Queen’s Scout Honour roll: 1966

Those who Qualified for the Queen’s Scout Award in 1966

ABRAHAM, James Harvey 1st Bass Hill
ADAMS, Ross 1st Kogarah
ALBON, Warren James 3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
ALLEN, David Bruce Wesley 1st Hornsby
ALLEN, Kenneth Duncan 1st Leichhardt
ANDERSON, Robert Graham 5th Wagga Wagga
ARCHIBALD, Ross 1st Wallsend
ARTHUR, Laurie James 1st Kogarah
ASH, Bruce 1st Petersham
BAKER, Gordon Edward 1st Bankstown
BALDWIN, Alan David 1st Blakehurst
BAMFORD, Ian Edward 15th Canberra
BARRELL, Alan Paul 3rd Canberra
BARTER, Ronald George 1st Doonside
BATCHELOR, Brett Anthony 1st Naremburn
BATCHELOR, Gregory Ian 1st Naremburn
BAYNHAM, Darron James 1st Mudgee
BEATTIE, Graeme Keith 1st Baulkham Hills
BENNETT, Eric Gordon 1st Bexley North
BENSON, Terrence John 1st Leichhardt
BLACK, Phillip Ian 2nd Sutherland (ARMCO)
BLYTH, John Richard 1st Hornsby
BOSLEM, Paul 1st Teralba
BOUCHER, Leslie 1st Penshurst
BOYCE, Graham 1st Blakehurst
BRADLEY, Ian 1st Lindfield
BRANDON, Ian 1st Gwynneville
BRENTON, Robert 1st Wyong
BROADBENT, Warren 1st Teralba
BROOKE, Greg 1st Cootamundra
BROOKS, Terrence 1st Moss Vale
BROWN, Dennis Keith 1st Hurstville Grove
BROWN, Graeme 1st Bayview
BROWN, Gregory Ronald 1st Renown Park
BROWN, John Terence 2nd Gosford
BROWN, Ken 1st Lindfield
BRUNSWICK, Robert 3rd Canberra
BUCKNELL, Walter Ralph 1st Marulan
BURGESS, Brian John 5th Wagga Wagga
BURGESS, Daniel James 1st Hurstville
BURGESS, Peter Graham 1st Wiley Park
BURKETT, Russel Stanley 1st Wahroonga
BURTON, Dennis Howard 1st Muswellbrook
BUTLER, Denis John 2nd Gladesville
CARLE, Brian Eric 2nd Inverell
CARTER, John 1st Berkeley
CATTS, Ross Barton 1st Miranda
CHASELING, Robert 1st Rockdale
CHENEY, Peter Graham 3rd Cronulla (Methodist)
CLARK, Carl 2nd Sutherland (ARMCO)
CLARKE, John 1st Unanderra
CLARKE, John Raymond 1st Baulkham Hills
CLOSE, Peter 1st Campsie
COLE, Jeffry Robert 1st Miranda
COLLINGS, Brian Norman 1st West Peakhurst
COLLINGS, David William 1st West Peakhurst
COLLISON, Kevin Keith 1st Casino
CONNOR, Graham 1st Mt Pritchard
COOK, Geoffrey David 1st Kotara
COOK, Ian Michiel 1st Nambucca Heads
COOKE, John 1st Yagoona
COOPER, Richard Douglas 15th Canberra
COPELAND, Alan Neil 1st Yaralla
CORNFORD, Ian Spencer 1st Dorrigo
COSSOR, Edward Thomas 1st Ryde
COULSTON, Keith Edward 1st South Coogee
COUTMAN, Peter 1st Belmont
COY, Colin William George 3rd Cronulla (Methodist)
CUMMINS, Brian 1st Cowra
CURRY, Warren Fred 1st South Punchbowl
DAVIDSON, Robert Walter 1st Bankstown
DAVIES, Ian John 1st Milperra
DAVISON, Kenneth George 1st Wollstonecraft
DAWS, Kevin 1st Hurstville Grove
DELAHUNTY, James Michael 2nd Cootamundra
DESAIN, Wilfred 1st Teralba
DILGER, Ronald Charles 1st South Coogee
DONEGAN, Brian James 3rd Wollongong
DOWELL, John 1st Tahmoor
DRAPER, Colin Patrick 2nd Lithgow
DRAPER, Ronald Edward 2nd Lithgow
DRISCOLL, Gerard Daniel 2nd Ashfield (Catholic)
DUCKWORTH, Brian 1st South Coogee
DUFF, Peter William 4th Wagga Wagga
EDEN, John 1st Oatley Bay
EDEN, Peter 1st Oatley Bay
