Queen’s Scout Honour roll: 1970

Those who Qualified for the Queen’s Scout Award in 1970

ANDERSON, Jeffrey Laurence 1st Yagoona
ARCHER, Philip Keith 1st Lawrence
ARCHIBALD, Dennis Beil 3rd Bexley
ASH, Keith 1st Petersham
ATKINS, Anthony Michael 1st Granville
AUSTIN, Stephen William 2nd Leichhardt (16th Catholic)
BAILEY, Ronald Phillip 2nd Abbotsford
BALES, Peter Desmond 3rd Lidcombe
BAMFORD, Anthony John 1st Albury
BARBOUR, Bruce Robert 2nd Roseville
BARLIN, Bruce Phillip 1st Garran
BARNES, Douglas 1st Belfield
BARNES, Douglas Bathurst 1st Oatley Bay
BARR, Francis Thomas 1st Hurstville
BARRON, Michael John 1st Woronora
BARTLEY, Glenn James 4th Merrylands (St Margaret Marys)
BARTON, Craig 1st Gymea Bay
BATTISHALL, Alan Jeffrey 1st Oatley West
BEDFORD, Graham Raymond Leslie 2nd Albury
BELL, Garrick Stewart 1st Greenacre
BEMBRICK, Brian Leslie 1st Kirrawee
BENNELL, Peter 1st Lindfield
BENSON, Brian Douglas 1st Fairfield Heights
BENSON, Robin William 1st Forbes
BERRET, Bryn 1st Ramsgate
BERRYMAN, Bruce Domaldson 5th Hurstville
BEVAN, James 1st Glenorie
BEVAN, Peter Curtiss 6th Hamilton (Scottish)
BILLINGTON, Anthony William 1st Pymble
BIRCH, Neil Lawrence 1st Hughes
BLACKA, Bernard John 1st Tumut
BOAS, Harold Walter 1st Mayfield
BOEHME, Philip 4th Lithgow
BOES, Bruce 1st Petersham
BOND, Gene 1st Jannali
BOON, Robert 1st Warners Bay
BOUSTEAD, Graham Charles 1st Swansea
BRADBURY, Christopher William Lones
BRADLEY, James Francis 2nd Lavender Bay
BRAN, Chris 1st Cronulla
BREADEN, Philip Thomas 1st Concord West
BRETT, Colin Francis 1st Penshurst
BRICKHILL, John Geoffrey 1st Goonellabah
BROODER, Ronald James 2nd Albury
BROOKS, Robert John 1st Rockdale
BROWN, Adrian Francis 1st Clemton Park
BROWN, Paul 1st Oatley West
BROWN, Philip 1st Renown Park
BROWNE, Anthony David Crosby 1st Lilli Pilli
BROWNING, Allan Edward 1st Young
BUCKLEY, Timothy 1st Williamtown
BURFIELD, Mark 1st Wollongong
BURGESS, Dallas Lewellyn 1st Byattunga
BURGESS, John 6th Broken Hill
BURGMAN, Robert John 1st Muswellbrook
BURNETT, John Richard 1st Lilli Pilli
BURNS, Ross Maxwell 1st West Killara
BUSH, Gordon Neil 1st Kingsgrove
BUSSUTTIL, Garry Joseph 1st Wollongong
BUTTERWORTH, Raymond 1st Swansea
CALDWELL, Peter Leslie 1st South Grafton
CALLAGHAN, Paul Stanley 1st Glenbrook
CAMBELL, Robert Graham 1st Tumbarumba
CAMPEY, Eric Hylton 1st Merewether
CANNINGS, Ross 1st Cronulla
CANTOR, Brian Eric 1st Beverly Hills
CARPENTER, James Stephan 1st Mt Riverview
CARTER, Kevin Bruce 1st Tamworth
CAWTHORNE, Terry Bryde 1st Katoomba
CHARLES, David John 1st Murwillumbah
CHERREY, Rodney John 2nd Mortdale
CLARK, Michael Thomas 2nd Peakhurst
