Queen’s Scout Honour roll: 1972

Those who Qualified for the Queen’s Scout Award in 1972

ANDERSON, Graeme Stanley 1st Woden Valley
ANDERSON, Westley Kenneth 2nd Yowie Bay
ANDREWS, Richard Scott 1st Frenchs Forest
ANSTEE, Mark 2nd Dapto
ASHLEY, John James 1st Kyle Bay
ATKINSON, William 2nd Parramatta (St John’s)
BABBAGE, Gregory 1st Lilli Pilli
BACK, Rodney Kieth 1st Condobolin
BAILEY, David 1st Bondi
BAILEY, Ian Bruce 1st Bondi
BAILEY, John 3rd Burwood
BAIN, David Malcolm 1st Pendle Hill
BAKER, Ian George 1st Gilgandra
BALDWIN, Mark 1st Cardiff
BANNELL, David 1st Sans Souci
BARKER, Colin John 1st Kotara
BARNES, Paul 1st Fairlight
BARTLEY, Peter Gerard 2nd Guildford
BARTSCH, Ronald Ian 1st Earlwood
BEGG, Donald George 3rd East Maitland (St Peter’s)
BELL, Laurance Bryon 1st Tenterfield
BIFFIN, Peter 1st Hoxton Park
BILLINGTON, Graham Edward 1st Pymble
BIRCHALL, David 1st Kogarah Bay
BOLTON, Glenn 1st Frenchs Forest
BONNER, Derek George 1st St Johns Park
BOREHAM, Colin Wayne 13th Canberra
BORSAK, Stephen Richard 1st Ashfield
BOURKE, Peter John 3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
BOURMAN, Noel William 6th Broken Hill
BRADFIELD, Barry Charles 2nd Earlwood
BRATTER, Marcus Richard 1st Clifton Gardens
BRAY, Graham 1st Sutherland
BRAYNE, James Frederick 2nd Griffith
BRETT, Malcolm Donald 1st Penshurst
BROOKS, Clive 1st Lalor Park
BROWN, Christopher Kenneth 1st Seven Hills West
BROWN, Craig Ashley 1st South Coogee
BROWN, Robert 2nd Berala
BROWNLOW, Gordon Leslie 1st Mt Pritchard
BRUNSKILL, Stephen John 1st Thirroul
BURDINAT, John Pierre 2nd Mortdale
BURTON, John Edward 2nd Guildford
CAMERON, John Lachlan Drummoyne
CARROLL, Wayne Robert 1st Engadine
CHALMERS, James George 1st Temora
CHAMBERS, David William 2nd Chester Hill (St Columbas)
CHAMPION, Mark Ian 1st Sefton
CHAPMAN, Stephen 1st North Seven Hills
CLANCY, Kim 1st Windang
CLEASBY, John Michael 1st Hurstville
CLEMESHA, Jon Chapman 6th Hamilton (Scottish)
CLIFFORD, Roger Alexander 3rd Rose Bay (Judean)
COBBAN, Ian George 1st Beverly Hills
COHEN, Gary Michael 3rd Rose Bay (Judean)
COKER, Michael Ian 1st Tenterfield
COLLINS, Gary 1st Corrimal
CONNOR, Christopher 1st Fernhill
COOK, David Norman 1st South Turramurra
COOPER, Kevin John 1st St Marys
CORBETT, Gregory 1st Garden Suburb
CORDREY, Robert John 2nd Glenbrook
COVELL, Paul Charles 1st Kingsford
COWLEY, Ricky John 1st Tenterfield
COWPER, Mark 1st Bayview
CRANE, David 1st Cardiff
CRAWLEY, Bruce 1st Mortdale
CREAGH, Ian Miller 1st Narromine
CREIGHTON, Murray Alastair 1st Killara
CROKER, Allan 1st Killara
CROW, Robert Leslie 1st Tocumwal
CRUNKHORN, Steven Allan 1st Rydalmere
DAVIES, Stephen Mark 1st Blaxcell
DAVIS, John Joseph Norman 3rd Merrylands
DE RUYTER, Hans 1st Berowra
DEARDEN, Jeffrey William John 1st Tambourine Bay
DIAL, David Henry 1st Belmont
DIXON, Phillip 1st Wallsend
DOCHERTY, James 1st Smithfield
DOWNIE, Daniel Francis 1st Bulli
DRANSFIELD, Ross 1st Wallsend
DRYLIE, David Peter 1st Thirroul
DUNGATE, Christopher Roy 1st Kogarah
EARNSHAW, Timothy Robert 2nd Kogarah
EASTEY, Peter John 1st Greystanes
EASTWOOD, John Leslie William 1st Fairfield Heights
