroubra
BARWOOD, William Spencer 1st Cooma
BATTEN, Victor John 1st Waverley
BATTEN, William Clive 1st Randwick
BENNETT, Ronald Allan 5th Chatswood
BIRCH, Allan 1st North Auburn
BIRKIN, Thomas 2nd Waratah
BOYLDEW, Graham Edward 1st Young
BRAY, Donald James 2nd Adamstown
BROWN, George Owen 1st Arncliffe
BUCKLEY, Maurice Joshua 2nd Gordon
BUMSTEAD, William John 1st Moore Park (St Michael’s)
BURKE, David Michael 2nd Haberfield
BYRON, Ross Graham 1st Katoomba
CAMDEN, Trevor 2nd North Sydney (St Thomas)
CAMP, Gordon Elliott 1st Lavender Bay
CAMPBELL, Terry Joseph 1st Concord West
CLEMENTS, John Graham 2nd Lavender Bay
COLES, Bruce John 2nd Longueville
COLMAN, Philip 2nd Narrabeen
COOK, John Reginald 2nd Lavender Bay
COUCHMAN, John Alan 1st Lindfield
CROSS, Robert Mackay 5th Mosman
DAWSON, Peter Gilbert 1st Camden
DILLON, John Frederick 1st Lindfield
DOCKER, Brian William 2nd Parramatta (St John’s)
DONNAN, Anthony 2nd Croydon
ELFICK, Michael Hele 3rd Coogee (St Nicolas)
ELLIOTT, William Maurice 2nd Lismore (St George)
ELLIS, Roy 1st Maroubra
EVANS, Thomas George 1st Granville
FENTON, Graham Sidney 1st Coffs Harbour
FLANAGAN, Kevin 4th Bathurst
FORGE, Raymond William 1st West Tamworth
FROST, Ian Deniss 1st Erina Heights
GEORGE, Graham John 1st West Tamworth
GILLILAND, Robert John 1st Leichhardt
GORDON, Raymond Clyde 2nd Homebush
GRENFELL, Geoffrey Ivan 1st Erina Heights
HAMILTON, Douglas 1st Milsons Point/Cammeray
HAMPSON, Roger 5th Hurstville
HANSCOMBE, John William 1st Randwick
HARRISON, John Edward 1st Beverly Hills
HAY, Richard Henderson 3rd Mosman Bay
HAYNES, Denny William 1st Ramsgate
HAYNES, Terry Morton 1st Ramsgate
HEARNDEN, Norman Bennett 2nd Clovelly
HENSON, Bruce James 1st Denistone
HEYDON, Geoffrey Warren 1st Carlton
HOY, Manning 2nd Kensington(1st Catholic)
HUTTON, John Andrew 1st Merrylands
INGALL, Geoffrey Eton 1st Nemingha
INWOOD-SMITH, William Donald 1st Katoomba
JAMIESON, Richard Boyd 1st Waverley
JONES, Clive 1st Northbridge
JONES, Neville 1st Belmont
JONES, Vincent James 1st Granville
KENNEDY, Anthony Robert 1st Willoughby
KING, John Ernest 1st Darling Point (St Mark’s)
KOLSKY, Barry William 1st Gwynneville
LAMBERT, Jack 1st Petersham
LAMOND, Walter Duff Downie 2nd Canberra
LAST, Robert 1st Beverly Hills
LEONARD, Robert James 2nd Lidcombe (St Stephens)
LONG, Robert William 1st Abbotsford
MACKINNON, Graeme Ian 2nd Adamstown
MAGNUSSON, David 1st Northbridge
MAIDENS, George William Thomas 1st Granville
MANNELL, Len 1st Wentworthville
MARTIN, Donald Campbell 1st Glebe
MATHIESON, John Stuart Frederick 1st Denistone
MCCABE, Terry 1st Petersham
MCDERMOTT, John Robert Keith 1st Yagoona
MCELROY, Murray Stanley 1st Kingsford
MCIVER, Robert Ian 1st Lavender Bay
MCRAE, Donald Frederick Sheldrick 1st Burwood
MELDRUM, Bruce Robert 1st Manly
MESSURIER, John Le 1st Cardiff
MILLER, John Chapman 1st Carlton
MULHALL, Dallas Phillip 2nd Waratah
NEWTON, Richard 3rd Strathfield (St Anne’s)
NICHOLS, Anthony Howard 1st Bulli
NIELSEN, Peter Andrew 1st Hornsby
OGILVIE, Stuart Reginald 3rd Hamilton
OXFORD, Geoffrey Thomas 1st Yagoona
PARSONS, Robert 1st North Auburn
PEARCE, William James 1st Banksia
PORTER, Maxwell Vincent 1st Auburn
PRICE, John Charles 1st Mayfield
PUCK, Herbert Richard 3rd Mosman Bay
REEVE, Malcolm 1st Beverly Hills
RICHARDSON, Noel Phillip 5th Dulwich Hill
RITCHIE, Ronald Henry 5th Dulwich Hill
ROSE, George Henry 1st Randwick
RUDGLEY, Brian Albert 2nd Lidcombe (St Stephens)
SCULLY, Grahame Charles 1st Brookvale
SEDGERS, Neil Thomas 1st Denistone
SMITH, Bruce Michael 1st Lavender Bay
SMITH, Darval 1st Young
SMITH, Ross 2nd/3rd Lindfield
SPROD, Ian Mervyn 3rd Mosman Bay
STOKES, Richard 2nd Gordon
STRAUSS, Peter William 1st Petersham
SYMON, Brian Colin 1st Longueville
TORNING, Ronald 1st North Auburn
TREW, John Barry 1st Maroubra
TUITE, John Brian 1st Northbridge
TURNER, Keith 2nd Lidcombe (St Stephens)
WALSH, Gerald 2nd Croydon
WARDIE, Donald Harry Walter 4th Auburn
WARWICK, Gregory 1st Beverly Hills
WATSON, Charles Sinclair 1st Randwick
WATSON, Clive Robert 1st West Tamworth
WEAR, Kenneth John 1st Northbridge
WEIR, Kenneth John 1st Castlecrag
WELLS, Kimball Francis 1st Canberra
WICKHAM, Brian Leslie 2nd Parramatta (St John’s)
WILSON, David 3rd Strathfield (St Anne’s)
WILSON, Donald 1st East Roseville
WILSON, John Ernest 1st Lindfield
WOOD, Max Ashton 1st Lavender Bay
WRIGHT, Allan Rodney 1st Lavender Bay
YENDLE, John Alan 1st Lavender Bay