Queen’s Scout Honour roll: 1967

Those who Qualified for the Queen’s Scout Award in 1967

ADSETT, Ronald William 1st Banksia
ALDRIDGE, Geoffrey James 1st Campsie
ALLEN, John Jacques 2nd North Bondi (Judean)
ALLEN, Kevin 3rd Mayfield
ALLEN, Peter 1st Willoughby
ALLEN, Raymond Eric 1st South Dubbo
ALLUM, Ronald Charles 3rd Coogee (St Nicolas)
ANDERSON, Malcolm 1st Burns Bay
ANDERTON, John Norman 2nd Punchbowl
ATKINSON, Peter 1st Denistone
AUSTEN, Rodger Bede 1st Gosford
AYLING, Walter Patrick 1st West Ryde
BAGSTER, Mark Harold Desmond 1st Tenterfield
BAILEY, Daryl John 1st Mayfield
BAKER, Bruce 1st Dubbo
BANKS, Christopher 1st Artarmon
BARNES, Reginald William 4th Manly (St Andrew’s)
BARSTOW, Malcolm 1st Taree
BARTON, Grant 1st Gymea
BELLIZIA, Paul Raymon 1st Kogarah
BENNELL, Alan Keith 1st Lindfield
BENSON, Allan Elkin 1st Forbes
BIRD, Raymond Noel 1st South Coogee
BOCK, Peter 1st Hamilton
BOND, William James 1st Hurstville
BONNITCHA, David John 2nd Drummoyne
BOWDITCH, Ron 1st Wallsend
BOWMAN, John Laurence Roger 1st Northbridge
BOYLE, David John 2nd Earlwood
BRADBURY, Neil Thomas Lones
BROOK, Grahame Edward 1st Guildford
BROWN, Ross Ashley 2nd Earlwood
BUNCH, Roger Geoffrey 2nd Orange
BURKE, Patrick Vincent 2nd Randwick (Catholic)
BURKE, Shane 2nd Gymea (St Catherines)
BUTLER, Donald William 1st Leeton
BUTLER, Ian William 1st Kingsgrove
CALLAGHAN, Stephen Jesse 2nd Mosman
CALNAN, Bruce Gordon 1st Lindfield
CAREY, Cecil Matthew 1st Bowral
CLANCY, John 2nd Yagoona
CLARK, Keith Barry 1st West Como
CLARK, Peter 1st Connells Bay
CLISSOLD, Steven 1st Banksia
CLISSOLD, Steven 1st Banksia
COHEN, Brian Louis 2nd Clovelly
COLLETT, Peter Timothy 2nd Miranda (Congregational)
CONDOUS, Anthony 1st Surry Hills
COOK, Alan 2nd Chester Hill (St Columbas)
COOK, Gary Lindsay 1st West Como
COOK, Lindsay Bramwell 3rd Hurstville
COTTERILL, David 1st East Roseville
CRAMP, Michael Wayne 1st Penshurst
CRAZE, Peter John 2nd Peakhurst
CREWS, Keith 2nd Eastwood
CROWTHER, James Roy 1st Dubbo
CRUICKSHANK, Mark 1st Merewether West
CRYER, Frank George 1st Charlestown
CULBERG, Anthony Charles 1st Renown Park
CUMMINGS, Glenn Edward 1st Pelican-Blacksmiths
CUMMINS, Ronald Charles 1st West Como
CURRY, Edwin Ernest 2nd Punchbowl
CUTHBERTSON, Terry 5th Hurstville
DALLEY, David Neville 2nd Artarmon
DALY, Jack Stephen Arnold 1st Milperra
DALY, Kenneth John 1st Leichhardt
DALY, Robert James Kahibah
DANIEL, Robert 1st Bankstown
DARE, Brian Edwin 1st Tenterfield
DAVISON, Ian Malcolm 2nd Strathfield (Trinity Grammar)
DEGABRIEL, Graham Charles 1st Stanmore
DEIGHTON, Ian Christopher 1st Forbes
DELANEY, Paul Robert 2nd Bellevue Hill (Holy Cross)
DELPRADO, Bruce George 1st Castlecrag
DEWEY, Stephen Alan 1st Mayfield
DICKSON, Ian 1st Moss Vale
DIETRICH, Maxwell Cecil 1st Forbes