CLARKE, Bruce George 1st Kyle Bay
COBURN, Phillip Keith 1st Mt Riverview
COKER, Dennis Patrick 1st Blacktown
COLLIN, Graeme 1st Merewether
COLLINS, Ian James 1st Glenbrook
COLLINS, Rick 1st Girraween
CONROW, Andrew Robert 2nd Beecroft
COOPER, Brian Adrien 1st Forbes
COOPER, Christopher Ian 1st Sefton
COOPER, James 1st Peakhurst
COOPER, Peter Grant 1st Hamilton
COOPER, Steven Edwin 1st Seaforth
COPP, Geoffrey William 1st Lindfield
CORDATO, Anthony 3rd/4th Kensington
COYNE, Robert Mark 1st Belmont North
CRESWELL, Phillip Peter 1st Oatley Bay
CROUCH, Maxwell John 1st Paterson/Bolwarra
CULLEN, Neil John 7th Broken Hill
DAGG, Christopher Kelvin 1st Kempsey
DALY, Geoffrey Alan 1st Leichhardt
DARE, Greg 1st Tenterfield
DARLING, Phillip Llynall 1st Beverly Hills
DAVEY, Bruce Edward 1st Belmont North
DAVEY, William Thomas 2nd Goulburn
DAVIDSON, Gregory Ian 1st Bexley North
DAVIDSON, Howard Ross 1st Bexley North
DAVIS, Gregory Michael 1st Bega
DAVIS, John Ewen 1st Kenthurst
DAWSON, John 1st Shortland
DE FRIES, Grant Raymond 1st Padstow Heights
DEAN, Bruce William 1st Bexley North
DENGATE, Douglas Albert 4th Mosman
DEROME, Colin Bruce 1st Yagoona
DIETZ, Phillip Henry 1st Oatley Bay
DIXON, David John 1st South Punchbowl
DODGSON, Patrick 3rd/4th Kensington
DONALDSON, Gary 1st Narrandera
DONELAN, Stephen 1st Hoxton Park
DOWLING, Anthony James 2nd West Epping
DOWNES, Gregory Roger 1st Northbridge
DOWNEY, Robert Lee 1st East Hills
DRAPER, Adrian Douglas 2nd Kirrawee (LDS)
DURKIN, Gregory 3rd Harbord
DYSON, Warwick Charles 2nd Gladesville
ECCLESTON, Lee 1st Oatley West
ELGELAND, Neil 2nd North Sydney (St Thomas)
ELLERCAMP, Paul John 1st Swansea
ERRINGTON, Michael Ross 1st Blakehurst
EVANS, Glenn 1st South Wallsend
FARMER, Stephen Grahame 1st Wentworthville
FERNANCE, Darryl John 2nd Sutherland (ARMCO)
FERNANCE, Darryl John 2nd Sutherland (ARMCO)
FINDLAY, Thomas 1st Corrimal
FINIGAN, Mark 1st Cronulla
FLOMERSFELD, Paul 1st Broken Bay
FORTESCUE, Stephen Charles 15th Canberra
FOSTER, Stephen John 2nd Earlwood
FOYE, Colin Neil 1st Mt St Thomas
FRAZER, Gregory 1st East Ryde
FRERIKS, Robert 1st Cronulla
FRIPP, Peter Dean 2nd Caringbah
FROST, Gregory 1st Merewether
GALLARD, Jeffrey Robert 1st Beverly Hills
GARDINER, Eric John 1st Casino
GARDNER, Ross 1st Sans Souci
GARRINGTON, Kenneth Ian 2nd Berala
GAY, Ian Bruce 1st Girraween
GERRARD, Geoffrey 1st Kyle Bay
GERRITSEN, John 1st Dapto
GIBBENS, Ashley 3rd Maroubra
GIBBONS, Edward John 1st Greenacre
GIRDHAM, Trevor John 1st Cabra-Vale
GLANVILLE, Allan Robert 1st West Bexley
GLANVILLE, Paul Richard 1st West Bexley
GOLDER, Gregory Thomas Kurri Kurri
GOODSELL, Stephen Leslie 2nd Campbelltown
