Queen’s Scout Honour roll: 1971

Those who Qualified for the Queen’s Scout Award in 1971

ABBOTT, Brian 1st Caringbah North
ABRAHAMS, Peter James 1st Mt Pritchard
ADAMS, Phillip Charles 4th Bathurst
ADAMS, Robert Kelvin 1st Osborne Park
ALFRED, Bradley Lance 2nd New Lambton Heights
ALLEN, David Colin 1st Oatley West
ALLISON, Stephen 1st Berowra
AMES, Mark Edward 1st Miller
AMEY, Stephen James 1st Canberra
ANDERSON, Christopher Donald 1st La Perouse
ANGELL, Gordon John 1st Seven Hills
AQUILLINA, David Anthony 1st Sefton
ARTHURS, Stewart Graham 1st Dapto
ASH, Anthony John 1st Blues Point
ASHER, John 1st Seven Hills
AUBERSON, Paul 1st Padstow
BADRUDIN, Jalaludin 1st Balgowlah
BAILEY, David John 1st Unanderra
BAIN, Ian Duncan 1st Wentworthville
BAKER, Jeffrey 1st Oatley
BALES, Peter Harry 1st Turramurra
BANKS, Peter Andrew 1st Burns Bay
BARNES, Murray Lee 1st Oatley Bay
BARRETT, Martin 1st Ramsgate
BATTISHALL, Ian 1st Oatley West
BEACH, Keith Roy 1st Seven Hills
BEEKMAN, Rowland Maria 1st Boonerah Point
BENEDYKA, George John 4th Wagga Wagga
BERGSTROM, Ian Michael 1st Brookvale
BERRETT, Stephen 1st Ramsgate
BEST, Peter Richard Winter 3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
BETTS, Alan William 1st Moss Vale
BEVAN, Desmond 4th Wollongong
BIRK, Jeffery Charles 1st Granville
BLUHDORN, Ross Harold 2nd Earlwood
BLYTH, William Maurice 1st Asquith
BORSAK, Robert 1st Ashfield
BOWERS, Kenneth Wayne 2nd Cabra-Vale
BOWMAKER, Stephen 1st Miller
BRADY, Henry John 1st Greystanes
BRANDLEY, Ronald Bruce 1st East Miranda (Scottish)
BREW, Warwick Geoffrey 1st Asquith
BRISCOE, Alan Walter 2nd Gladesville
BROOK, Stephen John 1st Doonside
BROWN, Brian Paul 1st Hurstville Grove
BROWN, Gregory 1st Gymea
BROWN, Martin Eric Tudor 1st Oatley Bay
BROWN, Noel Charles 2nd Lavender Bay
BRUSSELL, Peter 1st Campsie
BUCHANAN, Bruce William 1st Harbord
BUCHANAN, Robert John 1st Mt St Thomas
BUCKLEY, Michael 1st Bankstown
BUCKLEY, Richard 1st Williamtown
BURBAGE, James Alan 1st Longueville
BURGIN, Colin 2nd Campbelltown
BURKE, Timothy Edward 1st Blacktown
BURNS, Gary William 1st Shortland
BUSH, Mark Anthony 1st Asquith
CABBAN, Garry Kevin 4th Wollongong
CAREY, Russell Leslie 1st Parkes
CASEY, Timothy John 2nd West Killara
CHAMBERLAIN, Anthony Bruce 1st Scone
CHAPMAN, Greg 1st North Albury
CHAPMAN, Phillip George Deniliquin
CHEN, Paul Howard 2nd Chatswood
CHIDGEY, Gregory James 1st Marrickville
CHURCH, David 1st Gymea Bay
CLARK, Bruce James 1st Prairievale Park
CLARK, Robert Ernest 1st Prairievale Park
CLARK, Robert Keith 1st Balgownie
CLARK, Timothy Paul 1st Prairievale Park
CLOSE, David 1st Campsie
CLOUGH, Gregory Neil 1st North Albury
COADY, Ian 1st Corrimal
COE, Stephen 1st Gymea Bay
COLLESS, John Anthony 1st Glenfield
COLLINS, Richard Keith 1st Katoomba
COOK, Bruce 1st Gymea
COOK, Graham David 1st Macquarie Fields
COOMES, Sydney Walter 1st Caringbah North
CORNER, Gregory Charles 1st Allambie Heights