EATON, Andrew Jonathan 1st Port Jackson
EATON, James Anthony 1st Middle Harbour
EDMONDS, Mark Anthony 2nd Parramatta (St John’s)
EDWARDS, Mark Lincoln 1st West Tamworth
EDWARDS, Stephen 2nd Berala
ELLIOTT, Jeffrey Kenneth 3rd Burwood
ELLIS, Richard Keith 1st Engadine
FARQUHAR, Hugh 2nd West Pennant Hills
FEIGEN, Lindsay Howard 3rd Rose Bay (Judean)
FERGUSON, Glenn Ian 1st Lakemba
FERNIE, Stephen Joseph 1st Wallsend
FLETCHER, David 2nd Griffith
FLETCHER, Peter Charles 1st Cowra
FLETCHER, Richard 2nd Griffith
FOOKES, Paul Anthony 1st West Willoughby
FOSTER, Peter Norman 1st West Peakhurst
FREELANDER, Michael Randolph 3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
FULLER, Robert James 1st Goulburn
GARNHAM, Ian Stanley 1st Wallsend
GARRARD, Neil Geoffrey 2nd Miranda (Congregational)
GARSIDE, Trevor Robert 1st Padstow
GERARD, Neil William 1st Merrylands
GESLING, Lindsay Stuart 15th Canberra
GILLROY, Robert Wilcox 1st Clemton Park
GOODLEY, Stephen Charles 2nd Yowie Bay
GORMAN, Warren Michael 1st Mortdale
GOW, Michael 1st Narellan
GRAHAM, Peter 1st Cardiff
GRAINGER, Kevin Lowes 1st Unanderra
GRAY, Peter Douglas 1st Denistone East
GREEN, Steven John 1st Lane Cove
GREETHAM, Bruce Clark 1st Milperra
GUALA, Claudio 1st Lake Heights
GUBBINS, Wayne 1st Hornsby
GUNNS, Jeffrey John 1st Fernhill
GUY, Graeme Fredrick 1st Lilli Pilli
HACKNEY, Desmond Graham George 1st Narromine
HALE, Maxwell Eric 1st Temora
HALL, David Hugh 1st West Bexley
HALL, Malcolm Robert 1st Tenterfield
HANLEY, Mark Robert 1st Campsie
HANSEN, Ross John 1st Brookvale
HARDING, Robert Louis 1st Goulburn
HARKER, Steven John 3rd Merrylands
HARRIS, Peter Leslie 1st Wallsend
HARRISON, Graham 1st Lane Cove
HARRISON, Timothy Peter 1st Narrabeen
HATCH, Neil 1st Portland
HAUGH, Bruce Stuart 1st Marsfield
HAYWARD, Ian Clyde 1st Parramatta
HEALEY, Christopher Thomas 2nd Leichhardt (16th Catholic)
HENDRIKS, Franciscus Johannes Petrus 1st Mt St Thomas
HICKMAN, Gordon Duncan 1st Narromine
HICKSON, Ian Kenneth 1st South Turramurra
HITCHCOCK, Geoffrey Allen 1st Glenorie
HODGMAN, Stephen Mark Oxley
HOGBIN, Peter John 1st Coffs Harbour
HOLDER, Richard Lloyd 1st Castle Hill
HOLMES, Colin Leslie 1st Wentworthville
HOLT, Gary Ian 1st Sans Souci
HOLZBERGER, Ian Raymond 6th Broken Hill
HOPE, Ian James 1st Mayfield
HOWARD, Terrence Alfred 1st Sailors Bay
HUBBARD, David Rule 1st Canberra
HUGHES, Paul 1st Gymea
IBBOTSON, Garry 1st Penshurst
IKEN, Anthony Glen 1st Wallsend
IRVINE, Glenn William 2nd Yagoona
IVERACH, Peter John 1st Thirroul
JACOBS, Neil Alan 1st Cessnock
JACOBSON, Rolf Gunnar 1st Mona Vale
JANSSEN, Leonard Bernardus 3rd Engadine (Don Bosco)
JARDINE, Kevin 3rd North Ryde
JARVIS, Stephen Keith 2nd Coogee
JENNINGS, Mark 1st Killara
JOHNSTON, Paul James Drummoyne
JONES, Geoffrey 1st Tenterfield
JONES, Michael Eric 1st Carlingford
JONES, Rodney Stephen 1st Lakemba
JONES, Trevor David 1st Teralba
JONNS, Mark 1st Seven Hills
KACEN, Howard Stevan 3rd Rose Bay (Judean)
KATELARIS, Phillip Mark 1st Guildford West
KEEVERS, Phillip John 1st Murwillumbah
KENDALL, Keith Robert 1st Asquith
