Queen’s Scout Honour roll: 1959

Those who Qualified for the Queen’s Scout Award in 1959

AGGETT, Keith 1st Earlwood
ANDERSON, Robert Neil 2nd Enfield
ARCHER, James Edward 1st Speers Point
AYLING, Robert 1st Croydon Park
BAKER, John Parnell Henry 2nd Enfield
BATTY, Edward Malcolm 1st Campbelltown
BAYLEY, Ian Richard 1st Casino
BENNETT, Robert Charles 1st Ashfield
BISHOP, William Thomas 1st Wallsend
BLACK, John David 2nd North Sydney (St Thomas)
BLAIN, Kevin John 1st South Grafton
BOATH, Kenneth David McDonald 1st Ashbury
BOULTON, Edward Martin 2nd Harbord (St Mark’s)
BOWMAN, Richard Arthur 2nd Waverley
BRAY, Anthony David 3rd Strathfield (St Anne’s)
BRUDERLIN, Paul David 1st Gosford
BUTLER, Arthur William 2nd Gladesville
CARROLL, Peter John 1st St Marys
CASTLE, Brian Grant 1st Bexley
CLANCY, Robert Llewellyn 2nd Chatswood
CLIFF, Trevor 1st Leichhardt
COLLING, Alan John 1st Denistone
COOK, Gregory 1st Gwynneville
CORNFORD, Stanley Fraser 2nd Panania
CRAIG, Leslie Keith 1st Bowenfels
CRANNY, Lesley 1st Sefton
CROW, Tom William 1st East Roseville
DASH, David MacDonald 3rd Strathfield (St Anne’s)
DAVID, John Ferris 1st Port Jackson
DAVIES, Ross Sydney 1st Wallsend
DAVIS, Raymond Athol 1st Gerringong
DAWSON, Ronald Leslie 1st Punchbowl
DERRINGTON, Robert 1st Bulli
DONAGHEY, Richard Hallam 5th Chatswood
DONAGHEY, Stephen Donald 1st Leichhardt
DRYBURGH, William Alexander 1st Pymble
EDWARDS, Lindsay 1st Yagoona
ELLYATT, Grahame Seymour 1st Merewether
EVERS, Kenneth Neil 3rd/4th Kensington
EVERS, Richard 3rd Maroubra
FLOOD, Lawrence Albert 1st Greenacre
FRAPPELL, Neville Stafford 2nd Enfield
FRENCH, Lionel 1st Sefton
FURNISS, Keith Raymond 1st Concord West
GENGE, John Stanley 1st Enfield
GILROY, Alan Roy 4th Wollongong
GOSSCHALK, Terry 1st Wallsend
GOWING, Robert Boyd 1st Maroubra
GRAHAM, John Hailstone 1st Boronia
GRAY, Denis Stewart 1st Concord West
GWALTER, Peter 4th Strathfield
HABERFIELD, Lawrence 1st Albury
HAIGH, Ian 1st Enfield
HANKS, Barry Allister 1st Gosford
HARMON, Walter Percy 2nd Coogee
HARVEY, Ian James 1st Clovelly
HASSAN, Warwick 1st Newport
HAYES, Ian Hamilton 1st Merewether
HEWLETT, Michael Hassard 1st Nowra
HICKS, Michael 1st Denistone
HIGGINS, Murray John 2nd Kingsgrove
HINDMARSH, Michael 1st Gerringong
HINE, Robert John 1st Bexley North
HOLDER, Ian Robert 3rd Coogee (St Nicolas)
HOWE, Gordon Christopher 1st Clifton Gardens
HUNTER, Ian Merton 1st Granville
ILETT, Michael 1st Wallsend
INNES, Robert William 1st North Wollongong
JAMIESON, Richard Anthony 2nd Berala
JONES, David Frederick 1st South Coogee
JORDAN, Allan Frederick Charles 1st Albury
JUMP, Alan William 1st North Ryde
KANE, Ronald John 1st Coffs Harbour
KENNEDY, Geoffrey John 5th Chatswood