ELLIOTT, David John 2nd Mosman
ELSTON, Colin George 2nd Eastwood
ERRINGTON, Dennis James 1st North Auburn
ESPLIN, John Douglas 1st Granville
EVANS, Evan Gordon 1st Lavington
EWEN, Garry Rae 1st East Roseville
FAIRLEY, Garry 1st Liverpool
FERGUSON, Stuart Leslie 1st St Marys
FERME, Gordon Donald 1st Gymea
FISHER, Robert John 1st Caringbah
FRASER, John Leslie 2nd Cootamundra
FRERIKS, Theo 1st Cronulla
FRITH, Ronald John 1st Cabra-Vale
GAFFNEY, Brian Neville 1st Beverly Hills
GARNER, Colin Russell 2nd Peakhurst
GIBSON, Ross 1st South Hurstville
GOWANS, Kelvin 1st Thirroul
GRAHAM, Roger Henry Wingate 2nd Cardiff (St Thomas’ Own)
GRANT, Edwin John 1st Gwynneville
GRANT, John Bruce 2nd Penshurst
GRAY, Bernard Douglas 1st Cronulla
GRAY, Rodney John 1st Griffith
GRAY, Ronald Edwin 1st Cronulla
GREAVES, Gordon Leslie 1st Condell Park
GREEN, Leslie Morris 1st Shellharbour
GREENUP, John Alfred 11th Canberra
GREGORY, David 1st Unanderra
GREGORY, William Allan 2nd Lithgow
GRIFFITH, Alan Bruce Lones
GUILLAN, Alan 1st Parkes
HAINES, Robert Walter 1st Allawah
HALING, Malcolm Kenneth 1st Casino
HAMBRECHT, Colin John 1st Belmont
HAMILTON, John 1st North Auburn
HAMILTON, Steven 1st Bexley North
HAMILTON, Thomas 2nd East Maitland
HAMILTON, Thomas 1st Unanderra
HARDING, William Phillip John 1st Mosman
HARDMAN, Dennis Charles 1st Griffith
HARDY, Robert Donald 1st Waverton (SCEGS)
HARRIS, Kevin 1st Campbelltown
HASSOCK, John 1st Gymea
HAWKINS, Raymond John 1st Petersham
HAYTON, Ian Philip 1st East Hills
HAYWARD, Richard 1st West Ryde
HEBBARD, Peter Bradford 1st Oyster Bay
HERBER, Maxwell Kenneth 1st South Granville
HERRING, Kevin John 1st Bankstown
HILEY, Edward 2nd Drummoyne
HILL, John 1st Westmead
HODGE, Wayne John 1st Beverly Hills
HODGES, Ian Ernest James 4th Auburn
HOGBIN, Kenneth 2nd Yagoona
HOOPER, Raymond 1st Bass Hill
HOPWOOD, Graham Norman 1st Yagoona
HORNE, Jeffrey James 1st Longueville
HOWARD, Warren Lindsay 1st Casino
HUGHES, John 2nd Chester Hill (St Columbas)
HUMPHREY, Lawrence 1st Thirroul
HUMPHREYS, Robert John 3rd Homebush
HUNT, Malcom 1st Gymea
HUNT, Robert Alan 1st Bankstown
HYDE-PAGE, Alwyn 1st Lilli Pilli
INMAN, Peter Joseph 2nd Randwick (Catholic)
INNES, Michael 1st Hurstville Grove
ISSELMANN, Rolant 1st Narrabeen
IVANOFF, Alexander 1st Kogarah
JAMES, Paul Eric 2nd Ashfield (Catholic)
JAMESON, John 1st East Roseville
JARVIS, Robert 2nd Campbelltown
JENNINGS, Paul Victor Reginald 1st East Ryde
JOB, Russell Barry 1st Bankstown
JOHNSTON, Gregory Derwent 2nd Mosman
JONES, Christopher Gregory 4th Wagga Wagga
JONES, David William 1st Blacktown
JONES, Kenneth 1st Mt Pritchard
JONES, Neil Douglas 1st Gwynneville
KARLSON, Robert 1st Windsor
KEARNS, Allen John 2nd Mortdale
KEEN, Christopher John 1st Petersham
KEEP, John Wilbur 1st Cronulla
KENNELLY, David Alan 1st Arncliffe
KENYON, John Rex 1st Longueville
KING, Lance 1st Cronulla
KINSELA, John Francis 1st Surry Hills
KINSELLA, Bruce Leslie 1st Yaralla
KITCHENER, John Leonard 2nd Mortdale
LAK, Marten 1st Blacktown
LANGHANS, Christopher 1st Blakehurst
