Queen’s Scout Honour roll: 1969

Those who Qualified for the Queen’s Scout Award in 1969

ALEXANDER, Grant Beltrand Francis 1st Caringbah
ALLARD, Neil David 1st Picnic Point
ALLEN, Barry Gibson 1st Beverly Hills
AMBROSE, John Robert 1st Oberon
ANDERSON, Peter Ian 2nd Canberra
ANDREWS, Ross Lloyd 3rd Harbord
ANGUS, Martin Roy 1st Rockdale
ARENTZ, Allan Lindsay 1st Cootamundra
AURISCH, Wayne John 1st Warners Bay
AUSTIN, Anthony Graham 1st Burns Bay
BAILEY, Ian William 1st Springwood
BAILEY, Peter 1st Merewether
BANKS, Leonard William Artarmon
BATKIN, Rodney Kenneth 2nd Mortdale
BELL, Kevin 1st Ryde
BELL, Peter Stewart 2nd Pennant Hills
BELL, Warren Arthur 1st Sailors Bay
BENNETT, Bruce 2nd Penshurst
BEST, Christopher Graeme 1st Wallsend
BIELER, James Bromley 3rd Maroubra
BILL, Ross 2nd/3rd Lindfield
BIRCH, John Maxwell 1st Hughes
BIRCHALL, Peter 1st Kogarah Bay
BITMEAD, William 1st Macquarie Fields
BLACKBURN, Paul Richard 1st East Miranda (Scottish)
BLACKWOOD, Peter Maurice 1st Pymble
BLAKENEY, Barry Alfred 1st Thirroul
BLEECHMORE, Frank Brian 1st Dubbo
BLOWES, Lawrence Stanley 1st Dubbo
BOGG, Peter John 1st Goulburn
BOLAND, Bruce Richard 1st Tenterfield
BOSTON, Anthony Vincent 1st Tenterfield
BRICE, John Lindsay 1st Beecroft
BRIEN, Lindsay Samuel 1st Oberon
BRIGGS, Christopher John 1st Revesby
BROWN, Colin James 1st Narwee
BROWN, Gregory Keith 1st Wiley Park
BRYCE, Stephen Geoffrey 1st Cabra-Vale
BUCHOLTZ, Laurin 4th Lithgow
BURDINAT, Denis Alan 2nd Mortdale
BURNS, Robert 1st Goonellabah
BUXTON, John 1st Wallsend
BYRNE, Anthony 1st Leichhardt
CALLAGHAN, Maxwell John 1st Glenbrook
CALLANDER, David Ross 1st Orange
CAMERON, Bruce 1st Gymea
CAMERON, Gary 2nd Penshurst
CAMPBELL, Brian Keith 4th Wollongong
CAMPBELL, Ian 1st St Johns Park
CANCIAN, Dominic 1st Padstow
CHICK, David Paul 1st Lake Heights
CHIDGEY, Kevin 1st Marrickville
CLARK, Geoffrey Victor 1st Redhead
CLINTON, Neil 1st Kingsway
COBLE, David Paul 1st West Peakhurst
COLE, Francis John 5th Auburn
COLEFAX, Kim 1st Thirroul
COLLETT, Paul 2nd Miranda (Congregational)
COLLINS, Timothy Patrick 1st Blues Point
COOK, Peter 2nd Chester Hill (St Columbas)
COOPER, James 1st Teralba
CORBETT, Alan Edward 1st Cobar
CORKERY, Robert William 3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
COSIER, Graeme 4th Wagga Wagga
COTTIER, Michael Wayne 1st Hughes
COX, Ronald Aland 1st Cowra
CRAIG, Iain 1st Banksmeadow
CROSS, Kevin Graeme 1st Austinmer
CUNNINGHAM, Gregory James 1st South Coogee
CUTLER, Ian Maxwell Charles 1st Orange
DALY, Phillip John 1st Meadowbank