GORDON, Donald James 3rd Wahroonga (St John’s Own)
GOUGH, Raymond 1st Wallsend
GOULD, Brian 1st Shortland
GRAFF, Derek Neil 2nd Abbotsford
GRANT, James Donald 1st Deniliquin
GRIGG, Phillip William 1st Sefton
GRIMMOND, Norman John 1st Garran
GROVE, Wayne 1st Hamilton
GUTHRIDGE, Steven Lindsay 2nd Guildford
HALL, Anthony Manson 1st Deniliquin
HALL, Brian Matthew 1st East Hills
HALL, Peter John 1st West Bexley
HANDBRIDGE, Paul Adrian 2nd Leichhardt (16th Catholic)
HANSELL, Robert Vincent 1st Renown Park
HARRIS, Grahame Stephen 1st Alexandria
HART, Randall 2nd Caringbah
HARVEY, Brian Douglas 1st Blayney
HARVISON, Raymond 1st Wauchope
HATHERLY, Peter 3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
HAWLEY, Ronald Phillip 1st Sutherland
HAWORTH, Ronald 1st Wallsend
HAYNES, Raymond 1st Jannali
HERBORN, Timothy 1st Castle Hill
HOBBINS, Warren John 1st Casino
HOGAN, John Damian 1st Woden Valley
HOLDEN, Hubert Graham 1st Blues Point
HOLDSTOCK, Glenn 1st Belfield
HONEY, Jeffrey Douglas 1st Beverly Hills
HOOD, Garry 1st Keiraville
HOOPPELL, Phillip John Leslie 1st Allambie Heights
HOOTON, John Norman 1st Northbridge
HORSLEY, John Joseph 1st Albury
HORTON, Glen Kenneth 1st Beverly Hills
HOWARD, Allen 1st Wallsend
HUGHES, Brian 1st Kempsey
HUME, David Arthur 1st Hughes
HUNTER, Geoffrey Henry 2nd Mortdale
HUNTINGTON, Graeme 1st Narrandera
IBBOTSON, Paul 1st Penshurst
ILKIW, Alexs 1st Peakhurst
INGRAM, Phillip Charles 2nd Canberra
IVERS, Geoffrey Lloyd 2nd North Sydney (St Thomas)
JENNINGS, Philip Mahlon 1st Yowie Bay
JOHNSON, Allan Phillip 1st Greenacre
JOHNSON, Ian Bell 5th Wagga Wagga
JONES, Graeme Alfred 3rd Lidcombe
JONES, Grahame Denbigh 2nd Yagoona
JONES, Paul Stanley 1st Oyster Bay
JONES, Tom 1st Oatley West
JONES, William Paul 2nd Earlwood
KAMPRAD, Ronald 1st Wallsend
KEEVERS, Anthony Martin 1st Bayview
KIELY, David Malbon 3rd Harbord
KILLHAM, Barry Owen 1st Oyster Bay
KING, Anthony John 1st Toronto
KIRKPATRICK, Allan 1st Argenton
KNIGHT, David 1st Mortdale
KOEHLER, Russell 1st Narrandera
KRANTZCKE, Paul 1st Connells Bay
LANE, Gary 1st Campsie
LANGTON, Gary 1st Jannali
LANSDOWN, Gregory 1st Kyle Bay
LAVERS, Warwick 1st Cronulla
LAWRENCE, David Lindsay 1st Gosford
LAWREY, Phillip John 1st Miller
LAYTON, John William Roger 1st Unanderra
LEA, Phillip Keith 1st Castlefield
LENNON, Gerard Francis 1st Wallerawang
LESTER, Neville Richard 1st Deniliquin
LUCAS, Peter 1st Lake Heights
LUKE, Robert John 1st Granville
LUSMORE, Christopher 1st East Hills
LYNDON, William 1st Byattunga
MACDONALD, Neil Gordon 3rd Lidcombe
MACLEAN, Donald MacArthur 1st Tenterfield
MAHONY, John James 1st Castle Hill
