Queen’s Scout Honour roll: 1958

Those who Qualified for the Queen’s Scout Award in 1958

ADAMS, Ross Charles Herbert 1st Burns Bay
ALLEN, Latimer Richard 1st Hurstville Grove
ASPIN, Trevor 1st Miranda
ASTON, Alan Ronald 1st St Ives
AVELING, Harry George 2nd Gladesville
BALES, Kerry Neil 1st Petersham
BALL, Geoffrey James 4th Ramsgate
BARKER, Brian 2nd Summer Hill
BARKER, Edmund 1st Windang
BARNETT, Robert Bruce 2nd Dulwich Hill
BEATTIE, Brian Barr 1st Longueville
BELL, Ian 2nd Lidcombe (St Stephens)
BERMAN, Trevor James 1st Hamilton
BLAIR, David Graham 2nd Dulwich Hill
BLOOMFIELD, Roy Walter Lones
BOGG, Ian Stanley 1st Merrylands
BOLER, Jeffrey John 2nd Sutherland (ARMCO)
BOLTON, Bruce 1st Carlingford
BOND, Bruce Geoffrey 1st Boronia
BOOTH, John Richard 1st Roseville
BOXALL, Ian 2nd Miranda (Congregational)
BRIEN, John 1st Concord
BROWN, Keith William 1st Boronia
BUCHAN, James 1st Sutherland
CABLE, John 1st Windang
CANT, Richard Neil 4th Bathurst
CARNABY, Russell Henry 2nd Panania
CARR, Barry Edward 1st Tempe
CARROLL, William 2nd Gladesville
CHALMERS, Alan Douglas 1st Longueville
CHALONER, Bernard 1st Parramatta
CHAPMAN, Bruce Raymond 1st Enfield
CLARK, Barry 2nd Eastwood
CLARK, Neil Hedley 1st Penshurst
COATES, Jarvis 1st St Ives
CONDON, Ian Douglas 1st Canberra
COOKSEY, Peter Joseph 2nd Dulwich Hill
CORDUKES, Peter 2nd Eastwood
COUPLAND, Colin Gregory 1st Burns Bay
COWDREY, Norman 3rd Maroubra
COWDROY, Peter James 2nd/3rd Lindfield
CRANE, James Frederick 2nd Gladesville
CRAWFORD, Robert 1st Cootamundra
CREIGHTON, Peter Douglas 4th Ramsgate
CUNNINGHAM, George 1st Sefton
DAVIES, Robert Charles George 1st Lavender Bay
DAVIS, Geoffrey James 1st Moree
DELOFSKI, John Paul 1st Leichhardt
DONALD, Kevin 1st Unanderra
DOUGLASS, Kenneth 2nd Wollstonecraft
DOVER, Garry Frank 1st Mortdale
DUFFY, Ian 4th Wollongong
DUNN, Eric James 1st Granville
EDGAR, Robert Ian 1st Burns Bay
EDMONDS, Phillip Konbury 1st Concord
ELLIOTT, Edward 1st Concord
EPSTEIN, John Benjamin 1st Double Bay
EVERS, Allan 3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
FAIRFAX, Roger Neville 1st Peakhurst
FELL, Christopher J D 1st Stockton
FELSCH, Lawrence Richard 1st Hamilton
FENDER, Roland 3rd Lismore
FENTON, Ian Ross 1st Inverell
FERRIER, Spencer Lyons 2nd North Sydney (St Thomas)
FLEMING, William 2nd Wollstonecraft
FORREST, Gary Clifton 1st Lavender Bay
FRASER, Ian Edward 1st Waverton (SCEGS)
GRAINGER, Barry Lowes 1st Unanderra
GREEN, Mervyn 1st North Auburn
GRIFFITHS, Brian Vernon 1st Padstow
HALLETT, Graham Richard 1st Sylvania
HANDEL, Phillip 1st Windang
HARKNESS, Edward 1st Peakhurst
HARRINGTON, Richard 1st Carlingford
HARRIS, Geoffrey Charles 1st Longueville
HARRIS, Kelvin 1st Stockton
HARTLEY, Robert Burrowes 1st Vaucluse
HEATH, Nicholas 1st Waverton (SCEGS)
HINCHCLIFFE, Dennis George 1st Merewether
HODGE, Peter 1st Ashbury
HODGSON, Gregory 1st Ashbury
HOLLAND, Desmond William 1st Rockdale
HOLLAND, Kevin 2nd Lidcombe (St Stephens)
HOOLE, Bruce John 4th Goulburn
HOPKINS, George Wallace 1st Hunters Hill
HOURIGAN, Terry William 1st Canberra
HUGHES, Allan John 1st Peakhurst
JAGO, Barry 2nd Lidcombe (St Stephens)
JOHNS, Charles Merrick 4th Barrier
JOYCE, Peter Thomas 1st Concord West
KAY, Robert James 1st Miranda