DAVIES, Jeffrey Bruce John 1st Milperra
DAVIS, Antony John 1st Bega
DAY, Colin Stuart 2nd Beverly Hills
DAY, Jonathan Cooper 2nd Canberra
DE HEER, Rolf 1st Berowra
DE RUYTER, Peter 1st Berowra
DEACON, Anthony 3rd Harbord
DEALL, Malcolm Fletcher 1st Turramurra
DEBELLE, Stephen Ross 1st Bayview
DENHAM, Michael 1st Carlingford
DIXON, John Charles 1st North Wollongong
DOVE, Keith John 1st Garden Suburb
DUFF, Colin Leslie 4th Wagga Wagga
DUFF, Warren Geoffrey 1st Ingleburn
DUNCAN, Robert Arthur 2nd Sutherland (ARMCO)
DUNDAS, Graeme Noel 1st Wiley Park
DUNLOP, Christopher John 1st Jannali
DUNSTONE, Gregory 3rd Bexley
DWYER, Malcolm 1st Warners Bay
EARL, Michael 1st Green Valley
EARLE, Stephen John 1st Kingsgrove
EDWARDS, John Douglas 1st Waverton (SCEGS)
EICHHOLZER, John Vernon 2nd West Maitland
ELFORD, Dennis Leslie 1st Caringbah
ELITH, David Anthony 1st Bathurst
ELLIS, Colin Bruce 1st Dural
FAIRHALL, Alan William 1st Kogarah Bay
FAWCETT, Peter 2nd Peakhurst
FINCH, Robert Francis 1st Padstow
FINNIE, Gregory Robert 1st Kingsgrove
FISHER, Graham John 1st Oatley West
FOOTE, Roger Mervyn Lloyd 1st Cowra
FRANKS, Colin Gordon 3rd Hurstville
FRANKS, Lionel 1st Teralba
FRENCH, Raymond Douglas 1st Leichhardt
FFROST, Brian Adrian 1st Gymea
GALLOWAY, Thomas John 1st North Tamworth
GARMSTON, Stephen Ralph 2nd Narrabeen
GEALE, Ross Sydney 1st Goulburn
GERSBACH, Gregory William 2nd Narwee
GIBSON, Dean Stirling 1st Bexley North
GILLIES, Argyle Douglas Stewart 1st Manuka
GNADEN, Kerry Ronald 1st West Bexley
GOODALL, David 1st Fairlight
GRAHAM, Peter 4th Wagga Wagga
GREGORY, Alan 4th Wollongong
GREIG, Mark Campbell 2nd Beverly Hills
GRIFFITHS, Michael Allan 1st Wallerawang
GRUNDY, James Stanley 1st Hurstville
HAMPTON, Donald 1st Willoughby
HANNON, Terrence Michael 1st Kogarah Bay
HARDIE, Ian 1st Revesby
HARRISON, Christopher Robert 1st Lugarno
HAYDON, Warren 1st Kogarah
HEALEY, Russell Allen 1st St Johns Park
HEBBLEWHITE, Bruce Kenneth 1st Mosman
HENDERSON, Robert John 1st Byattunga
HENLEY, Harvey Frederick 2nd Peakhurst
HERD, Stephen 2nd Concord
HICKS, Peter 1st Lindfield
HILLARD, Allen Jeffrey 1st Narwee
HOBBS, John 1st Goonellabah
HOBSON, Steven Harry 1st Katoomba
HODGE, Robert 1st Oatley Bay
HOLLOWAY, Geoffrey Maxwell 1st Ryde
HORSINGTON, Laurie James Matthew 2nd St Ives
HOTCHKIS, Mark Stephen 1st Thirroul
HOULISON, Ian 4th Lithgow
HOWE, Phillip Robert 1st Balmoral/Beauty Point
HOYE, Stephen Wayne 1st Jannali
HUMPHREYS, Graham 1st Mortdale
HUNTER, Stewart David 1st Pymble
INGLIS, Michael John 1st Kirrawee
INGRAM, John 2nd Sutherland (ARMCO)