MAINWARING, Warwick Sydney 2nd Adamstown
MALONEY, Colin 1st Wollstonecraft
MANNELL, Robert Hedley 2nd Condell Park
MANSFIELD, Brian John 1st Kingsgrove
MARKS, Neal 1st Mowbray West
MARSH, Geoffrey Neil 1st Gymea Bay
MARSHALL, Anthony John 3rd Wahroonga (St John’s Own)
MARSTAELLER, Allan Clive 1st Kirrawee
MARTHICK, Wayne Eldon 1st Swansea
MARTYN, Michael 4th Lithgow
MASON, Barry 1st East Ryde
MASTERMAN, Noel Moore 1st Kurri Kurri
MASTERS, Alan 1st Gymea
MATHESON, Hugh 1st Lilli Pilli
MATSON, Gregory Daniel 1st Kingsgrove
MCCONVILLE, Malcolm William 1st Condobolin
MCDONALD, Ian Geoffrey 1st Orange
MCGLYNN, Ronald John 1st Glenbrook
MCKNIGHT, Jim 1st Kyle Bay
MCLEAN, Ross David 1st Lilli Pilli
MELROSE, Christopher 1st Oatley Bay
MILLER, Michael Francis 1st Thirroul
MITCHELL, Michael 1st Gymea
MONTGOMERY, Neil Robert 2nd West Epping
MONTGOMERY, Phillip 2nd West Epping
MOORE, John Graeme 1st Gymea Bay
MOORE, Warwick James 1st Beverly Hills
MORGAN, Anthony Rex 2nd Roseville
MORGAN, Christopher 2nd West Epping
MORGAN, Graham Allan 1st Merewether
MORRIS, Chris 1st Cronulla
MUELLER, Richard 1st Oxley Park
MULLARD, Ian Keith 1st Byattunga
MURPHY, Keith Edward 2nd Goulburn
MURRAY, James Alexander 1st Picnic Point
MURRAY, Raymond 4th Auburn
MYERS, Michael Allan 1st Carramar
MYERS, Peter 1st Cronulla
NEILSEN, Garry Paul 1st Forbes
NOONAN, Christopher Joseph 2nd Belmont
O’CONNOR, Michael 1st Lugarno
ODLUM, Stephen Allan 1st North Ryde
O’ROURKE, John Terrence 1st Narrandera
OSBORNE, Boyd 1st Fairlight
PALMER, David Morean 3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
PARKINSON, Ian David 1st East Hills
PARKINSON, Terry 1st Wallsend
PARRY, Gregory 3rd Merrylands
PARSONS, Hugh Lawrence Bryant 1st Greenacre
PARSONS, Phillip William 9th Canberra
PATE, Colin 3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
PAUL, Stephen James 1st Condobolin
PENDLEBURY, Michael 1st Mt Pritchard
PERRY, Stephen Knowles 1st Katoomba
PETERS, Cornel 1st East St Marys
PHILLIP, Martin 3rd Harbord
PHILLIPS, Peter 1st Peakhurst
PINK, Wayne 1st East Ryde
PONDER, Graeme 1st Gymea Bay
POWELL, Malcolm Kevan 1st Murwillumbah
PRITCHARD, Graeme 1st Wallsend
PURNELL, Gary William George 1st Beecroft
PURNELL, Keith Edward 2nd Panania
PUXTY, Stewart Wayne 1st Williamtown
READ, Peter Frederick 1st East Roseville
REDMAN, Stephen 1st Corrimal
REDSHAW, John 1st West Bexley
REEVE, Robert Hamilton Lones
REEVE, Samuel Stanmore 1st Castlefield
REYNOLDS, Gary 1st Garran
RIETHMULLER, Jon Maurice 1st Casino
RILEY, David Christopher 2nd Abbotsford
RISBY, Howard 1st Wallsend
ROBERTS, Ian Gordon 1st Sefton
ROBINSON, Graeme Bruce 1st Berowra
ROCHE, David Leslie 2nd Beecroft