DIGGLE, Ian James 1st Mowbray West
DINNIE, John 3rd Coogee (St Nicolas)
DIXON, Allan Michael 5th Hurstville
DIXON, Robert John 3rd Newtown (SA)
DONALD, Charles John 1st Manilla
DONALD, Gregory 2nd Eastwood
DONOHUE, James Arthur 1st Leichhardt
DOWNES, Warwick Bryce 1st Northbridge
DRURY, Leonard Warren 3rd Hurstville
DUDEN HOEFFER, Earl Richard 1st Oxley Park
DUNN, Stephen Leonard 1st Leeton
DUNSTAN, Stephen 1st Wyoming
EARP, Barry James 1st Williamtown
EDDEN, Wayne Alfred 1st Hamilton
EDGAR, Colin 1st Artarmon
EGAN, Lance Michael 1st Lidcombe
EGGER, John Arthur 1st Hunters Hill
ELLIS, Peter Graeme 1st Sans Souci
EMERY, David 1st Gerringong
EVANS, David Lawson 1st Cootamundra
FACEY, Graham Kenneth 1st Cronulla
FAIRLEIGH, Andrew Howard 1st Carlingford
FAUST, Warren Louis 2nd North Bondi (Judean)
FEIGEN, Malcolm 2nd North Bondi (Judean)
FERGUSON, John Watts 1st Bomaderry
FINNIE, Keith John 1st Kingsgrove
FITZPATRICK, Mark John 1st St Marys
FLAWITH, Ian Bruce 1st Forestville
FOOT, David Allen 1st Goonellabah
FORDHAM, William Reginald 1st Smithfield
FRANKLIN, Gregory Owen 1st Edgecliff
FREEDMAN, Maxwell Simeon 2nd North Bondi (Judean)
FREEMAN, Phillip Bruce 1st Lilli Pilli
FULLER, Keith John 1st Bass Hill
GEALE, Barry William 1st Goulburn
GEALE, Kerry James 1st Manuka
GEALE, Wayne John 1st Goulburn
GENTLEMAN, Stephen John 1st Belmont North
GOGGIN, David Ian 1st Wollstonecraft
GOMAN, Darryl Francis 1st South Punchbowl
GOODARE, George Bernard 1st Lindfield
GOODE, Tony 2nd Yagoona
GOSBEE, Ron 2nd Richmond
GRAY, Laurie Paul 1st Kogarah
GREGORY, Ian James 4th Wollongong
GRIFFITHS, Garry James 1st Kyeemagh
GRUNDY, Peter James 1st Woolooware
GUY, Bruce John 1st Lilli Pilli
HALL, Christopher John 1st Kogarah
HANNAM, Ian Dixon 1st West Epping
HANSEN, Peter Scott 1st Oyster Bay
HANSON, Ian Keith 1st Campsie
HARDHAM, Ivon Rohan Shaw 13th Canberra
HARDY, Graeme Peter 1st Pymble
HARRADENCE, Roger John 1st South Punchbowl
HARRIS, Jeff 4th Wagga Wagga
HART, Graham John 1st Lilli Pilli
HARVEY, Christopher Royce 1st Kingsford
HARVEY, Leonard James 1st Mowbray West
HARVISON, Hugh 1st Wauchope
HAYLES, Ian Waring 5th Mosman
HAYNE, John Geoffrey 1st Scone
HENDERSON, John Stuart 1st Kingsgrove
HERTZ, John Richard 1st East Botany
HIBBARD, David Courtney 2nd Beecroft
HILDER, Lloyd Critchley 1st Lindfield
HILL, Alan Richard 5th Hurstville
HILL, David George 1st Narwee
HILL, John Thomas 1st Yagoona
HINWOOD, Kenneth 1st Banksia
HITCHCOCK, Wayne 1st Mayfield
HOFFMAN, Paul 1st Bomaderry
HOGAN, Rodney Henry Arthur 1st Leeton
HOLLOWAY, Richard 2nd Strathfield (Trinity Grammar)
HOLMES, Raymond 1st Tenterfield
HOOD, Alan Edward 1st Dubbo
HOOPER, Garrick James 1st Narrandera
HOWELL, Peter 1st Lindfield
HUMPHREY, Michael 4th Manly (St Andrew’s)
HUNT, Craig Lynden 1st Dubbo