COSIER, Ian Leslie 4th Wagga Wagga
COTTERIOL, John 1st East Roseville
CRAMERY, Charlie 3rd Rockdale (SA)
CULPAN, Gregory Arnold 1st Greystanes
CUNNEEN, David Robert 1st Denistone
CUTLER, Neil Llewellyn 1st Orange
DAL SANTO, Dennis Francis 1st Balgownie
DALE, Gregory Ross 1st Lilli Pilli
DALY, Keith Charles Kahibah
DAVIES, David Norris 1st North St Marys
DEANE, Michael John 1st Burraneer
DE-AUDNEY, Andrew James 1st Ramsgate
DEBENHAM, Dennis 1st Nowra
DELAMOTTE, John Gordon 2nd Yagoona
DEMPSEY, Stephen John 1st Meadowbank
DENNISON, Graham 1st Caringbah
DESMOND, Wayne Bernard 1st Hillview
DOBBIE, Stephen Francis 4th Pennant Hills
DODSON, Peter James 1st Cabra-Vale
DOYLE, Clement Charles Kahibah
DRAY, Kenneth Walter 1st Speers Point
DUCKHAM, Terry James 1st Oatley Bay
DUDLEY, David Charles 2nd Gordon
DURRANT, Alexander Douglas 1st South Gunnedah
DUTCH, Reginald Peter 1st Oatley Bay
DYKES, Peter Ross 1st Burraneer
EARL, Peter 1st Green Valley
EASTON, Robert William 1st Oatley Bay
EDWARDS, Brian Ronald 1st Westmead
EDWARDS, Ian Frederick 1st West Killara
EGAN, Wayne 2nd Ashfield (Catholic)
EKER, Dennis Lee 1st Orange
ELDRED, David Stanley 1st Hornsby
ELKINS, Robert Arthur 1st McCallums Hill
ELLIOTT, Robert Vincent 1st Dolls Point
FENTON, Bruce 1st Orange
FIELD, Graham Stephen 1st Shortland
FIELDSEND, Bruce 2nd East Maitland
FISK, Graeme John 1st East Roseville
FITZGERALD, Leslie Michael 1st Beresfield
FITZGERALD, William 2nd Caringbah
FORD, David Christopher 1st Turramurra North
FRANCIS, Ralph James 1st Scone
FULLER, Glenn David 1st Allambie Heights
FULLER, Glenn Raymond 2nd Yagoona
GALBRAITH, Keith Stanley 1st Concord
GALEA, Pantalione Mario 2nd Cabra-Vale
GEDDES, Justin McCarthy 1st Keiraville
GENNETTE, Allan Bruce 1st Lambton
GEORGE, Andrew Keith 1st Wentworthville
GILBERT, Russell Noel 2nd Tuggerah Lakes
GILBERTSON, Ian 1st Willoughby
GILBERTSON, Paul 1st Willoughby
GLASBY, Phillip 1st Kyle Bay
GOGOLL, James Stanley 1st Albury
GORDON, Christopher Matheson 1st Narwee
GORN, Scott 1st Dapto
GRAY, Colin 1st Bangalow
GRAY, Geoffrey John 1st South Wallsend
GREEN, Donald Gordon 1st Hurstville
GREETHAM, Terry 1st Milperra
GURTON, Alan Gerard 1st Mortdale
HAIN, Richard Martin 1st West Pymble
HALL, Robert Warwick 1st Kogarah
HARDING, Warwick Arthur 2nd Narrabeen
HARRADENCE, Paul David 1st South Punchbowl
HARRIS, Peter Gregory 2nd Lavender Bay
HARRISON, Alan Stanley 1st Hurstville Grove
HASLING, Robert 1st Forestville
HAWKES, David 1st Gymea
HENDERSON, Glyn 1st Garran
HERD, Robert Frederick 1st La Perouse
HERZIG, Ryszard Robert 1st Lalor Park
HIBBERT, Stephen Arthur 3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
HOCKING, Colin Michael 1st Rockdale
HOCKRIDGE, Lance Edwin 1st Tenterfield
HODGSON, Raymond John 1st Dorrigo
HOLCROFT, Christopher John 2nd Peakhurst
HORWITZ, David 1st West Bexley
HOSEY, Roger 1st Oatley
HOSKINS, Richard James 1st Taree
