Queen’s Scout Honour roll: 1962

Those who Qualified for the Queen’s Scout Award in 1962

ADAMS, Robert Alan 1st Earlwood
ALEXANDER, Ross 1st Lindfield
ALLEN, John James 1st Nowra
ANDREWS, Henry William 1st Croydon
ASHTON, Stuart William 2nd North Sydney (St Thomas)
ATKINSON, John Stanley 1st Mayfield
AUSTIN, Craig 1st Meadowbank
AYRE, Trevor George 1st North Wollongong
BARTLEY, Trevor Bain 1st Seven Hills
BATTAGLINI, Milton Edward 1st Walcha
BAYLEY, Dennis Edward 1st Casino
BECKER, Reginald Arthur 2nd Waverley
BERRY, Colin James 1st Uralla
BERRYMAN, John 1st Westmead
BERTHON, Douglas Lyon 1st Bankstown
BISHOP, David Arthur 1st Longueville
BLACKLEY, John Richard 1st Sutherland
BLAIN, Trevor Ian 1st South Grafton
BOUFFLER, Anthony Richard 1st Bathurst
BOURNE, David William 3rd Kempsey
BOURNE, William 1st Castlecrag
BOYD, Ian 1st Corrimal
BRADBURY, David 1st Kotara
BRADSHAW, Robert 1st Ashfield
BRETTLE, James 1st Lindfield
BROOKS, James 3rd/4th Kensington
BROWN, Geoffrey 1st Rockdale
BROWN, Ian Gilbertson 1st Earlwood
BULLIVANT, John Andrew 2nd Hurlstone Park
BURNS, David Edward 1st Lavender Bay
CAMERON, Malcolm Bede 2nd Mosman
CARPENTER, Kenneth Ross 1st West Epping
CARR, Grahme Edward 1st West Wyalong
CHANTLER, John David 1st Sefton
CHRISTIE, Rupert Anthony 2nd Wellington
CLELAND, Kevin 1st Denistone
CLIFTON, Robert 1st North Lidcombe
CLUNAS, Graham Clifford 1st North Wollongong
COFFEE, Frederick Edward 1st Trangie
CONDIE, Brendan Clifford 3rd Kempsey
CONNOR, Garry Wayne 3rd Kempsey
COULSON, Laurence Cyril 2nd Enfield
COWELL, Russell George 1st Oatley Bay
COX, Terrence William 1st Yagoona
CROOK, Roger Ronald 1st Padstow
CULLEN, John 1st Sefton
DALLAS, John 1st Merrylands
DANIEL, John 1st St Marys
DAVISON, Malcolm John 2nd North Sydney (St Thomas)
DENLEY, Harry 1st Moorebank
DICKINSON, Roger John 1st Alexandria
DIXON, Philip Bruce 1st Meadowbank
DOUGALL, John 1st Sefton
DUCKWORTH, John 3rd Randwick
DUROSE, Barry 1st Rockdale
DWYER, Ian Francis 1st Lavender Bay
EAVES, Michael George 2nd Armidale
EDDES, Phillip Sorrell 1st Narwee
ELDRIDGE, Christopher Darley 1st Chester Hill
ELLIS, David John 1st Ashfield
FAIRLEY, Paul Frederick 1st Liverpool
FAIRWEATHER, Robert 1st Greenacre
FARROWAY, Kevin Edgar 1st Punchbowl
FEGENT, David Gray 1st Longueville
FERRIER, Danial Thomas 1st Surry Hills
FIELD, David 1st Toukley
FLEW, John Raymond 1st St Ives
FLICK, Peter Andrew 1st Pymble
FORRESTAL, Garry Edward John 1st Wakool
FURNISS, Roger Walter 1st Westmead
GARNER, Bruce Harry 1st Narwee
GILLESPIE, James Nichol 1st Sylvania
GLOVER, Roger 1st Killara
GORDON, Robert John 1st Bangalow
GRAGG, Peter 1st Sefton
GRAY, Rodney 1st Corrimal
GREEN, Gary Patrick 1st Punchbowl
GREENBANK, Edward Forsyth 1st Yagoona
GREIG, John Colin 1st Scone
GUY, Keith Ross 1st Denistone
HALE, Clifford Ralph 1st Padstow
HALL, Donald Norman Blake 2nd Longueville
HALLAM, Jeffrey John 1st Narwee
HALLETT, Roger Beresford 1st Sylvania
HANSELL, Philip James 1st Yagoona
HARLER, Robert James 1st North Bondi
HARPER, Graham Ronald 1st Scone
HARPLEY, Peter Laurence 3rd Burwood
HARRIS, Donald Alfred 1st Edgecliff
HARVEY, Dennis 1st Kotara
HAYES, Edward Jack 1st Gateshead
HENLEY, John William 2nd Panania
HERRING, Owen Leslie 1st Bankstown
HOLLOWAY, Robert Eric 1st Narwee
HOLM, Neil 1st Kenthurst
HOPE, Geoffrey Scotford 10th Canberra
HOUGHTON, Roger 1st North Wollongong
HOWES, Jefferey 1st Lavender Bay
HUGHES, David 2nd Cammeray
IRELAND, Anthony 2nd Kogarah
IVISON, Walter 1st Caringbah
KERCHER, Paul 1st Bexley North
KEWLEY, Geoffrey Douglas 1st Roseville
KING, Graeme Allan 1st Bexley North