LEDSAM, Barry James 1st Cronulla
LESLIE, Robert Ian 1st Willoughby
LEVETT, Graham Edward 1st Cootamundra
LIDDELL, Grant 1st Wallsend
LITTLE, Peter 1st West Como
LLOYD, Christopher Robert 1st Casino
LOGAN, William John 1st West Peakhurst
LOVE, Gary Harvey 1st Burns Bay
MACDONALD, Robert David 2nd Mosman
MACK, Joseph Phillip 1st Epping
MACKAY, Bruce Geoffrey 1st Merrylands
MACLEOD, Iven 2nd East Maitland
MADSEN, Glen Alen 1st Bexley North
MAGILL, Peter Noel 2nd Inverell
MALONE, William Paul 1st Cronulla
MARKS, Kevin Thomas 1st Bass Hill
MARSHALL, Jeffrey 1st Condell Park
MARTIN, Christopher 2nd Pennant Hills
MARTYN, Denis John 1st West Wyalong
MARTYN, Peter Phillip 1st West Wyalong
MASTER, Peter John 1st Byattunga
MAYO, Phillip 1st Wallsend
MCARDIE, Robert Eric 1st Dubbo
MCCLYMONT, Douglas Donald 1st Wahroonga
MCDAVITT, Andrew Francis 1st Kogarah
MCGRATH, Geoffrey William 1st Banksia
MCGRATH, Gregory 1st Birmingham Gardens
MCGREGOR, John Andrew 2nd Penshurst
MCGUFFOG, Ross Alexander 1st Walcha
MCKEOUGH, David Martin 1st Haberfield
MCLAREN, Graeme 1st Banksia
MCLEAN, Glenn 1st Kogarah
MCMURTRIE, Ian 1st Woy Woy
MCNALLY, Vincent 1st Yass
MCNAUGHTON, Stephen Clark 1st Allawah
MELINE, Lance 1st Leeton
MERRETT, Charles William 4th Wagga Wagga
MEYENN, Graham George 5th Hurstville
MILLER, Stanley Hunter Eric 1st South Punchbowl
MILLMORE, Reuben John 1st Wallerawang
MILNE, Edward 1st Hurstville Grove
MONTEATH, Colin Chalmers 1st Dee Why
MOORE, Charles 1st Hurstville
MOREY, Richard 1st Jannali
MORRIS, Peter Harvey 1st Lindfield
MOTT, Jeffrey James 1st Lavington
MULLARD, Lindsay Kenneth 1st Miranda
MULLER, John David 1st Allawah
MUNRO, Ian Ross 3rd Granville
MUNSON, Chris 1st Campbelltown
NESBITT, Donald Charles 2nd Peakhurst
NEW, Terence 1st Caringbah
NEWBOLD, David John 2nd Enfield
NEWELL, Jack Lyndon Lewis 1st Warners Bay
NEYLON, Lee 2nd Mortdale
NORDSVAN, Edwin Russell 1st Canberra
NORMAN, Robert Edward 1st Argenton
OATES, Victor Richard 1st Renown Park
OGILIVIE, Raymond John 1st Mortdale
OLIVER, Graham Ernest 1st Casino
OSBORNE, Bruce Roy 1st West Epping
O’SULLIVAN, John David 1st South Coogee
OYSTON, Keith Rodney 2nd Campbelltown
PAGE, Lyal Thomas 1st South Grafton
PALMER, Richard 1st Scone
PARK, Jeffrey William 1st Granville
PARKER, Trevor Thomas 1st Merrylands
PARKER, William 1st Birmingham Gardens
PATON, John 2nd Eastwood
PAVEY, Andrew John 1st Dee Why
PEAKE, Gregory John 3rd Homebush
PERRY, Ralph 1st Hunters Hill
PLATT, Alexander William 1st East Miranda (Scottish)
PORTEOUS, Peter Alexander 2nd Lidcombe (St Stephens)
PORTER, Terrence John 3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
PORTEUS, John Leslie 1st Weston
POSENER, Robert Walter 1st Narraweena
PRESTON, Geoffrey Clarence 1st Hurstville
PRZIALGOVSKIS, Inoris 1st Jannali
PURDON, Ian 1st Condell Park
QUINN, Kevin 1st Gymea
RAUDONIKIS, Hans 1st Cowra
RAWLINS, Peter James 1st Bossley Park
RAY, Gordon Victor 1st Casino
REEVE, Thomas Milgate Lones
REID, James 1st Blakehurst
REID, John 1st Denistone
REID, William Clelland 1st Lambton