KERRIGAN, Desmond 1st Blaxcell
KING, Barry James 7th Broken Hill
KING, Mark Calvin 1st Westmead
KLEIN-ESSINK, Michael Peter 1st Thirroul
KLINTWORTH, Wayne Ross 13th Canberra
KNOKE, Robert William 1st Lakemba
KOVARI, Nicholas 3rd Rose Bay (Judean)
LAIDLEY, Stephen John 1st Coffs Harbour
LANGE, Donald Ross 1st Denistone East
LAWLER, Stephen Norman 1st Oatley Bay
LE PAGE, Douglas Harold 1st Fernhill
LEE, David John 1st Earlwood
LEONARD, Alan Francis 1st Fairy Meadow
LEVER, Thomas Anthony 1st Doonside
LEWIS, Mark Peter 1st Glenbrook
LIPMAN, David Wayne 1st McCallums Hill
LOADER, Stephen Dale 1st Dural
LOCKE, Cyril 5th Albury (St David’s)
LOMASNEY, Malcolm John 1st Pearce
LOMASNEY, Stephen James 1st Pearce
LOUIS, Peter Thomas 1st Thirroul
LOW, Gregory 1st Ryde
LUCAS, Ian Charles 2nd Caringbah
MACDONALD, Brian John 13th Canberra
MACFARLANE, Scott Alexander 1st Carlingford
MAINWARING, Ross 1st Barra Brui
MAKELLER, Michael 1st Bondi
MANYWEATHERS, Paul 5th Orange
MAOUDIS, Nicholas Chris Drummoyne
MARSHALL, Gregory Dennis 1st Kingsford
MASON, Bruce Lawrence 1st Naremburn
MASON, Gregory 1st East Ryde
MATHESON, Neil 1st Lilli Pilli
MAYNARD, Lance 3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
MCCONNELL, Gregory James 1st Barham
MCDONALD, Geoffrey Baden 2nd Yowie Bay
MCDONNELL, Lewis Edward Anslem 4th Mosman
MCDOWELL, John Frederick 1st Kenthurst
MCILWAIN, Dennis 2nd Unanderra
MCINTYRE, Ross Alan 1st Narrabeen
MCKENZIE, Phillip Denistone East (Ararat)
MCLENNAN, Gary 2nd Berala
MERROTSY, Peter Leslie 1st Laurieton
MILLER, Mark Edward 1st Thirroul
MILLS, Grahame Pratt 1st Murwillumbah
MILNE, Gregory Robert 1st Greystanes
MILTON, David Lawrence 2nd Turramurra North
MIRLIEB, Harald Albert 1st Cremorne
MITCHELL, Guy 1st Wallsend
MITCHELL, Mark John 1st Windang
MOLYNEUX, Gregory 1st Condobolin
MONRO, Brian Leslie 1st Woy Woy
MORLEY, Joseph Gregory 2nd Lavender Bay
MOULDING, Geoffrey 1st Renown Park
MURISON, Garry William 1st Wiley Park
MURPHY, Donald Walter 1st Blaxcell
MURPHY, Michael John 1st Sailors Bay
MURRAY, Robert John 1st Glenorie
MUSSON, Gregory John 1st Glenorie
NELSON, David Norman 1st Hurstville Grove
NELSON, Gary David 1st Keiraville
NELSON, Neil 1st Sutherland
NEWMAN, Ron 1st Lilli Pilli
NEWNHAM, Rodney 1st East Miranda (Scottish)
NEWTON, Leigh Allan 7th Broken Hill
NICHOLS, Phillip Raymond 1st Goulburn
NORRIS, Donald John 1st Westmead
O’BRIEN, John James 1st Frenchs Forest
O’DONOHUE, Robert 1st Rydalmere
OSBORNE, Daryl Walter 1st Narrabeen
PAGE, Stephen Walter 1st Kogarah Bay
PARR, Graham Clifford 1st Kenthurst
PARSONS, Clifford Douglas 2nd Gladesville
PATERSON, Graeme Bruce 1st Allambie Heights
PAYNE, Christopher 1st Merewether
PEISKER, Christopher Ross 2nd Kogarah
PERCIVAL, Leslie Arthur 1st Keiraville
PETHERICK, Ian 3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
PETRIE, Stephen 1st Alexandria
PIEPER, Michael Bernard 1st Tenterfield
PILZ, Richard Ashton 4th Mosman
PIPER, John Phillip 2nd Yagoona
PLATT, Robert 1st Girraween
POTTS, Keith Maxwell 2nd Chester Hill (St Columbas)
POUSTIE, Eian Andrew 1st Tocumwal
POWELL, Wayne John 1st Garden Suburb
