Queen’s Scout Honour roll: 1964

Those who Qualified for the Queen’s Scout Award in 1964

ABBOTT, Terrence Stephen 1st Waverton (SCEGS)
ADDERLEY, John Edward 1st Turramurra
ALFRED, John Walter 1st Sutherland
ANDERSON, Bruce Gregory 1st Peakhurst
ANGEL, Keith 1st Wyong
ARONEY, Nicholas 3rd Maroubra
ASPERY, Ainslie Grant 1st North Ryde
AUDSLEY, Peter John 1st North Ryde
AUSTIN, Raymond 1st Argenton
AUSTIN, Rodney James 1st Greenacre
BAGGS, Kevin Robert Crossland 1st Ramsgate
BAIRD, John Christopher 1st Denistone
BAKER, Garry Martin 1st Orange
BALDWIN, Laurence Frederick Lones
BALDWIN, Richard Charles 2nd Penshurst
BARRY, Kevin John 1st Granville
BARTER, Bruce James 1st Sylvania
BARTLETT, Terry Edward 1st Austinmer
BELL, Keith Bernard 1st Ryde
BELL, Robin David 1st Orange
BENNETT, Edwin 1st Springwood
BENNETT, Stephen 1st Narrabeen
BESLEY, Graham Russell 2nd Penshurst
BEST, Ian Frederick 1st Wyong
BLACKSTOCK, Paul 1st Taree
BOLAND, Bruce Thomas 2nd Belmont
BOOTH, Kevin 4th Goulburn
BOOTHBY, John 1st Gymea
BOREHAM, Bruce William 3rd Canberra
BOSTON, Paul Vernon 1st Tenterfield
BOYD, Frank Peter 1st Unanderra
BREAKSPEAR, Brian Gordon 1st Georges Hall
BRIGGS, Frank James 3rd Hurstville
BROWN, Peter George 1st Penshurst
BROWN-KING, Christopher 1st Gymea
BRYANT, Graham 1st Rockdale
BULLEN, Frank 2nd Belmont
BULLUSS, Leslie Edward 1st Ingleburn
BURGESS, David Alan 1st Killara
CAIRNS, Richard Kennedy 1st Doonside
CALDWELL, John 1st South Grafton
CALDWELL, Reginald 1st Edgecliff
CAMILLOS, Angelo 1st Oyster Bay
CAMPBELL, Alec Keith 1st West Epping
CAMPBELL, Richard Douglas 2nd Longueville
CARVER, Malcolm James 1st West Pymble
CASTLES, James Charles 1st Granville
CATTS, Ralph Murray 1st Sutherland
CLARK, Barry Philip 1st Penshurst
COCKING, Glenn Douglas 1st Highfields
COLEMAN, Terrance Francis 1st East Hills
COLLINS, Greig William 1st Castle Hill
COLLINS, Neil James 1st Caringbah
COLLINS, Peter Vincent 1st Muswellbrook
COOK, Barry William 2nd Revesby
COOKE, Geoffrey Joseph 1st Yagoona
COOPER, Richard 1st South Turramurra
COUSINS, Geoff 1st Yagoona
CRAIG, David Paul 1st Picnic Point
CRONAN, Terry 1st Corrimal
CUNNINGTON, Robert 1st Kingsgrove
CURRIE, John William 2nd Belmont
DAVIES, Peter Alexander 1st Merrylands
DAVISON, Gregory Bruce 2nd Strathfield (Trinity Grammar)
DAWSON, Brett Reginald 1st Windsor
DAWSON, Graham Ian 1st Smithfield
DENHAM, Donald Albert 1st Beverly Hills
DILLON, Michael Charles 4th Strathfield
DOOREY, John Raymond 1st Padstow
DRAKE, Brian David 1st Ashfield
DUNN, Kerry Stanley 1st Birmingham Gardens