HUNTER, John Hilton 1st Pymble
HUNTER, John Home 2nd Strathfield (Trinity Grammar)
HUNTER, Philip John 1st Merrylands
INGERMAN, Keith 1st Cootamundra
IRVINE, Russell Joseph 1st Charlestown
JACOBSEN, Kristian 1st Mona Vale
JAMIESON, David Hugh 3rd Newtown (SA)
JAMISON, Gregory Kenneth 1st Concord
JENKINS, James Richard 1st Manuka
JENKINS, Lennard Erle 2nd Canterbury (St Paul’s)
JOHNSTON, Colin Donal James 2nd Canterbury (St Paul’s)
JOYCE, Kenneth 2nd Gymea (St Catherines)
KAINES, Robert 1st Dee Why
KELLY, Francis John 1st Manuka
KELLY, Paul Charles 1st Woolooware
KERRIDGE, Bruce 2nd Newcastle
KEY, Laurie 1st Alexandria
KIJURINA, Peter 2nd Panania
KING, Roger Vincent 1st Sutherland
KNIGHT, Paul William 1st Charlestown
LAKE, Donald Gordon 2nd Drummoyne
LANGWORTHY, Phillip Alan 1st Sutherland
LE MESSURIER, James 1st Wollstonecraft
LENTHALL, Stuart 1st Pymble
LESTER, Jeffrey Thomas 1st Allambie Heights
LETCHFORD, David John 1st Hurstville
LEWIS, Geoffrey Bernard 2nd Clovelly
LEWIS, Robert Anthony 1st Penshurst
LEWIS, Stephen Murray 1st Kingsford
LILLICOT, Edward William 1st Ramsgate
LINDSAY, Gregory John 1st Pymble
LITTLE, Jeffrey Edward 1st West Como
LITTLE, Robert Arthur 1st West Como
LORANT, Phillip 1st Collaroy Plateau
LORD, Anthony 1st West Wyalong
LYNCH, Kenneth Joseph 2nd Randwick (Catholic)
MACDONALD, Alexander Stanley 1st Shellharbour
MACQUEEN, Andrew D’Arcy 1st Pymble
MANSFIELD, Bernard Francis Joseph 4th Kingsgrove
MATHEWS, Warren Christopher 1st Dubbo
MCALISTER, Robert William 3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
MCDONALD, Malcolm 1st Longueville
MCEVOY, Stephen John 1st Denistone
MCLELLAND, Ross Leslie 1st South Coogee
MCMAHON, Rodney James 1st Sutherland
MILLBURN, Robert John 1st Narrabeen
MILLS, David Bruce 2nd Earlwood
MINTO, Iain 1st Yowie Bay
MOONEN, Bartholomew 1st Wallsend
MOORE, Christopher 1st Stanmore
MORRIS, Roderick John 1st Panania
MORTON, Brian Keith Gordon 1st Turramurra North
MUNRO, Kenneth 1st Speers Point
MURCHISON, Ian MacKenzie 1st Edgecliff
MURRAY, Andrew Iain 3rd Bexley
MURRAY, John Edward 1st Merrylands
MURRAY, Kenneth George 1st Merrylands
MURRELL, John David 1st St Johns Park
NEIL, Donald Roy 2nd Gosford
NICOL, Kenneth Sydney 1st Mowbray West
NIELD, Maurice 1st Willoughby
NIELSEN, Christopher Clement Arthur 1st Lindfield
NORTON, Dennis James 1st Wollongong
NYE, Michael 4th Wagga Wagga
OAKES, Stephen John 1st Guildford
OLIVER, Robert William 1st Narwee
OUDSHOORN, Max 1st Penshurst
OXLEY, Paul Lindsay 1st Narrandera
PAGE, Lindsay Hyde 1st Lilli Pilli
PAINTER, Ian John 1st Leeton
PALMER, Brian James 1st Hunters Hill
PARDEY, Anthony Paul 1st Goulburn
PARKER, Thomas 3rd/4th Kensington
PARKIN, David Arthur 1st Ramsgate
PARKINSON, Neil Gordon 1st Campsie
PARTRIDGE, Arthur Leon 1st Leichhardt