PREVETT, Stephen 1st Urunga
PRITCHARD, Stephen Robert 1st Hurstville Grove
PUCKETT, Wayne Ellis 1st Yass
RAPPOPORT, Joel 19th Canberra
RAVEN, Peter 3rd Bankstown
RAYNER, John Leonard 2nd Gymea (St Catherines)
READ, Ian Douglas 4th Wagga Wagga
REBERGER, Gregory John 2nd Parramatta (St John’s)
REDMAN, Raymond Glen 1st Peakhurst
REED, Douglas Maxwell 1st Wentworthville
REID, Alan Morris 2nd Mortdale
REID, David Kenneth 6th Hamilton (Scottish)
REINTEN, Robert Walter 1st North Ryde
REYNOLDS, Michael Thomas Bede 1st Teralba
RHODES, Ross John 1st Tenterfield
ROBB, Stephen 1st Sefton
ROBERTS, Bruce 1st Blaxcell
ROBERTSON, Michael Stephen 1st Narromine
ROBINSON, Dennis John 2nd Waratah
RODGER, Robert George 1st Kogarah Bay
RODGER, Stuart Alexander 1st Pymble
ROLFE, Peter Francis 1st Narellan
ROSS, Alexander 3rd Bexley
ROUGHLEY, Gary John 1st Kenthurst
ROWAN, David 1st Wallsend
RUSSELL, Alan John 1st West Tamworth
RUSSELL, Kim McDonald 3rd North Ryde
RUSSELL, Robert Noel 3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
RUST, Robert John 2nd Gladesville
RYAN, Vincent Joseph 1st Sefton
SANGSTER, Nicholas 1st Kyle Bay
SAUNDERS, Wayne 1st Allambie Heights
SCHMIDT, Stephen James 1st Corrimal
SEYMOUR-ALLAN, Jerome Peter 1st Narrabeen
SHARPE, Marlow Stuart 1st Bayview
SHAW, Philip John 1st East Ryde
SHERRELL, William Kim 4th Wollongong
SINCLAIR, Douglas Ian 1st Cabra-Vale
SLEEMAN, John 2nd Caringbah
SMITH, Allan Noel 1st Narraweena
SMITH, Graeme Robert 1st Kotara
SMITH, Ray Merton 1st Teralba
SMITH, Warren John 1st Kotara
SNEDDON, Anthony 1st Berowra
SONGBERG, Geoffrey Allan 2nd Padstow
SPACKMAN, Lance Edward 1st Wyong
STANLEY, Alan Bruce 1st Narromine
STANLEY, Timothy 1st Condobolin
STEED, Gary Richard 2nd Padstow
SUTTON, Allen 1st Beresfield
SWEENEY, Peter 1st Glenbrook
SYM, William Michael 1st Narrabeen
TAYLOR, Kenneth William 1st Yagoona
THOMAS, Garry Charles 1st Murwillumbah
THOMPSON, Gary Robert 5th Albury (St David’s)
THOMPSON, Ian 1st Teralba
THURSFIELD, Stephen 3rd Bankstown
TURNBULL, David John 2nd Abbotsford
TURNBULL, Douglas 1st Ryde
TURNER, Michael Hartley 2nd Panania
TURNER, Stephen Keith 1st Penshurst
TURNER, Trevor Arthur 2nd Parramatta (St John’s)
TURVEY, Paul Stuart 1st Sylvania Heights
VAN KERCKHOF, Rudolph Johannes 1st Williamtown
VAN UREE, Peter 3rd Engadine (Don Bosco)
VILES, Ian James 2nd Peakhurst
WAGNER, Paul 2nd Caringbah
WALSH, Robert Charles 1st Blackheath
WARD, Michael 4th Wollongong
WATKIN, Robert Bruce 1st Cowra
WATKINS, Brian James 1st West Wollongong
WATSON, Peter William 1st Greystanes
WATTS, Stephen 1st Oatley West
WEBB, William John 2nd Gladesville
WELSH, Paul Douglas 1st Mayfield
WHIPP, Paul Fredrick 1st Dee Why
WHITE, Peter Charles 1st Fairlight
WHITFORD, Craig 1st Merewether
WILLIAMS, Stephen Ashley 2nd Narrabeen
WILLIAMSON, Brian Cleveland 1st St Ives
WILLIS, Graeme Trevor 6th Wagga Wagga
WILSON, David Charles 1st Sutherland
WILSON, Gordon 1st Wallsend
WIMMER, Steven David 4th Mosman
WOOD, Glen Alan John 1st Yagoona
WORMALD, Nicholas Charles 1st Renown Park
ZANKER, Larry Anthony 1st West Willoughby
ZEGIEL, Kenneth Brian 1st Mt Pritchard