DUNN, Peter 1st West Tamworth
DUTTON, Colin 1st Bexley North
EDDS, Bruce 1st Denistone
EDGAR, Andrew William 1st Tamworth
EDWARDS, John Michael 1st Maroubra
EDWARDS, Robert Anthony 1st Maroubra
EGGER, Peter 1st Hunters Hill
ELLIS, Norman John 1st South Coogee
EVANS, Bruce William 1st Kogarah Bay
EVANS, John 1st Denistone
EVANS, John Anthony 1st Punchbowl
FAIRFAX, Jeffrey 1st Peakhurst
FERGUSON, Ian 1st West Ryde
FILKINS, Clive Edward 1st Padstow
FISHER, Terrence Peter 2nd Dulwich Hill
FISK, John Norman Frank 1st Granville
FLICK, Stephen 1st Pymble
FORAN, John Gerard 4th Waverley(31st Catholic)
FORD, Alan John 1st Woy Woy
FORTUNE, David 1st Leichhardt
FRANCIS, Leslie 1st Haberfield
FRATER, Keith 1st Merrylands
GALLARD, Allen Clifford 1st Beverly Hills
GERDES, Robert Peter 1st Ryde
GILLINGHAM, Robert 1st Yarralumla
GODWIN, Peter James 1st Lindfield
GOODWIN, Eric John 1st Harbord
GRAHAME, Pearce 1st Unanderra
GRAY, Allan Noel 2nd Adamstown
GRAY, Ralph William 1st Goulburn
GRAY, Richard Thomas 1st South Coogee
GREEN, Barry Ronald 1st Concord
GREGORY, William John 2nd Enfield
GREY, Keith Charles 1st Padstow
GRIFFEN, Earle Howard 2nd Panania
GRIFFITH, Roas Ian 1st Lilli Pilli
GRILL, John Michael 1st Edgecliff
HALL, Philip Arthur 1st Earlwood
HANLEY, Robert 1st Campbelltown
HANSFORD, Kenneth Donald 1st Merrylands
HARRISON, Ian Stanley 1st Granville
HARVEY, Philip James 1st Willoughby
HAWKINS, Barry 1st Manilla
HAYLES, Richard 1st Moorebank
HEALEY, Richard James 1st Granville
HEITBRINK, Hans 1st South Grafton
HENDERSON, Trevor Allan 1st Charlestown
HENRYS, James 2nd Mortdale
HERBORN, Andrew 1st Castle Hill
HINDER, Brian Richard 1st East Roseville
HINDS, David 1st Argenton
HOLLEY, John Eric Lones
HOPE, Lindsay David 1st Springwood
HORDERN, David Edward Carr 1st Wahroonga
HUNT, Robert William 1st Meadowbank
HUTCHINSON, Geoffrey William 1st Wallsend
HUTCHINSON, Gilbert Stanley 1st Bonalbo
HUTCHISON, Kevin 1st Rockdale
INGS, Keith 4th Goulburn
IRWIN, Colin John 1st Earlwood
JACKSON, Stephen Darrell 1st Hurstville
JAMES, Kevin Lindsay 2nd Canterbury (St Paul’s)
JAMES, Raymond Alan 1st Padstow
JENNER, Paul 1st West Tamworth
JESSOP, Ian 1st West Ryde
JOLIFFE, Keith 1st Doonside
JONES, Warren Forester 1st Albury
JUNEE, Paul Alex 2nd Padstow
KANE, John Leonard 1st South Granville
KAY, Alan Edward 1st West Peakhurst
KAY, Stephen Roy 2nd Panania
KEEN, Paul David 2nd North Bondi (Judean)
KERR, Michael 1st Cabra-Vale
KEYS, Michael James 2nd Gosford
KING, Robert Frederick 1st Killara
KIRKNESS, Douglas John 1st Kandos