INSKIP, Robert John 1st Albion Park
IVERACH, Gary Laurance 1st Thirroul
JAKINS, Gary Arthur 1st Revesby
JANSZEN, Charles 2nd Sutherland (ARMCO)
JONES, Christopher Vyner 1st Goonellabah
JONES, Leonard Richard 1st Miranda
KADZIELA, Edward Joseph 1st Cronulla
KELL, John Finlay 3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
KELLY, Owen Alexander 2nd Beverly Hills
KENEZ, Alexander 1st Bexley North
KENT, Ralph Bruce 5th Auburn
KESBY, Gregory 1st Padstow
KIDD, Peter Robert 1st Northbridge
KINGSBURY, John Charles 1st Padstow
KITCHENER, Noel 1st East St Marys
KLEEMANN, Frank 1st Banksmeadow
LANG, Geoffrey 1st Dubbo
LEE, Gary Bruce 1st Williamtown
LEMCKE, Glenn Bernard 1st Kiama
LEVENSTON, Gregory 2nd Manly
LEWIS, Darrell Gordon 1st Ashmont
LINDSAY, Allan John 1st Peakhurst
LINDSAY, Ian Norman 1st Pymble
LIPSCOMB, Stephen Ronald 1st Unanderra
LITTLE, John 1st East St Marys
LODER, Robert 1st Bexley North
LORING, George 1st East St Marys
LOW, Christopher 1st Ryde
MACANDREW, Roger James 1st Moss Vale
MACKAY, Douglas 2nd Penshurst
MACKAY, Kevin Stuart 3rd Merrylands
MARSDEN, Warwick Lloyd 1st Kogarah Bay
MARSH, Kevin Arthur 1st Caringbah
MARTINE, John Michael 1st South Granville
MASON, Peter John 1st Kingsgrove
MATHEWS, Richard 1st Cronulla
MAYFIELD, John Harry 1st Kogarah
MCALISTER, David Alexander 1st Thirroul
MCCOY, Colin Roy 1st Kogarah Bay
MCCOY, Terry 2nd Sutherland (ARMCO)
MCDONALD, Ian 1st West Pennant Hills
MCINNES, James 1st Goonellabah
MEATON, Robert George 1st Earlwood
MELVILLE, Anthony Malachy 4th Kingsgrove
MIERENDORFF, Neil 2nd Kotara
MILLER, Richard James 1st Cowra
MILLS, Rodney James 4th Goulburn
MILTON, Neil Geoffrey 1st Forbes
MITCHELL, James Richard 1st Balgowlah
MOGLIA, Colin Warwick 1st Dubbo
MOON, Ronald 1st Wollongong
MOORHEAD, Andrew Roy 1st South Grafton
MORCOMBE, Gerald Lesley 1st Warners Bay
MORRIS, Michael John 1st Ingleburn
MORRISON, Thomas Sinclair 1st Allambie Heights
MOTUM, Graham Arthur 2nd Waratah
MOULDING, Stephen 1st Renown Park
MUNDY, Warwick Kenneth 2nd Peakhurst
MURPHY, Desmond Richard 2nd Revesby
MURPHY, Phillip Joseph Francis 2nd Condell Park
NEIL, Steven Alan 1st Unanderra
NEILSON, Peter Scott 1st Gordon
NEWLAND, Andrew Ross 1st Castlecrag
NOWAK, Howard Gordon 1st Hughes
OAKES, Geoffrey 2nd Sutherland (ARMCO)
O’BRIEN, Stephen Francis 1st Kyle Bay
O’CONNOR, Ian Thomas 1st Gymea
O’CONNOR, Trevor 13th Canberra
ODGERS, Michael John 3rd Broken Hill
OGDEN, Robert Harold 1st Austinmer
ORME, James 4th Lithgow
OTTAWAY, Lindsay Bruce 3rd Strathfield (St Anne’s)
OWEN, Paul Roy 1st Hurstville