KRUGER, Neville Laird 15th Canberra
LAND, Ian 1st East Roseville
LARKIN, David Nicholas 1st East Roseville
LE CLAIRE, Roger Anthony 1st Caringbah
LEHRLE, Richard George 1st Lavender Bay
LEWTHWAITE, Robert 1st Mortdale
LITTLE, Andrew William 1st Lindfield
LITTLE, Murray 1st Alexandria
LOCKWOOD, Barry Allan Kahibah
MACPHAIL, John 1st Hunters Hill
MARTIN, Francis John 1st Campsie
MCADAM, Roger Graham 1st Bankstown
MCCANN, Ronald William 1st Temora
MCCORMACK, Robert William Stuart 6th Hamilton (Scottish)
MCCULLUM, Ian Clyde 2nd Lakemba
MCKEOWN, Willian Kenneth 1st Narwee
MCPHERSON, James Stephen 1st Narwee
MEDBURY, Richard John 2nd Dulwich Hill
MEEK, Barry Kevin 1st Dubbo
MESSENGER, Alan James 1st Rose Bay
MEWBURN, Gary Richard 1st Penshurst
MITCHELL, Thomas Leslie 1st Narwee
MONK, Geoffrey John 1st Bowraville
MOORE, Terry 3rd Kempsey
MORGAN, Christopher Lawrence 1st Kotara
MORGAN, Geoffrey Ogilvy 5th Mosman
MOSS, Kenneth John 2nd Adamstown
MULDOON, Alan Clifford 3rd Kempsey
MULLIS, Brian Peter 2nd Lithgow
MYERS, Leslie Dennis 1st Wakool
NELSON, David Andrew 3rd Bexley
NEWBOLD, Ernest George 2nd Enfield
NEWEY, Trevor 3rd Kempsey
NEWMAN, Paul 1st Scone
OAKMAN, Gregory John 4th Wagga Wagga
OATS, Russell Kevin 2nd Fairfield
PALLIN, Robert Barri 2nd/3rd Lindfield
PARKER, David Cameron 1st Epping
PARKINSON, David Henry 3rd Taree
PATERSON, Alan David 1st Milsons Point/Cammeray
PATTERSON, Douglas John 1st Brookvale
PATTON, Ronald William 1st Wollstonecraft/North Sydney
PAWLEY, Duncan Medway 1st Narwee
PEARSON, Ian Gregory 1st Balgowlah
PEPLOE, Charles Richard 1st Lansvale
PERRY, Robert William 1st Oak Flats
PICKARD, John 1st West Epping
PINNOCK, John 1st Meadowbank
PLUMMER, Clive Edward 1st Gymea
PORTER, Colin 1st Auburn
POSITTI, James 1st Corrimal
PRENTICE, Thomas 1st Warrawong
PRIOR, John Kenneth 1st West Epping
PURCELL, Raymond John 1st Scone
RANDELL, Maurice Gordon 1st Croydon Park
READ, Bill 3rd Mosman Bay
RIPPON, James Henry Kahibah
ROBERTS, Brian Charles 1st Parramatta
ROBLEY, Denis 1st Toukley
SABIDUSSI, John Robert 1st Bowral
SAYER, Terry 2nd Haberfield
SEARLE, David George 1st Lismore
SEDGER, Gordon 1st Kenthurst
SEE, William Edward 2nd Gosford
SHARPE, Brian Wilfred 1st Yarralumla
SHERIDAN, John 6th Hamilton (Scottish)
SHUNG, Geoffrey Norman 1st Narrandera
SINGLETON, John Cecil 1st Kahibah
SMITH, David Barton 1st Bathurst
SMITH, David John 1st Dapto
SMITH, Richard Harold 1st East Roseville
SPEERS, Peter John 1st Hunters Hill
STRAKER, Graham Leslie 1st Hurstville
STRICKLAND, Raymond 1st South Grafton
SUTHERLAND, John 3rd Mosman Bay
SUTTOR, Kevin William 1st Hurstville
TAYLOR, Michael 1st Carlingford
TAYLOR, William 1st South Lismore
TELFER, James Archibald 5th Mosman
TEMBY, Neil William 1st Bexley North
THOMPSON, Peter Robert 2nd Dulwich Hill
TOD, Malcolm Adrian 3rd Bexley
TOOLIN, Ross Edward 1st Brookvale
TRIMMER, Peter 6th Hamilton (Scottish)
TRINDER, Brian 1st Peakhurst
WAKELING, Robert 1st Sefton
WALKER, Warren James 1st Bondi
WALSH, Glen 1st Rockdale
WATLING, Barry Milton 1st Gymea
WEAVER, John 1st Campsie
WEBB, Alan James 1st Enfield
WEBB, Ronald 1st Corrimal
WEST, Christopher John 2nd Eastwood
WEST, Graham Colin 1st Bexley North
WHITE, James Francis 1st Penshurst
WILBERS, Allan Andrew 1st Penshurst
WILLIAMS, Bruce Seymour 2nd Narrabeen
WILLIAMS, Raymond Alfred 1st Liverpool
WILLIAMS, Thomas 1st Rockdale
WILSON, Anthony John 2nd Kogarah
WILSON, Brian 2nd Waverley
WILSON, Phillip Hayden 1st Edgecliff
WOOD, Alan Gregory 3rd Kempsey
WRAY, Kenneth McKenzie 2nd Armidale
WYBORN, Ross 1st Mortdale
YEO, Patrick 1st Trangie
YOUNG, Leslie Robert 1st Earlwood