KITLEY, Peter 1st Warragamba
KLOOTS, Everard 1st Gerringong
LAWRENCE, Peter 1st Campsie
LEA, Roger 3rd Maroubra
LEACH, Kenneth Richard 1st Allawah
LEE, Jeffrey Phillip 1st Beverly Hills
LEECE, John Danvers 1st Roseville
LEPLASTRIER, Geoffrey Ross 1st Sylvania
LITTLE, Gregory 1st Alexandria
LITTLEJOHN, Phillip Guildford
LLEWELLYN, John George 1st Mayfield
LUKEMAN, Barry Douglas 1st Lilli Pilli
MACKENZIE, Anthony Joseph 2nd Revesby
MACKINLAY, William 1st Caringbah
MACKS, Allan 1st Allawah
MADDAFORD, Graeme 1st East Hills
MADSEN, Jeffrey 1st Bexley North
MAHAFFEY, Robert James Kahibah
MAHER, Ronald Francis 2nd Randwick (Catholic)
MANN, Lawrence Russell 5th Chatswood
MARCHANT, John Charles 2nd Pennant Hills
MATTHEWS, Owen 1st Castle Hill
MATTICK, Brian 1st Castle Hill
MAWSON, David Thomas 2nd Leichhardt (16th Catholic)
MCCABE, Gregory John 1st Taree
MCCRACKEN, Stephen 1st Tamworth
MCDONALD, Robert William 2nd Gosford
MCEVOY, John Henry 1st Killara
MCGRATH, Peter John 2nd Revesby
MCINNES, Peter 1st Port Jackson
MCINTOSH, John David 1st Granville
MCKAY, Denis Ronald 1st Austinmer
MCKENZIE, Graham 1st North Ryde
MCNEIL, Geoffrey 2nd Pennant Hills
MCNEILL, Roderick Ian 2nd Penshurst
MEARS, Kenneth 1st Bexley North
MILLBURN, David 1st Narrabeen
MILLMORE, Brian 1st Bowenfels
MOL, Gerardus Johannes 3rd Hurstville
MORGAN, Brian Roy 1st Murrurundi
MORGAN, John Armstrong 1st Turramurra
MORRISON, Frank 1st Yagoona
MORRISON, Keith 1st West Tamworth
MORTIMER, Roland Ronald 2nd Gosford
MULDOON, John 3rd Coffs Harbour (St John’s)
MURPHY, Richard James 4th Strathfield
NEW, Peter 1st Caringbah
NICHOLLS, Leslie William 1st Oyster Bay
NIXON, Malcolm John 1st Wagga Wagga
NORTON, George Stephen 1st Granville
NOTLEY, Keith William 1st North Ryde
OATES, Raymond John 1st Kogarah Bay
O’NEILL, James Barry 2nd Bellevue Hill (Holy Cross)
PADE, Peter Cyril 1st Nambucca Heads
PARSONS, Brett Hilton 2nd Mortdale
PARSONS, Robert Francis 1st Hay
PARTRIDGE, Ian 1st Pymble
PATON, Robert 2nd Pennant Hills
PETRIE, Darrell 1st Alexandria
PHILIPPZIG, Uwe Peter Lones
PHILLIS, John Frederick 1st Waverton (SCEGS)
PHILP, John Eric 1st Clovelly
PORTER, Barry 1st Liverpool
POULOS, Theo 1st Maroubra
PRENTICE, Damien William 2nd Artarmon
PRICE, Paul George 1st Warragamba
PYNE, Alan Ronald 5th Goulburn
PYNE, Laurence Keith 5th Goulburn
PYNSENT, Stephen Francis 1st Yagoona
PYSDEN, Ian Stanley Grant 1st Narrandera
RAMSAY, Colin Leslie 1st Sailors Bay
RANDALL, Colin Brian 2nd Gosford
REES, Stanley Sydney 1st Baulkham Hills
REYNOLDS, Paul Vincent 1st Bowraville