PAGE, Jonathan Paul 1st Kogarah Bay
PAGE, Murray Hyde 1st Lilli Pilli
PALMER, Raymond 3rd Bexley
PAYNE, Leslie Raymond 1st Seven Hills
PEDERSEN, Karsten Julian 1st Pymble
PETERSON, Gary John 1st Cremorne
PILE, Christopher Tudor 1st Gosford
PIPER, John 1st Oatley Bay
PORTER, Glen 3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
RANDALL, Keith Robert 1st Engadine
RAYNER, Graham 1st Gymea
RICHARDSON, Brendan 1st Wallsend
RICHARDSON, Clive Francis 9th Canberra
ROBERTSON, Ross John 2nd Mortdale
ROSE, William John 2nd Mortdale
ROWLAND, Christopher Leslie 1st Merrylands
RYAN, Kenneth Thomas 1st Padstow
RYAN, Martin Joseph 1st Milsons Point/Cammeray
SANDRY, Grahame 1st Engadine
SAYERS, James 1st Lake Heights
SCHOFIELD, Denis 1st Gymea
SCHWEBEL, Phillip John 1st Glenorie
SCHWEBEL, Wayne Douglas 1st Seven Hills
SCREEN, Colin 1st Teralba
SEIDL, Gary 1st North Auburn
SHARP, Graham John 1st Marrickville
SHEPHERD, Phillip Charles 2nd West Epping
SHEPHERD, Wayne 1st Nowra
SHRIMPTON, Frank Arthur 1st Swansea
SIEPEN, Gregory Linley 4th Mosman
SKEERS, Clement 4th Wagga Wagga
SKINNER, Peter 2nd Chester Hill (St Columbas)
SLATER, Robert Raymond 1st East Villawood
SMITH, Christopher Ross 1st Hurstville
SMITH, Gregory David 2nd Beverly Hills
SNEDDON, Beric 1st Berowra
SNEDDON, Leigh 2nd Narwee
STAPLES, Brian 1st Teralba
STAPLES, Richard George 1st Lilli Pilli
STENSON, David Richard 1st Caringbah
STEWART, James 1st Condobolin
STRICKLAND, John 1st Ryde
STUBBS, James 2nd Penshurst
TAYLOR, Norman 1st Yagoona
TAYLOR, Trevor James 3rd Broken Hill
THOMAS, Kenneth Gordon 1st Penshurst
THOMAS, Phillip Allan 3rd Broken Hill
THOMSON, David Richard 1st Lilli Pilli
TOYER, Glen Stephen 1st Turramurra
TRIPLETT, Leslie 4th Lithgow
TRUER, Peter Raymond 1st South Grafton
TUCKER, John 1st Cabra-Vale
TURNER, Peter William 1st Turramurra North
VALENTINE, Alan 1st Earlwood
WAGGOTT, Peter Robert 1st Wiley Park
WALKER, Raymond Ross 1st Teralba
WALSH, Rodney John 1st Unanderra
WATSON, Stuart 1st Mt Pritchard
WEBB, Aubrey 3rd/4th Kensington
WEBSTER, Milton Leonard 1st Sailors Bay
WEDMORE, Robert 1st Willoughby
WHITE, Graeme Allen 1st Milsons Point/Cammeray
WILLIAMS, Craig Russell 13th Canberra
WILLIAMS, Dennis 1st Wollongong
WILLIAMS, Michael James 2nd Mortdale
WILLISON, Paul Leslie 1st Gymea
WILSON, Phillip James 1st Wallsend
WILSON, Roger Frederick 1st Kogarah
WILSON, Ross Lindsay 1st Hunters Hill
WINTER, Dean 1st Balgowlah
WOODCOCK, William Andrew 1st Kogarah Bay
WOODFIELD, Ross 1st Oatley West
WOODS, Peter 1st East St Marys
WYNNE, Peter 1st South Punchbowl