PASALOY, John Charles 1st Narraweena
PEATE, David Andrew 5th Albury (St David’s)
PECK, Anthony David 1st Narrandera
PERRY, Robert Hains 1st Tenterfield
PETRIE, Barry 1st Alexandria
PITTENDRIGH, James Charles 2nd Dulwich Hill
PRITCHARD, John 1st Wallsend
RANDALL-SMITH, David Glen 2nd Mosman
REDDOCH, Ian Arthur 1st Denistone
REEVE, James Stewart Lones
RICE, Neil William 1st Nowra
ROBBINS, Michael Lawrence 1st Edgecliff
ROBERTS, Colin 1st West Como
ROBINSON, Bruce Wayne 1st Sans Souci
ROSE, Graham 1st Belmont North
ROUND, Alan 1st Gymea
ROWLING, John Edward 2nd Miranda (Congregational)
RUMING, Philip Richard 1st Lane Cove
RUSSELL, Trevor Maurice 1st Bankstown
SCOTT, Trevor 4th Manly (St Andrew’s)
SCULLARD, Gregory John 1st Woolooware
SEYMOUR, Robert 1st East Miranda (Scottish)
SHEEHAN, Leo John 3rd Broken Hill
SHUTE, Ian 1st Argenton
SINDELL, Phillip Roger 1st Stanmore
SINKOVITS, Thomas Joseph 2nd Randwick (Catholic)
SKINNER, John William 1st Yagoona
SMITH, Bruce James 1st Woolooware
SMITH, Graham John 1st Lilli Pilli
SMITH, Gregory Brian 1st Mayfield
SMITH, Lewis 1st Liverpool
SMITH, Neil Joseph 1st Narraweena
SNELLING, Timothy 1st East Roseville
STANDEN, James 1st Penshurst
STEIN, Harold 2nd North Bondi (Judean)
STEWART, Kevin 1st Yagoona
STEWART, Peter David 1st Denistone
STREATFEILD, John Edward 1st Lilli Pilli
STUART, Duncan 2nd Sutherland (ARMCO)
SULLIVAN, Jonathan Harold 2nd Strathfield (Trinity Grammar)
TASSELL, Christopher Bruce 3rd Richmond (RAAF)
TAYLOR, Paul 3rd/4th Kensington
TEARLE, Robert George 1st Padstow
TEMPLETON, Ross John 2nd Mortdale
THIRD, Phillip Simpson 1st Narwee
THOMAS, Patrick Anthony 2nd Randwick (Catholic)
THOMAS, Robert 1st Gymea
THOMPSON, David 1st Wyong
TIMMS, Christopher William 1st Granville
TOON, Joseph William 1st Alexandria
TRAVES-TAYLOR, Michael Raphael 13th Canberra
TUNNEY, Richard John 1st Newport
UIBO, Anthony 2nd Eastwood
USHER, Barry John 1st Stockton
VAN BLERK, Errol Jevon 1st Padstow
VINCENT, John Edward 2nd Richmond
WAIDE, Michael John 1st Mt Druitt/Colyton
WALDEN, Ross Stephen 1st Northbridge
WALKER, Kevin 1st Gymea
WARWICK, Stephen Charles 1st Westmead
WATSON, Mark Richard 1st Collaroy Plateau
WATTS, Christopher William 1st Narrabeen
WEBB, Geoffrey Claude 1st Moss Vale
WEBB, Kevin 1st Cowra
WEBB, Phillip Bruce 2nd Beecroft
WEBB, Robert Francis 1st Moss Vale
WEERDON, John 1st Wollstonecraft
WHITE, Allan Leslie 1st Kingsford
WHITELAW, Andrew Frazer 1st Springwood
WILLIS, Graham Arthur 1st West Epping
WILLIS, Thomas Gordon 2nd Belmont
WILSON, Ian Kenneth 1st Narrandera
WILSON, Ronald 1st Kurri Kurri
WOOD, Gary John 1st Mowbray West
WOODBURN, Richard Joseph 1st Forbes
WYBORN, Doone 1st Mortdale
YARROL, Carl 2nd Chester Hill (St Columbas)
YOUNG, Allen David 1st Forestville