Queen’s Scout Honour roll: 1973

Those who Qualified for the Queen’s Scout Award in 1973

ABBOTT, Kevin John 1st Warragamba
AHEARN, Steven 1st Surry Hills
ALDRICH, Darryl 1st Wallsend
ALLAN, Robert James 1st Narrabeen
AMY, William Raymond Neville 1st Kogarah Bay
ANDERSON, David Maxwell 1st Kotara
ANDERSON, Wayne Thomas 1st Beresfield
ARCHIBALD, Greg 3rd Bexley
ARMSTRONG, Raymond Stewart 1st Corrimal
ASHTON, Brian Geoffrey 1st Seven Hills
BALKS, Raymond John 1st Cardiff
BARBERO, Ivan Mark 1st Belmont North
BARBERO, Tony 1st Belmont North
BARKAS, Richard Noel 1st Clifton Gardens
BARKER, Colin Walter 1st Wallerawang
BARKER, Robert Bruce 1st Kotara
BARNES, Gary Arthur 1st Ballina
BASSETT, Graham 1st Glenrock
BATTISHALL, Ronald John 1st Oatley West
BEAVER, Geoffrey Michael 1st North Ryde
BENNETT, Kim Phillip 1st Jannali
BETZ, Robert Eric 1st Kotara
BICKNELL, Brian Thomas 1st Harbord
BLACKWELL, Ron 1st Cessnock
BLAKE, Alan 1st Windang
BLEIJIE, Randall Dean Peter 2nd Forestville
BLYTHE, Jeff Kevin 1st Baulkham Hills
BOLAND, William Neil 1st Belmont North
BOLLINGER, Wayne Robert 1st Molong
BORLAND, Peter William 1st Casula
BOURNE, Christopher 1st Dolls Point
BOYD, Stephen John 1st Kyogle
BRADY, Stephen Alan 1st Greenacre
BRIGHT, Trevor Wayne 1st Wallsend
BROWN, Darryl Clement James 1st Condell Park
BROWN, Gordon Stuart 1st East Wahroonga
BROWN, Ian Douglas 1st Hornsby
BROWN, Martin 1st Gymea
BROWN, Neil Barry 1st Narwee
BROWN, Raymond 2nd Canterbury (St Paul’s)
BROWN, Robert Andrew 2nd Yagoona
BROWN, Simon James 10th Canberra
BRUCE, Graham John 1st Beverly Hills
BUCHANAN, Michael John 1st Gymea
BURGESS, Peter 6th Broken Hill
BURGESS, Wayne 1st Wiley Park
BURKE, Bryan 1st Bonalbo
BURKE, Trevor William 1st Revesby
BURNETT, Richard Ian 1st Auburn
BURNS, Robert William 1st Mortdale
BUTLER, Robert Steven 2nd Thornleigh
CALVERT, Leslie 1st Canberra
CANT, David 1st Belmont North
CARRAT, Ian William Edward 1st Nowra
CASEY, Mark 1st Terrigal
CASHMAN, David 1st Gymea
CATT, Allan 1st Doonside
CHAMBERS, Brian Edward 1st Green Valley
CHAPMAN, Mark 1st East Hills
CHEESEMAN, Donald Keith 3rd Hurstville
CHILD, Gregory 2nd Kogarah
CHINCHELLA, Robert Richard 1st Corrimal
CHOLSON, David Norman 1st North Gymea
CHURCHES, Stephen 3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
CIZZIO, John 1st Wallsend
CLARK, Michael 1st Dover Heights
CLARK, Stevan 1st Seven Hills
CLARKE, Geoffrey William 1st Hornsby
CLIFTON, Jeofrey 1st South Granville
COATES, Neil John 1st Swansea
CONNELL, Garry William 1st Tenterfield
COOKE, Robert Geoffrey 1st Dubbo
COOPER, John Elmore 1st Scone
COOPER, Mark Steven 1st East Murwillumbah
CORDATO, John 3rd/4th Kensington
COTTEE, David Mark 1st Portland
COTTER, Peter Richard 5th Auburn
COWLEY, John Dennis 1st Carlingford
COX, Neil William 1st Bulli
CROSS, James 1st Tenterfield
CROWE, Gregory Noel 1st Longueville
CUMMING, Gordon 1st Ramsgate
CUMMINGS, John 1st Ramsgate
CURRIE, Peter John 1st Renown Park
CUTTING, Graeme Trevor 1st/2nd West Killara
DANIEL, Peter Raymond 1st Leichhardt
DAVIS, Brett Maxwell 2nd Forestville
DAWSON, Graeme Lawrence 1st West Como
DAY, Lindsay Stephen 1st Sailors Bay
DE BEER, Rodney Aleron 1st Parramatta
DEAN, Michael 1st Goulburn
DEAN, Stephen John 1st Kings Bay
DEBELLE, Phillip Roy 1st Bayview
DEMPSEY, Peter Graham 1st Auburn
DEWEY, Douglas 1st Bayview
DIGHTON, Jeffrey William 1st Deniliquin