REYNOLDS, Richard Jack 2nd Gosford
ROBERTS, Garry Mansfield 1st Leichhardt
ROBERTSON, Graeme Dallas 1st Cootamundra
ROBERTSON, Ian Gordon 2nd Mortdale
ROBINS, Bruce William 2nd/3rd Lindfield
ROGERS, Ian 3rd Canberra
ROSE, Peter Gordon 1st North Wollongong
RUDD, Allan John 2nd Padstow
SANDERS, Rodney John 1st Campsie
SARGEANT, Bruce 1st Moorebank
SAXBY, Colin Joseph 2nd Padstow
SCARR, Ian Wesley 1st Beverly Hills
SCHUBERT, Vincent Raymond 1st Unanderra
SCHWEINFURTH, Goetz Gernot Heinrich 1st West Peakhurst
SCOTT, Gordon 1st Gymea
SCOTT, Peter 1st West Tamworth
SCRIMES, Geoffrey William 1st Clemton Park
SHERWOOD, John Edwin 1st Granville
SHREEVE, Robert Samuel 2nd Padstow
SILBURN, Barry 1st Bankstown
SMITH, Clifford James 1st Birmingham Gardens
SMITH, Geoffrey Joseph 1st Weston
SMITH, Keith Victor 1st Padstow
SMITH, Peter Hugh 2nd Pennant Hills
SMITH, Phillip Westley 1st Killara
SMITH, Robert Alec 2nd Canterbury (St Paul’s)
SMITH, Robert Brian 1st Peakhurst
SOLOMON, Wayne Maurice 2nd Padstow
SOUTHWELL, Ian David 1st North Ryde
SPENCE, Stephen 1st East Gosford
SPINK, Stanley 1st Argenton
SPRAGGON, Peter William 1st North Ryde
ST VINCENT, Michael 2nd Adamstown
STAPLETON, Colin 4th Waverley(31st Catholic)
STEIN, Melvin 2nd North Bondi (Judean)
STEWART, John William 1st North Wollongong
STILL, Graham 2nd Pennant Hills
STRAKER, Kenneth Raymond 1st Hurstville
SWAN, George 1st Argenton
TAME, Paul Maurice 1st Kogarah
TAMSETT, Peter 4th Goulburn
TAPP, Bruce Rosser Kahibah
TATLER, Ronald Edward 1st Padstow
TAYLOR, Keith John 2nd Belmont
THOMAS, Ian 3rd Cessnock
THOMAS, Michael Gerard 1st Port Macquarie
THURSTON, John Ellis 1st Argenton
TIERNEY, John 1st Gerringong
TOLHURST, Ray 1st Corrimal
TOPHAM, Neil 4th Goulburn
TUBNOR, Edward Harold 4th Auburn
UNDERWOOD, Ross Ian 2nd/3rd Lindfield
VALENTINE, Douglas Neil 1st Earlwood
VARLEY, Peter 1st Camden
WALKER, Peter Leslie 1st Gymea
WARBURTON, Ronald 4th Goulburn
WATSON, Christopher Alan 3rd Cessnock
WAUGH, Robert John 1st Nambucca Heads
WEBSTER, Graham Clinton 1st Sailors Bay
WELLS, David 1st Corrimal
WELLS, Robert 5th Chatswood
WHITELEY, Christopher Gordon 1st Peakhurst
WHITWORTH, Richard Hugh 1st Engadine
WIGNELL, Peter 2nd Dulwich Hill
WILCOCK, William Harry 2nd Waverley
WILLIAMS, Warwick Hamilton 1st Revesby
WILSON, Ronald James 2nd Dulwich Hill
WILSON, Trevor John 1st Edgecliff
WISBY, John 1st Chester Hill
WOOD, Christopher Francis 1st Doonside
WOODGATE, Geoffrey Edward 1st Glebe
WOOLLEY, Rodney Charles 1st Goulburn
WYNDHAM, Hugh Roger 2nd Gosford
YATES, Allan 1st Gymea