Queen’s Scout Honour roll: 1968

Those who Qualified for the Queen’s Scout Award in 1968

ABRAHAM, Dennis Burnie 1st Bass Hill
ABRAHAMS, Robin 1st Mt Pritchard
ADAMS, Neale 1st Burns Bay
ADAMS, Peter Robert 4th Bathurst
ALBERTSON, Geoffrey Thomas 1st Caringbah
ALCOCK, Alexander 6th Hamilton (Scottish)
ALDERMAN, Ken 2nd East Maitland
ALLEN, William 2nd Lithgow
ALTER, Daniel 2nd Croydon Park
ANDERSON, Rodger 1st Wiley Park
ANDREWS, Michael Charles 1st Westmead
ANDREWS, Rodney Garth 1st St Marys
ASHBY, Victor Leonard 1st Yaralla
BAKER, Dennis 2nd Beresfield
BAKER, Eric Don 1st Camden
BAKER, Gary William 6th Hamilton (Scottish)
BAKER, William Frederick 1st Muswellbrook
BARBOUTTES, George 6th Hamilton (Scottish)
BARCLAY, Peter William 2nd Padstow
BARKAS, John Pallister 1st Beauty Point
BARTHOLOMAEUS, David John 19th Canberra
BARTON, Peter Ross 1st Carramar
BEAZLEY, Barry Arthur 1st Windang
BEAZLEY, Owen David 1st Port Kembla
BEMBRICK, Stephen Charles 1st Kirrawee
BENGE, David Arthur 1st Muswellbrook
BENNETT, Warren 1st Mt Druitt/Colyton
BIRK, Edward Wallace 1st Granville
BLACK, Phillip 1st Hornsby
BOAKES, Keith William 1st Meadowbank
BOAZ, Gregory John 1st Narwee
BOOTH, Gregory Neil 1st Shortland
BOWERS, Bruce Dennis 2nd Cabra-Vale
BOYCE, Barry Ralph 1st Blakehurst
BOYD, David Lister 1st Beverly Hills
BRETT, Alan 1st Penshurst
BREWER, William Peter Anthony 1st Castlecrag
BRIDGE, Carl Raymond 1st Leichhardt
BRIEN, Phillip Micheal 2nd Chester Hill (St Columbas)
BROADBENT, Geoffrey Wilfred 1st Blakehurst
BROWN, Graham Ronald 1st East Hills
BROWN, Leigh 1st South Coogee
BROWN, Rex Tudor 1st Oatley Bay
BROWNE, Anthony 1st Little Bay
BRUCE, Norman William 1st West Como
BUESNEL, Robert 1st Narellan
BULMER, Gregory Boyd 1st Casino
BURKE, Rodney George 5th Hurstville
BYRNES, Russel 1st Wollongong
CALDER, Robert Cunningham 1st Wollongong
CALNAN, Ross Thomas 1st Kingsford
CAMARSH, Jeffery 1st Peakhurst
CAMPBELL, Christopher John 1st Woy Woy
CAMPBELL, Robert John 1st Tenterfield
CARMONT, David Alexander 1st Casino
CAVENAGH, Alan 1st Oxley Park
CHAMBERLAIN, Ian 1st Leichhardt
CHANDLER, David 2nd Strathfield (Trinity Grammar)
CHENEY, Garry Keith 1st Willoughby
CHIN, Stuart James 2nd Berala
CLARK, David Hamilton 1st Gosford
COCKING, David Ian 1st Highfields
COLLINGS, Peter 2nd Peakhurst
COLLINS, Brian Mackay 1st Beresfield
COLLINS, Jeffrey John 1st Yowie Bay
COOK, David 2nd Chester Hill (St Columbas)
COOK, John 1st Menai
CORBY, David 2nd Cootamundra
COUGHLIN, John Edward 1st Mayfield
CRAIG, James 2nd Panania
CRANE, Peter 1st Barham
CROFT, Robert John 1st Ramsgate
CROSS, Allan Bruce 1st Austinmer
CUNNINGHAM, David Bruce 2nd Peakhurst
CURRAN, Neil Stuart 1st Mowbray West
DAVIES, Stephen John 2nd Adamstown
DAVIS, Warwick Lloyd 2nd Gordon
DAY, Robert John 2nd Strathfield (Trinity Grammar)
DE VOS, Richard Throsby 2nd Gordon