KELLY, Oswald Mervyn 3rd Marrickville
KENNEDY, George 2nd Dulwich Hill
KENNEDY, Robert John 1st Penshurst
KENYON, Robert Sidney 2nd Mascot
KIRKWOOD, Brian Warren 1st Coniston
KIRKWOOD, Nicholas 2nd Miranda (Congregational)
LANGFORD, John Charles 1st Gosford
LE CORNU, James Kenneth 1st Hurstville
LEAHY, James 1st Petersham
LEECE, David Ronald 1st Roseville
LOITERTON, John Barrie 1st Cootamundra
MARKS, Robert 3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
MARTIN, David Neville 2nd North Sydney (St Thomas)
MASON, Edwin 1st Petersham
MAXWELL, Donald 1st Albury
MCARTHUR, Donald Alexander 1st Longueville
MCKENZIE, Donald Kenneth 1st Concord
MONK, Ian Malcolm 1st Ashbury
MOON, Barry Anthony 2nd Summer Hill
MULLEN, David Ross 1st Waverton (SCEGS)
MURTAGH, Kenneth John 1st Canterbury
NAIRN, Robert James 2nd Drummoyne
NEIL, Cecil McIver 1st Lavender Bay
NICHOLLS, Anthony John 1st Vaucluse
NICHOLLS, Philip Robert 2nd Summer Hill
NORMAN, Podmore 1st Peakhurst
NORSWORTHY, Trevor John 1st Tamworth
O’BRIEN, Ormond Leslie 4th Goulburn
O’CONNOR, John 1st Alexandria
OXLEY, Robert William 1st Penrith
PAGE, Warren 1st Petersham
PARSONS, Roylance Douglas 1st Inverell
PAUL, Ronald 1st Bass Hill
PEATE, Alfred Stewart 1st Leichhardt
PITT, Eryl 1st Carlingford
POLLITT, Richard Wise 1st St Ives
PYM, John Macquarie Every 2nd Cammeray
RAVELL, David William 1st Bexley North
RIXON, Brian Malcolm 1st West Tamworth
ROBERTS, Stanley John Joseph 4th Goulburn
ROBERTSON, Keith Gordon 1st Randwick
ROCK, Kenneth Raymond 1st Punchbowl
ROSE, William John 1st Bangalow
SCREEN, Noel William 1st Sylvania
SHARP, Kevin John 1st Hamilton
SHAW, Robert 1st Peakhurst
SHEA, Noel James 1st Coffs Harbour
SIMPSON, Peter John 1st Ashfield
SMART, Arnold Kerr 1st Toronto
SMEDLEY, Robert Charles 2nd Harbord (St Mark’s)
SMITH, Michael Reginald 1st Canberra
SORRELL, John Keith 1st Burns Bay
SPARROW, Kenneth Gale 1st Vaucluse
SPILSTED, Kenneth Alfred 1st Yass
STAUDE, Warren John 1st Ashfield
STEWART, Lionel Edward 1st Lavender Bay
STRINGER, Rodney John 1st Penshurst
SUTTON, Richard Arthur 1st Longueville
SWAIN, Robert 1st Denistone
TAINSH, John McArthur 1st East Roseville
TAYLOR, Alan William 1st Parkes
TAYLOR, Warwick Herbert 1st Ashbury
TEN CATE, Peter William 1st Wollongong
THOMAS, John Robert Keith 1st Goulburn
THOMAS, Richard 2nd Eastwood
THOMSON, Robert Wallace 2nd Kogarah
TREGILLGAS, James 4th Waverley (31st Catholic)
TWIST, Thomas 1st Windang
UIBO, Michael 1st Denistone
VINE, Alfred 1st Parramatta
WAGNER, Bruce 1st Alexandria
WAGNER, Peter 1st Gymea
WALDER, Robert John 2nd Eastlakes
WALKER, Brian 1st Mortdale
WALTER, Allan James 2nd North Sydney (St Thomas)
WALTON, Roger Barrington 2nd Longueville
WARNER, Warren William 1st Ashfield
WARNES, Thomas 4th Lismore (Catholic)
WATTS, Geoffrey Frank 1st Avalon
WEBB, Jeffrey Robert 1st Granville
WHISKER, Ian Hamilton 5th Chatswood
WHITE, Ronald John 1st Casino
WHITROD, Ian Russell 4th Canberra
WILLIAMS, Barry James 1st Lavender Bay
WILLIAMS, Donald Walton 1st Lavender Bay
WILSON, Geoffrey Ashton 2nd/3rd Lindfield
WILTON, Noel Maurice 1st Five Dock
WRIGGLESWORTH, David Victor 1st Bangalow
WYATT, Robert Charles 2nd North Sydney (St Thomas)
YOUNG, Ian Harley 1st Boronia