SADIER, Lyall George 2nd West Epping
SCHIFF, Paul John 2nd Gymea (St Catherines)
SCHILG, Martin Arthur 1st Albury
SHEARER, Ian 1st Seven Hills
SHELDON, John Terrence 3rd Burwood
SHEPHERD, Barry 4th Auburn
SHOEMARK, George Donald 1st Condobolin
SHORTUS, Christopher Gary 2nd Penshurst
SIMA, Martin Charles 1st Ashfield
SINCLAIR, Garry 1st Corrimal
SINCLAIR, Richard John 1st Gymea
SISTROM, Paul 3rd Lidcombe
SKEPPER, Bryan 1st Gosford
SKINNER, John William 1st Paterson/Bolwarra
SKINNER, Keith Raymond 1st Yagoona
SLOW, David James 1st Wallsend
SMITH, Ian George 1st Condobolin
SMITH, Michael 9th Canberra
SMITH, Paul Ross 1st Mayfield
SMITH, Robert James 1st Muswellbrook
SOUTHALL, Stephen 1st Campsie
SPOWICZ, Andrew Leonard 2nd Leichhardt (16th Catholic)
STEEL, Anthony 1st South Coogee
STEWART, John 1st Gosford
STIRK, David George 1st South Coogee
STOREY, Ian George 1st North Auburn
STREET, Damien Francis 1st Hughes
STUART-WATT, David 2nd Caringbah
SURTEES, John Joseph 1st South Punchbowl
SUTTON, John Ridley 1st Surry Hills
SWANSON, Andrew Robert 1st North Tamworth
SYMONS, Peter 2nd West Epping
TAGGART, Rodney Gordon 1st Birmingham Gardens
TAYLOR, Paul Ross 2nd Earlwood
THORNTON, Stephen 1st Gymea
THOROGOOD, Nigel 1st Caringbah
THORSBY, Craig Stuart 1st Castlefield
TOLHURST, John Leslie 1st Kogarah Bay
TRAVENER, John Richard 2nd Gymea (St Catherines)
TRUSCOTT, Jim 1st Corrimal
TURNER, Russell 2nd Parramatta (St John’s)
TWEEDIE, Michael John Paterson 1st Williamtown
UNDERHILL, Ian William 1st Sefton
VAN DOORN, Michiel Lee 1st Wyong
VAN PUTTEN, Richard 1st St Marys
VANDERFIELD, Hugh Donald 2nd North Sydney (St Thomas)
VANDERHEYDEN, Paul 1st Mt Druitt/Colyton
VANDERWAY, Tony 1st Gymea
WALKER, Neil Kenneth 1st Beverly Hills
WAND, Philip John 1st Wyong
WARES, Christopher Glen 1st North Ryde
WARES, Malcolm Cecil 1st North Ryde
WATKINS, Philip William 1st Epping
WEBB, Vivian Peter 1st Turramurra
WELLS, Kelvin Ross 5th Hurstville
WHEATLEY, Charles 2nd Panania
WHELAN, Phillip 1st Kogarah
WHITE, Alan Leslie 2nd Canterbury (St Paul’s)
WHITE, Richard 1st North Wollongong
WHITELAW, Anthony Wade 2nd Canberra
WHITLOCK, Ernest Edward 1st Hurstville
WHITTEM, David James 1st Garran
WILDMAN, Jeff 1st Cronulla
WILLIS, Michael Ralph 2nd Belmont
WILSON, Robert Herrick 1st Garran
WINDLE, Wayne 1st Hoxton Park
WINSTED, Geoffrey James Roy 1st Blackheath
WOODFORD, Denis Michael 1st Blayney
WOODLANDS, John Douglas 1st Speers Point
WOODS, Glenn Thomas 1st Swansea
WOODS, Ross Maxwell Lones
WORMALD, John Gordon 1st Renown Park
WRIGHT, David Geoffrey Dee Why
YOUNG, Christopher Stephen 1st Belmont
YOUNG, John 1st Ashfield