DE VRIES, Gerrard 1st Lugarno
DEAN, James 1st Barham
DEBENHAM, Ian Alan 1st Wiley Park
DELBRIDGE, Leigh Walter 1st Baulkham Hills
DENT, Mitchell Owen 1st Caringbah
D’ESTE, Martin Sidney 1st Garden Suburb
DOBLE, Kenneth Norman 1st Oatley Bay
DODD, Brian Anthony 1st Auburn
DODGSON, Robert 3rd/4th Kensington
DOUGLAS, Stephen John 4th Goulburn
DREVERMAN, John 1st Woolwich
DUFFY, Kevin 1st Cowra
DUFTY, Graeme Lindsay 1st Willoughby
DUNCAN, Ian 1st Granville
ECKFORD, Owen Philip 1st Goonellabah
EDDS, Graham Albert 1st Denistone
EDWARDS, Richard 4th Wollongong
EDWARDS, Stephen John 2nd Punchbowl
ELLIS, Robert Graham 1st Campsie
EPPEL, Peter 1st Blues Point
EVANS, Barry John 1st Toongabbie
FASHAM, Douglas Charles 1st Wakool
FASHAM, Raymond John 1st Wakool
FAULKINER, Perry Maxwell 1st Mayfield
FAULKNER, Lance Ernest John 1st Mayfield
FEATHERSTON, Roger 19th Canberra
FELETTI, Alan Clarence 1st Willoughby
FIELD, Phillip Roy 1st Oatley Bay
FINDLAY, Robert 1st Corrimal
FISHER, Trevor Goodwin 1st Kingsway
FLETCHER, Robert Leo 1st Oatley Bay
FORBES, Robert James 1st Turramurra North
FORD, Herbert Bruce 2nd Bega
FORD, Peter 5th Hurstville
FRASER, Peter Wayne 2nd Cootamundra
FRERIKS, Eduard 1st Cronulla
FRIEND, Joseph Arthur 1st Dural
FRIPP, Colin Dale 1st Caringbah
FROST, Stephen George 1st Denistone
FURNELL, Ronald Geoffrey 1st Beecroft
GARDINER, Geoffrey Robert 1st Narraweena
GARLICK, Stephen Craig 2nd Beresfield
GARMSTON, Peter Martin 2nd Narrabeen
GAUNT, Geoffrey 1st Burns Bay
GAYNOR, Brendan John 1st Blues Point
GERRARD, Tony 1st Peakhurst
GIBSON, Graham Vernon Arthur 1st Wahroonga
GILL, Robert John 1st Shortland
GILSENAN, Christopher 1st South Coogee
GOLDRING, Michael 1st Cronulla
GOMES, Lewis 1st Turramurra
GOODYER, Derek Clive 1st Turramurra North
GOSFREY, Allan Frank 1st Ettalong
GRAUER, Gerhard 1st Auburn
GRAY, Anthony 5th Hurstville
GREEN, John Michael 1st Goonellabah
GRIEVES, Kenneth 1st Turramurra North
GRIFFIN, Kenneth Ian 1st Dee Why
GRIST, Robert John 1st Shortland
HAAK, Arne Rein 1st Bossley Park
HALLIDAY, Christopher 1st Hughes
HAMILTON, John 2nd West Maitland
HANCOCK, Bruce 1st Peakhurst
HANCOX, Christopher James 1st Hornsby
HANSON, Thomas Robert 1st Meadowbank
HARDY, Christopher Phillip 1st Waverton (SCEGS)
HARRIES, David Bruce 3rd Hurstville
HAWKE, Christopher 2nd Canberra
HAY, Ian Henderson 2nd Gordon
HAZELL, Terence Michael 1st Caringbah
HENNESSY, John Edward 1st Lidcombe
HETHERINGTON, Brian Rixon 1st Lyons
HISSEY, Allen Charles 1st Waverley
HOBDAY, Andrew John 1st Inverell
HOOPER, Bruce Raymond 1st Oatley Bay
HOOPPELL, Christopher Warwick Henry 1st Allambie Heights
HOPKINS, Ian Edward 1st Corowa
HORDERN, Peter 1st Wahroonga
HOTCHKISS, Ian Ernest 4th Manly (St Andrew’s)
HUGHES, Martin Ross 2nd Chester Hill (St Columbas)
HUMPHREY, Terence Frederick 1st Thirroul
HUMPHREYS, Peter James 1st Goulburn