LAMB, Peter Robert 1st Port Jackson
LEHMAN, Ross 1st Kingsford
LOWE, David 1st Bangalow
LOWE, Warren Spencer 1st Sefton
MACIVER, Donald Duncan 4th Strathfield
MARSHALL, Brian Andrew 1st Merrylands
MASTERS, Wayne James 1st Yagoona
MCDONALD, Stephen James 1st Bankstown
METZNER, Horst 1st Sefton
MILLER, Grant Whelan 1st Wollongong
MILLER, Neil Alexander 1st Gerringong
MONAHAN, John Allan 2nd Dulwich Hill
MOORE, Geoffrey Lindsay 4th Canberra
MOORE, Rory Richard 1st South Grafton
MORTENSEN, Terrence Richard 1st Clovelly
MOULDS, Maxwell Sydney 1st Greenwich
NASH, Edwin Joseph 4th Ramsgate
NIXON, Brendan James 1st Gerringong
PEAKE, George Leonard 1st Granville
PEARCE, Neville Ernest Drummoyne
PEART, Trevor James 1st Casino
PIKE, Jerry Philip 2nd Gladesville
RAMSDEN, Philip Wynn 2nd Mosman
RANDALL, Robert 2nd Lidcombe (St Stephens)
REID, Geoffrey 1st Beverly Hills
RIEKIE, Kenneth Raymond 1st Ashbury
ROBINSON, Ian 1st Denistone
ROE, Colin Lewis 1st Campbelltown
ROSE, John 1st Sefton
ROSE, Peter Charles 1st St Peters
ROUSELL, Maurice Roy 2nd Gladesville
RYAN, William 1st Sefton
SANDERS, Noel 1st Wallsend
SAVAGE, John Henry 1st Concord
SHAW, Robert 1st Wallsend
SILLING, Peter John 1st Dubbo
SIMPSON, John 1st Denistone
SIMPSON, Paul 4th Ramsgate
SIMPSON, Ross Lumsden 1st Greenacre
SLIGAR, Dennis Neil 1st Double Bay
SLOCOMBE, Samuel 1st Greenwich
SMITH, Graham 1st Gwynneville
SMITH, Reginald James 3rd Coogee (St Nicolas)
SNEESBY, Bruce 1st Sefton
SPEARS, Barry Ross 1st Merrylands
STEPHENSON, Ian 1st Gwynneville
STEPHENSON, James 1st Goulburn
STORZ, Hanns-Reiner 1st Beverly Hills
SUTTON, John Robert 2nd Kensington(1st Catholic)
TAYLOR, Raymond 1st Westmead
THOMPSON, Graeme Herbert 1st West Epping
TILBURY, Ian Ernest 1st Yagoona
TINDALE, Michael Barry 1st North Wollongong
TRIM, Tony Warne 1st Inverell
TROTTER, George Edward 1st Ashfield
TURNER, Roy 2nd Lidcombe (St Stephens)
VAHRENKAMP, Peter John 1st Concord West
VAN GINKEL, Tonnie 1st Albury
VERMAN, Malcolm Harvey 1st Bankstown
VERNON, Fred Andrew 1st Wallsend
WALKER, Trevor John 1st Sylvania
WALTER, Mervyn 1st Sefton
WALTON, Geoffrey John 3rd Canberra
WARNE, Warren Henry 1st Byron Bay
WASTIE, David 1st Sutherland
WATT, James 2nd Lidcombe (St Stephens)
WENDT, John 1st Denistone
WHITE, Floyd 1st Tumut
WHITEHOUSE, Donald Geoffrey 1st Croydon Park
WHITTEN, Tony 1st Lindfield
WILBY, Ian Ross 1st South Coogee
WILKINS, Warren Frederick 4th Ramsgate
WILKINSON, Donald James 1st Bankstown
WILLIAMSON, Robert 2nd Waverley
WISEMAN, Graham 1st Wollongong
WOOD, Peter 2nd Lidcombe (St Stephens)
WOOD, Ronald 1st Earlwood
WOODCOCK, Eric Douglas 1st Kogarah Bay
WOODGATE, Paul Leslie 1st Greenacre
WULF, Graham Leslie 2nd Kingsgrove
YABSLEY, David John 1st Wattawa Heights