DOWNES, Derek Ian 1st Northbridge
DRAPER, Stuart 1st Gymea
DREVERMAN, Richard 1st Woolwich
DRUERY, Glen Stuart 1st Oyster Bay
DRURY, Michael David 1st Hillview
DUNSTONE, Mark 3rd Bexley
DUNWOODIE, Ian Colin 1st Keiraville
DYKMAN, Peter 1st Glenbrook
EARLE, Patrick John 1st Redhead
EDMONDS, David 9th Canberra
ENGERT, Alan Wayne 1st Harbord
ERWOOD, Michael Ernest 1st Narrabri
EVANS, Rowan Charles 1st Scone
EVANS, Stephen John 2nd Beecroft
EWING, William 1st Oatley Bay
FAIRFAX, Kenneth 3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
FARRELL, David 1st Gymea
FARRELL, Richard 2nd Canterbury (St Paul’s)
FEARSON, Christopher Giles 9th Canberra
FENTON, Darryl Edmund 1st North Ryde
FERGUSON, Bruce Gordon 4th Strathfield
FERNANCE, Graeme 2nd Sutherland (ARMCO)
FIELD, Russell John 3rd Bexley
FINNIE, David James 1st Kingsgrove
FLANAGAN, Richard 1st North Kiama
FLYNN, Peter 1st Kurri Kurri
FORDHAM, Peter John Glenrock
FOSTER, Peter Lamont 1st Wyong
FOWLER, James Leslie 2nd Caringbah
FOX, Christopher 1st Condell Park
FOY, Gregory 1st Allambie Heights
FREELANDER, Gregory Scott 3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
FRYER, Allan Leslie 1st Sylvania
FULTON, Bruce 2nd Fairfield
GAAL, James 1st Bayview
GAY, Kenneth Raward 1st Hornsby
GEDDES, James 1st Dapto
GETLEY, Kenneth Gary 2nd Panania
GIBSON, Richard Lloyd 1st Lake Burley Griffin
GIBSON, Warren 1st Ramsgate
GILL, Anthony Dean 5th Albury (St David’s)
GILLESPIE, David Philip 1st Kyle Bay
GLASCOW, Duncan William Scott 1st Roseville
GOLOMB, Mark 1st La Perouse
GOON PAN, David Leslie 1st Burraneer
GOWLLAND, Gregory Thomas 1st Hornsby
GOWLLAND, Stephen James 1st Hornsby
GRAFF, Trevor John 2nd Abbotsford
GREEN, Garry James 1st North Gymea
GREENTREE, Michael 3rd Bankstown
GREGORY, Geoffrey John 4th Wollongong
GRIFFITH, Geoffrey Wayne 5th Orange
GROSKOPS, Mark Andrew 1st Narrabeen
GUEST, David 1st Blakehurst
HACKETT, Gary 3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
HALL, David Roger 1st Warringah
HALL, John William 1st Dolls Point
HANDEL, Malcolm Lovell 1st Concord West
HARRISON, Derek William 2nd Belmont
HARTLEY, Lance 1st Dubbo
HARTMAN, John David 2nd Beverly Hills
HATHAWAY, Kelvin Wayne 1st Padstow Heights
HAWKSWORTH, Graham 1st Clovelly
HAY, Geoffrey Robert 8th Canberra
HAYWARD, Ross 1st Revesby
HAYWOOD, Stuart George 1st West Bexley
HEAT, Garry 1st Goulburn
HEDLEY, Andrew Bulmer 4th Wagga Wagga
HENDERSON, Bruce 1st Ramsgate
HENDRY, Grahame Paul 1st Swansea
HENRY, John Frederick 1st Dapto
HENRY, Philip Loveden Pryce 1st Roseville
HENRY, Richard Francis 1st Cabra-Vale
HENSON, Darryl 1st North Kiama
HERD, Robert 1st Wallsend
HEUER, Powell Andrew 2nd Sutherland (ARMCO)
HICKS, Robert Walter 1st Oatley
HIDDLESTONE, Raymond John 2nd Yagoona
HIGGINS, Neil William 3rd Lismore
HITCHCOCK, Ian David 1st Renown Park
HITCHCOCK, Warren Bruce 1st Glenorie
HOARE, Graham 1st North Kiama
HOARE, Michael 1st North Kiama
HOBMAN, Russell 2nd Lugarno
HODDER, Jeffery David 1st Kingsgrove
HODGKINS, Graeme Barry 1st Merrylands
HOLDER, Robert Campbell 1st Castle Hill
HOLLIDAY, Kym 1st Clemton Park
HOLLIDAY, Steven Wayne 1st Clemton Park
HOLLOWAY, Alan 1st Ryde
HOLMES, Stephen 1st Kotara
HOLT, Graham Paul 1st Oatley West
HOOL, Geoffrey 1st Lindfield
HOPKINS, Michael George 4th Auburn
HORSLEY, Peter Ronald 5th Albury (St David’s)
HORWOOD, Maxwell 1st East Hills
HOUGH, Graham David 1st Belrose