HUNTER, Stephen Glen 1st Windang
HUSSAIN, Ahmed 2nd Strathfield (Trinity Grammar)
IRELAND, Warren 1st Dubbo
IRVINE, Phillip John 2nd Yagoona
JACKSON, David Victor 1st Hurstville
JAMES, Gregory Ronald 1st Peakhurst
JAMIESON, Robert Elwyn 6th Hamilton (Scottish)
JARVIS, Christopher Leigh 1st Ryde
JENKINS, Leslie Raymond 1st Windang
JENNINGS, Paul Steven 1st Yowie Bay
JOHNSON, Raymond Clifford 1st Kyle Bay
JONES, Keith Frederick 1st West Peakhurst
JONES, Owen Lloyd 1st Goonellabah
JONES, Stephen John 1st Albury
KANE, Kennith 1st Mayfield
KELLS, Michael James 1st Kingsway
KERCHER, Bruce 1st Mona Vale
KEYS, Gary Leslie 3rd Hurstville
KIRKNESS, Timothy James 2nd Gosford
KNOX, Keith 1st Blakehurst
KROIE, Robert 2nd Gordon
LANGENS, Robert John 1st Werris Creek
LASSMAN, Raymond 2nd Gladesville
LAWLEY, Geoffrey Mark 1st Gosford
LAYLAND, Phillip 1st Ryde
LEGG, Terry Edward 1st Violettown-Windale
LEGGETT, Rodney Douglas 1st Port Kembla
LEHMAN, Kerry David 1st Kingsford
LEWIS, Malcolm Albert 1st Condobolin
LEWIS, Wayne Joseph 1st Hamilton
LIMBACH, Stephen John 1st Narellan
LINDSELL, Anthony 1st Kogarah Bay
LINTON, John David 1st Bayview
LONG, Graham 1st Kogarah
LONSDALE, Peter Ronald 1st Caringbah
LUGTON, Robert 1st Denistone
MACKINNON, Neil Lachlan 1st Gundagai
MADDOCK, Trevor James 1st Oatley Bay
MALICKI, John Robert 2nd Narrabeen
MANLEY, Owen John 1st Oatley Bay
MARSHAL, John 1st Mt Pritchard
MARSHALL, Ross 1st Hornsby
MARSHALL, Sidney Christopher 1st West Pennant Hills
MARTIN, Peter 1st Peakhurst
MCCLELLAND, Douglas 1st Manilla
MCINTOSH, Christopher Bruce 2nd Gordon
MCKEAN, Douglas 1st Windang
MCKEAN, Glenn Robert 1st Glenbrook
MCKEAN, Peter John 1st Glenbrook
MCLEAN, Ross William 1st Kogarah
MCMANUS, Peter Rohan 1st Kyle Bay
MCWILLIAMS, Gary Edward 1st Kirrawee
MELLER, Paul Bruce 1st Arncliffe
MERCER, Bruce George 1st Woy Woy
MICHELL, Bruce John 1st Cremorne
MIDDLETON, David Charles 1st Tahmoor
MIDDLETON, James Ian 2nd Beecroft
MILSTON, Michael 1st Castlecrag
MONGER, Claude Stephen 2nd Burwood
MORGAN, Bruce Stanley 1st Bathurst
MORGAN, Michael John 2nd Roseville
MORRIS, Anthony 1st Lindfield
MORRIS, Darrell Bruce 2nd Punchbowl
MORTHORPE, Gregory Wayne 1st Port Kembla
MOSHER, Charles Maxim 1st Killara
MUIR, Robert Walter 1st Kingsford
MULD, Raymond 1st Speers Point
MULLAN, William George 2nd Berala
MYERS, Ian Alan 1st Lyons
NASH, Gregory Dennis 1st Kogarah Bay
NIELD, Phillip 1st Willoughby
OLIVER, Stephen 1st Caringbah
PACKHAM, Garry Leslie 1st Goonellabah
PAGE, Davis 1st West Pennant Hills
PARKIN, Ian Bruce 1st Kingsgrove
PARNELL, Andrew Stuart 1st West Auburn
PASSMAN, Martin Stuart 2nd North Bondi (Judean)
PATERSON, Ian Edwin 1st Allambie Heights
PEAKE, Philip 1st Willoughby
PEARSON, Colin Frederick 1st Oatley Bay
PHILLIPS, Grahame 2nd Yagoona
PHILLIPS, James Benedict 1st Woolooware
PHILLIPS, Peter 9th Canberra