HOWARD, Gregory Keith 1st McCallums Hill
HULL, Garry 1st New Lambton
HUMPHREY, Adrian Peter Thurlbeck 1st Fairlight
HUMPHREY, Ian Thurlbeck 1st Fairlight
HUMPHREYS, Geoffrey Steel 1st West Pennant Hills
HUNT, Charles Gary 1st Bankstown
HUXLEY, Gregory John 1st Balgownie
JACKSON, Jon James 1st Granville
JACKSON, Peter White 1st Granville
JARRETT, Colin Raymond 1st Castlefield
JENKINS, Robert 1st South Coogee
JESSUP, Allan 3rd Burwood
JESSUP, Peter James 2nd Chatswood
JOHNSON, Mark Stuart 1st Burraneer
JOHNSON, Steven Gregory 2nd Bellevue Hill (Holy Cross)
JONES, Donald Gordon 2nd West Pennant Hills
JONES, Kim Charles 3rd Harbord
JONES, Martin 1st North Albury
KAYE, Jeffrey Travis 1st Blacktown
KEECH, Philip Bruce 1st North Tamworth
KEEL, Wayne Robert 2nd West Killara
KELLOND, John Wayne 4th Goulburn
KERR, Gary Stephen James 1st Ramsgate
KILLHAM, Gregory Baden 1st Oyster Bay
KIRKPATRICK, Christopher Charles 2nd Guildford
KIRKPATRICK, Ian 1st Milperra
KNELLER, Robert 1st Gymea Bay
KNIGHT, Gregory Phillip 1st Boronia
KNUTSON, Rodney Montan 2nd Tuggerah Lakes
LAIRD, Ian Douglas Hunter 2nd Tuggerah Lakes
LALAS, Peter 1st South Coogee
LAMBERT, Stephen James 1st Canberra
LANDON, Robert Graham 1st Albury
LATIMORE, Wayne Ronald 1st Granville
LATTA, Michael John 1st Granville
LAWRENCE, Guy Barry 1st Epping
LAYBUTT, Ian Russell 1st Toongabbie West
LAYTON, Geoffrey Charles 1st Unanderra
LEES, Douglas John Kahibah
LEITCH, Michael Peter 1st St Marys
LEVELEKY, Gabriel 1st Connells Bay
LEVER, Wayne 1st Mowbray West
LINDSAY, Phillip Allan 1st Kyle Bay
LINES, Kevin 1st Sefton
LINTON, Jim 1st Bayview
LIVINGSTONE, Kenneth Patrick 1st Dolls Point
LOBB, Russell Mark 1st Ramsgate
LONDON, David Arthur 1st Ramsgate
LONG, Graham Neil 2nd East Maitland
LONG, James Joseph 1st West Peakhurst
LOUGHLIN, Graham Donald 1st Keiraville
LOUGHLIN, Ronald Geoffrey 1st Keiraville
LUCAS, Gregory William 1st Punchbowl
LUGTON, Bryan Geoffrey 1st Denistone
LYONS, Anthony John 1st Hornsby
MAGYAR, Gary 1st Corrimal
MARKS, Terry 1st Shortland
MASTERS, Ronald Owen 1st Gymea
MATHERSON, Joseph 2nd Gymea (St Catherines)
MAY, Stephen Paul 1st Engadine
MAYFIELD, Allen Gordon 1st Kogarah
MCCARTHY, Christopher Patrick 1st Urunga
MCCLEAN, John Anthony 1st Sailors Bay
MCDONALD, Graeme Paul 2nd Bellevue Hill (Holy Cross)
MCDONALD, Graham Charles 1st Orange
MCDONALD, Robert John 1st Marrickville
MCEACHRAN, Noel 2nd Tuggerah Lakes
MCGEE, Phillip James 1st Westmead
MCGEOCH, Keith 1st Green Valley
MCHUGH, Peter John 2nd Chatswood
MCINTYRE, Graham John 1st Glenfield
MCKINNON, Stephen 1st South Grafton
MCLOUGHLIN, Stephen John 1st Greystanes
MCMANUS, Phillip Thomas 6th Broken Hill
MCMILLAN, William Glen 1st Deniliquin
MCMULLEN, Gavin 1st Cremorne
MCNAUGHT, Ian Stuart 2nd Inverell
MEALEY, Keith Edmund 1st West Peakhurst
MEARING, Lawrence James 1st Unanderra
MELDRUM, Robert Ward 1st Urunga
MENHENNITT, Ian Gordon 1st Tocumwal