RICHARDSON, Clive 1st West Tamworth
RICHARDSON, Kevin Gordon 1st Toongabbie
RIDGLEY, Leslie 1st Bankstown
RISTICH, Michael 3rd Wollongong
ROBERTS, Christopher Allan 1st Dee Why
ROBERTSON, Kenneth 2nd Richmond
ROBERTSON, Struan Colin 1st Willoughby
ROBINS, Steven Ernest 2nd Mosman
ROBINSON, Paul Arthur 1st Auburn
ROBINSON, Peter 1st Unanderra
ROBSON, Graeme Neville 2nd Peakhurst
ROGERS, Geoffrey Edward 1st Tenterfield
ROSS, Phillips 2nd Pennant Hills
ROUSE, Trevor John 1st Dubbo
ROY, Barry James 4th Strathfield
SADLER, Grahame Nelson 1st Georges Hall
SCARSBROOK, Allan 1st West Ryde
SCOTLAND, Denis Bernard 2nd Randwick (Catholic)
SCOTT, Douglas 1st Gymea
SCREEN, Ken 1st Teralba
SELLERS, Ross Arthur 1st Tenterfield
SHAW, Ian Richard 1st East Ryde
SHAW, John 2nd Canterbury (St Paul’s)
SHEA, Donald Kenneth 5th Goulburn
SHORTER, Bruce 1st Gymea
SIM, Geoffrey Andrew 1st Earlwood
SIMMONS, Neville Owen 1st Canley Heights
SIMPSON, Phillip John 1st Wahroonga
SKINNER, Gregory Ronald 1st Merrylands
SLATER, Anthony William 1st Sylvania
SMITH, Christopher John 1st Byattunga
SMITH, Howard Burton 1st Blakehurst
SMITH, Larry John 1st Alexandria
SMITH-O’BRIEN, Neil John 1st Clemton Park
SONTER, Dennis 1st Wyong
SPACKMAN, Raymond Edward 1st Cowra
SPINDLER, Roger 2nd Mortdale
SPRING, Neil Russel 1st Meadowbank
STAAS, Graeme Sydney 1st Blakehurst
STAFFORD, Raymond Neville 1st Dorrigo
STEPHENSON, Brian Robert 1st Gwynneville
STEVENS, Brian 1st Mortdale
STEWARD, Christopher 1st Merrylands
STEWART, Andrew James 1st Wiley Park
STRINGER, Walter Donald 2nd Mosman
SYMONDS, Peter Julian 1st Cronulla
THOMAS, Peter James 1st South Punchbowl
THOMPSON, George 1st Yagoona
THOMSEN, Ronald William 1st North Auburn
THORN, John Charles 1st Sutherland
THORNLEY, Robert Francis 1st Baulkham Hills
THORPE, Robert James 1st Waverton (SCEGS)
THROP, Richard 1st Pymble
TILLEY, John William 1st Guildford
TINDALE, Geoffrey Percy Lones
TURNER, Max Stanley 1st Canley Heights
UNICOMB, Philip Noel 1st Smithtown
VAN EMDEN, John 1st Kingsford
VENABLES, Geoffery John 1st Gwynneville
VENESS, George Richard 3rd Randwick
VERNON, David 1st Wallsend
WALESBY, Warwick 1st Hunters Hill
WALLER, Gregory Bruce 1st Hurstville
WARBRICK, Jeffrey Ross 1st Sailors Bay
WATERHOUSE, David Gowrie 1st Wollstonecraft
WEBB, Robert Kendall 1st Cronulla
WELSH, Dennis John 1st West Epping
WHELAN, Stephen 1st Hurstville Grove
WHELAN, William 15th Canberra
WICKS, John Victor 1st Yass
WILKINSON, Raymond Clyde 1st West Epping
WILLIAMS, Anthony John 2nd Campbelltown
WILLIAMS, Ian 2nd Mortdale
WILLIAMS, John Francis 1st Tenterfield
WILLS, Ian 3rd/4th Kensington
WILMOT, Clive Francis 1st South Punchbowl
WISEMAN, Peter 3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
WOOD, Dennis Gerald 1st Waverton (SCEGS)
WOODCOCK, Arthur Harold 1st Mt Pritchard
WOODHOUSE, Robert 1st Sefton
WOODS, Andrew Joseph Henry 1st Mt Pritchard
WRIGHT, Trevor 1st Dee Why
YAKALIS, Neil 1st Rockdale
YOUNG, Keith 1st Pymble
YOUNG, Peter Wallace 1st Gosford
ZAMBERLAN, Luciano Mario 2nd Lavender Bay