PILLARS, Gaven Mathew 3rd Randwick
PITTS, John Kelvin 1st Goonellabah
POPE, Graham John 1st Caringbah
POWELL, Gregory James 1st Kotara
POWELL, Keith Charles 1st Garden Suburb
POWER, John William 1st Mayfield
PREECE, Richard James 1st Lindfield
PRIESTLEY, Ross Richard Langley 1st St Marys
REBETT, Michael Anthony 4th Goulburn
REEVES, Gary Wayne Lones
REGAN, Edward John 1st Ettalong
RENNEBERG, Frederick Joseph 1st Beverly Hills
RICE, Frank James 4th Goulburn
RICHARDS, Alan 1st Argenton
ROBERTS, Grahame Frank 1st Oatley Bay
ROBINSON, Gregory Charles 1st Hornsby
ROBSON, Maxwell John 1st Lindfield
ROCHESTER, Stephen Robert 1st Brunswick Heads
ROSS, Keven Edward 1st Kogarah
ROWBOTTOM, Ian Peter 1st Teralba
ROWE, Ronald Kerry 1st Ashfield
RYAN, Paul Alexander 1st Shortland
RYDER, Lyndon Francis 1st Caringbah
SANDERS, Geoffrey 1st Campsie
SCOTT, John Walter 1st Willoughby
SELBY, Hugh Malcolm 1st Turramurra North
SHADBOLT, Lance 1st Peakhurst
SHEATHER, Neville Alan 1st Kogarah Bay
SHERLOCK, Peter George 1st Hoxton Park
SHIPP, John Neville 2nd Canterbury (St Paul’s)
SIM, John Hamilton 1st Manuka
SIMPSON, John Leslie 1st Inverell
SKILLEN, James William Orr 15th Canberra
SKINNER, Roger Campbell 1st Caringbah
SKINNER, William 1st Marrickville
SLATTERY, John 4th Wollongong
SMALL, Rodger 1st Narellan
SPARKES, Raymond Garry 1st Garden Suburb
SPRING, Ian Lindsay 1st Waverley
STAPLES, Darryl Clifford 1st Windang
STAVERT, Bruce Maxwell 1st South Coogee
STEAD, Michael 2nd Mortdale
STEPHENSON, Ian Denton 1st Epping
STEVENS, Graham Neal 2nd Gordon
STEVENSON, Barry Brian 1st Oberon
STEWART, Alan 1st West Como
STOCKER, Terrance 1st Unanderra
STORTZ, Pat 1st Austinmer
SULLIVAN, Glenn 1st Argenton
SUTERS, Ralph Francis 1st Lindfield
SUTHERLAND, Robert 1st Bowral
SUTTON, David 1st Beresfield
SWIFT, Graeme 1st Oxley Park
SYMONDS, Stephen Russell 1st Kingsford
TARRANT, Tony 1st Violet Town-Windale
TAYLOR, Mark Russell 1st Warners Bay
THOMAS, Gavin 1st Castlecrag
THOMPSON, Gregory Arthur 1st Sans Souci
THOMPSON, Stephen Gordon 1st Penrith
THOMSON, Bruce Leonard 1st Auburn
THOMSON, Deryk John 4th Ramsgate
THOMSON, Michael Bruce 3rd Burwood
TRENHOLME, Stephen Donald 1st Thirroul
TROY, Anthony Robert 1st Windang
VAUTIN, Christopher 2nd Earlwood
VICKERS, Wayne 1st Kirrawee
WALLS, Geoffrey 1st Unanderra
WARD, Gregory Ralph 2nd Beverly Hills
WARWICK-SMITH, Simon 2nd Canberra
WATLING, Ronald 1st Gymea
WATTS, Barry Charles Joseph 1st Alexandria
WATTS, Bruce Kingsley 2nd Earlwood
WEIRICK, James 1st Hornsby
WEST, Keith 2nd Mortdale
WIESNER, Terence John 1st East Roseville
WILLIAMS, David 1st Wollongong
WILLIAMS, Gregory Wayne 1st Dee Why
WILSON, Malcolm Graham 3rd Mosman Bay
WILSON, Neil 1st Hoxton Park
WINOWIECKI, Anthony 2nd Adamstown
WOOD, Samuel 2nd Narrabeen
WORTHINGTON, David John 1st Condobolin
YOUNG, Alan Kenneth 1st Sylvania
YOUNG, David Oswald 1st Gosford