METZNER, Wolfgang 1st Sefton
MICALLEF, John Cornelious 2nd Narrabeen
MIDDLEBROOK, Ken Michael 2nd Taree
MIKULA, Peter 1st Canberra
MILLER, Garry Maxwell 1st Scarborough Park
MILLER, Robert John 1st Lake Heights
MILLINGTON, Peter 1st Warners Bay
MILTON, Phillip John 1st North Wollongong
MITCHELL, David Umina
MITCHELL, Ian Layton 1st Maroubra
MITCHELL, Raymond Ernest 2nd Mortdale
MOORE, Geoffrey John Drummoyne
MORRISSEY, Christopher John 1st Canberra
MOSLEY, Raymond 1st Wiley Park
MOTUM, Trevor 2nd Waratah
MUFFETT, Leslie James 1st Scone
MURPHY, Gerard Alan 1st Lalor Park
MURRAY, Alan Reginald 1st Windang
NANKERVILL, Peter 1st Deniliquin
NEALON, Bruce Trevor 1st Westmead
NICHOLAS, Donald Robert 1st Rockdale
NICHOLLS, David John 1st Prairievale Park
NORMAN, John David 1st Mortdale
ODLUM, Michael John 1st North Ryde
OLIVER, Gregory Ross 1st Narwee
OLSEN, Dennis 2nd Kirrawee (LDS)
O’SHEA, Ross Henry 1st Pymble
PALMER, Richard Colin 2nd Dulwich Hill
PARSONS, Gary Donald 1st Port Kembla
PATERSON, William Peter 1st Caringbah North
PATTERSON, Andrew Kelman 1st Pymble
PEARSON, Ross Alan 2nd Mortdale
PEDERSEN, Raymond 1st Waverley
PEGG, Nigel James 1st Clifton Gardens
PENMAN, Craig William 1st Speers Point
PENNEY, Colin 1st West Bexley
PENTECOST, Kevin Barry 3rd Bexley
PERKINS, Michael John 1st Scone
PHILLIPS, Gregory John 2nd Earlwood
PICKARD, Leigh Grahame 1st Burns Bay
PICKERING, David Maxwell 4th Mosman
PINK, Bruce Edward 5th Orange
PLANE, Gregory Albert William 6th Broken Hill
PRATT, Ronald 1st Corrimal
PRICE, Stephen John 1st Yagoona
PURCELL, William 2nd Caringbah
PURTILL, Norman 1st Deniliquin
PYM, Geoffrey Ross 5th Albury (St David’s)
RALSTON, Raymond Lyall 1st Scone
RANKIN, Phillip David 1st Clemton Park
REID, Gary John 1st Scone
REWELL, Gordon 1st Harbord
REYNOLDS, Kenneth Raymond 2nd Summer Hill
RHODES, Paul James 4th Wagga Wagga
RICHES, Gary 1st Merrylands
RIDGLEY, Paul 1st Bankstown
RISK, Gary William 3rd Mortdale
ROCKSTRO, Bruce 1st Kogarah
ROMANS, Laimons Ansis 1st Barham
ROOSE, David John 1st Boronia
ROSE, Michael Richard 2nd Ashfield (Catholic)
ROSE, Nolan Keith 1st Macquarie Fields
ROSS, David 1st Rockdale
ROUNTREE, Nicholas Christopher 1st Osborne Park
ROWE, David Forbes 1st Ashfield
ROWLAND, Lindsay Warren 1st Merrylands
ROWLANDS, William David 1st Garran
ROWLEY, Ian Ronald 1st West Peakhurst
RUSSELL, Robert Stephen 1st Oatley Bay
RYAN, Christopher Timothy 1st Castle Hill
RYDER, Garry 1st Bankstown
SAMBUCO, David 2nd Caringbah
SANGSTER, Anthony David 1st Kyle Bay
SCOTT, Anthony Peter 2nd Chatswood
SCOTT, Ian Maxwell 1st Greenacre
SCOTT, Richard 1st Bayview
SHARP, David Alan 2nd Gordon
SHELDON, Mark Ian 1st Burwood
SHEPHERD, Peter Wayne 1st Balgownie
SHERRELL, Darrell John 4th Wollongong
SHIRT, Paul 2nd Berala
SIDES, Phillip Alexander John 1st Gunnedah
SIMMONDS, Stephen 1st Rockdale
SIMMONS, Maxwell 1st Cabra-Vale
SIMPSON, Stephen John 2nd West Killara
SKINNER, Laurie James 1st Yagoona
SLATTERY, Graham 4th Wollongong
SMALE, Robert Lester 2nd Parramatta (St John’s)
SMILLIE, Raymond Bruce 1st West Peakhurst
SMITH, Anthony David 1st Hornsby
SMITH, Keith Martin 2nd Berala
SMITH, Mark William 2nd Summer Hill
SMITH, Paul Henry 2nd Waratah
SMITH, Paul Roderick Lewis 1st New Lambton
SMITH, Peter Gerard 1st Telopea
SMITH, Rowna Westley 1st Killara
SNOW, David John 4th Wollongong
SPENCER, Ian Leonard 1st Pymble
SPINELO, Terry 2nd Randwick (Catholic)
SPINK, Stephen 2nd Caringbah
SPRING, Colin Alexander 1st Waverley
STEEL, Philip 1st Lindfield
STEPHENSON, Bruce Ian 1st Asquith
STEVENSON, Warwick Allan 1st Dapto
STEWART, Richard Ashley 1st Denistone
STOTT, Mark Anthony 1st Bayview
STURGISS, Allan William 1st Bulli
SUTERS, Alan 1st Lindfield
SUTHERLAND, Colin 2nd Caringbah
SUZUKI, Keith Anthony 3rd Burwood
TANNER, Bryan Mark 1st Clifton Gardens
TAPRELL, Bruce Raymond 2nd Cootamundra
THATCHER, Stephen Leslie 1st Tumut
THIELE, Paul Norman Vinson 3rd Strathfield (St Anne’s)
THOMAS, Allan Sydney 1st Bulli
THOMAS, Ian Neville 1st Cowra
THOMPSON, George Stephen 1st Teralba
THOMPSON, Robert William 1st Argenton
THOMSON, Graeme John 1st Lilli Pilli
THORBURN, Neil Charles Johnstone 1st Macquarie Fields
THWAITE, Mark 1st Osborne Park
TINSON, Christopher Joseph 1st Blacktown
TONKIN, Peter Frederick 1st Katoomba
TOWNLEY, Lloyd Richard 1st South Turramurra
TOWNSEND, Kim Leslie 1st Port Kembla
TUCK, Kevin 1st Caringbah North
TURNER, Gregory Mark 1st Castle Hill
TUTT, Howard 1st Jannali
UNWIN, Jeffery 1st Gymea Bay
USHER, Christopher Mark 1st Port Macquarie
VAN GASTEL, Emanuel 1st Oyster Bay
VAUGHAN, Ronald George 1st Kogarah
VEYSEY, Michael 1st Caringbah
VINECOMBE, Alan William 1st Barham
VINECOMBE, Laurence Wayne 1st Barham
WADE, Ross 2nd Berala
WAGNER, Stephen Paul 2nd Peakhurst
WAITZER, Richard 1st Berowra
WAKEMAN, Kevin John 1st Speers Point
WALKER, Colin Francis 1st Wiley Park
WALKER, David Frederick 1st Middle Harbour
WALLACE, Bruce Graeme 1st Clifton Gardens
WALLIN, Paul 2nd Randwick (Catholic)
WALPOLE, Colin David 1st Epping
WARRINGTON, Bruce John 1st Miller
WATERS, Bruce 1st Nowra
WATERS, Phillip Reuben 1st Port Kembla
WATKINS, Alan 2nd Chatswood
WATTS, Victor McAuley 1st Gymea Bay
WEBB, Darrell Stephen 1st Miller
WEBB, Robert Maxwell 2nd Beecroft
WHITE, William Lee 2nd Cootamundra
WHITELAW, Christopher 1st North Wollongong
WILKIE, Kevin Neil 1st Goolgowi
WILLIAMS, Gordon Charles 2nd Padstow
WILLIAMS, Norman Bruce 1st Oatley
WILLIAMS, Terrence Edward 1st Telopea
WILLIAMS, Trevor Maxwell 2nd Chatswood
WINNALL, George Alexander 1st Green Valley
WOOD, Allan Robert 1st Ryde
WOOD, Stephen 1st Glenorie
WOOD, Stephen John 3rd Burwood
WOODHALL, Michael 1st Castle Hill
WORTHINGTON, Peter Ronald 1st Castlefield
WRIGHTSON, Raymond Charles 1st Asquith
YOUNG, Geoffrey Stephen 1st Kingsgrove
YOUNG, Peter William 1st Willoughby
ZEIBOTS, Mark Egon 1st Hillview