HOUGH, Rowland Thomas 1st Frenchs Forest
HOWE, David Roy 1st Dubbo
HUBBERS, William 1st Ramsgate
HUDSON, Wayne Charles 1st Granville
HUGHES, Gregory Bruce 1st Castlefield
HUTCHEON, Stuart Raymond 1st Yagoona
HUTTON, Murray John 1st Hornsby
INNES, Geoffrey 1st Gymea Bay
ISON, Martin 2nd Coogee
JACKSON, Geoffrey George 1st Bankstown
JACOBS, Brett David 1st Epping
JAMES, Gregory Paul 1st Caringbah
JAMES, Steven Kenneth 3rd Burwood
JAMESON, James 2nd Yowie Bay
JAMESON, Robert 2nd Yowie Bay
JEFFS, Anthony Phillip 2nd Seven Hills
JOHNSTON, Graham 1st Bulli
JOHNSTON, Tony 1st Port Kembla
JOHNSTONE, Gerard John 1st Canberra
JONES, Alan 1st Camdenville
JONES, Danny Michael 1st East St Marys
JONES, Darryl Noel 4th Wagga Wagga
JONES, David Bruce 2nd Yagoona
JONES, Ian Kenneth 1st Doonside
JONES, Leonard Ernest 3rd Burwood
JONES, Stuart Howard 1st Beacon Hill
JONES, Trevor Arthur 1st Liverpool
JUSTIN, Gary 1st Seven Hills
KASMARIK, Robert John Charles 1st Hornsby
KEATING, John Gregory 1st Oatley West
KELLY, Gregory 2nd Kogarah
KENNY, Simon 1st Kyle Bay
KERR, Allan James 1st Cessnock
KESSLER, Allan Barry 1st Hillview
KING, Gregory Alan 1st Kingsgrove
KIRK, Hugh 1st Shortland
KITCHIN, Trevor 1st East Hills
KNIBB, John 1st Shortland
KNIGHT, John 1st Merewether
KNIGHTS, Ashley Gregory 1st Berowra
KUITERS, Paul 3rd Bankstown
LAMB, David 1st Gymea
LAMBERTON, Craig John 2nd Caringbah
LANGDALE, Stuart 1st East Hills
LAWREY, Trevor Bertram 1st Green Valley
LEES, Ritchie Gordon Glenrock
LENTON, Colin 1st Woronora
LEWIS, Anthony 2nd Clovelly
LEWIS, Gregory David 1st Glenbrook
LEWIS, Phillip Francis 1st Clovelly
LINDSAY, David Terry 5th Orange
LIPSCOMB, Gary Richard 1st West Auburn
LLOYD, Phillip 1st Oatley Bay
LONG, Phillip Graham 4th Mosman
LOWE, Christopher Oliver 1st Clemton Park
LUCAS, Mark Stephen 1st Wallsend
LUCAS, Neil Vernon 1st Harbord
LUGTON, Ian William 1st Denistone
MACDOUGALL, Ian William 1st Narwee
MACKENZIE, Ian Stewart 1st Renown Park
MAHER, Stephen 1st Ramsgate
MAHOOD, James 1st Seven Hills
MAJOR, Dister 3rd Bankstown
MAJOR, Ronald Stephen 1st Glenorie
MALLIN, Phillip John 2nd Summer Hill
MANN, Glen Kenneth 1st Parkes
MANNELL, Ross 1st Condell Park
MARSH, Gary 1st Glenbrook
MARSHALL, Gregory 1st Garden Suburb
MARSHALL, William 5th Orange
MARTIN, John Douglas 1st Harbord
MATES, Robert John 1st Dolls Point
MATHEW, Gary 1st East Miranda (Scottish)
MCALISTER, Keith John 3rd Lidcombe
MCCANN, Brian Edward 1st Oatley
MCCLEAN, Martin Francis 1st Sailors Bay
MCDONAGH, Peter 1st Ryde
MCDONALD, Gregory James 1st Granville
MCDOWELL, Stephen James 2nd Kogarah
MCEWAN, David Graham 2nd Seven Hills
MCEWAN, Leigh 1st East Ryde
MCINTOSH, John Arthur 1st Yagoona
MCKENZIE, Michael 1st Nowra
MCLEAN, Peter James 1st Dolans Bay
MCLENNAN, Ross 2nd Berala
MCMASTER, Robert James 1st Castle Hill
MCMILLAN, Allan David 1st Dubbo
MCMULLEN, John Leonard 1st Ballina
MCMULLEN, Lyndon 1st Cremorne
MCNAMARA, Michael Gerard 1st Port Kembla
MCNEICE, Stewart Donald 1st Lilli Pilli
MELLON, Robert Bruce 1st Cessnock
MELLOR, David Gordon 4th Wollongong
MELROSE, Craig Richard 2nd Mortdale
MENZIES, Eric Wayne 3rd Merrylands
MERRICK, Wayne 1st Cessnock
MILLER, Gilbert John 1st Condobolin
MILLMORE, Terry Athol 1st Portland
MILTON, Robert John 1st Narwee
MITCHELL, Ian David 1st Port Macquarie
MOORE, Brian Allen 1st Wollongong
MOORE, Graeme Lee 1st Garden Suburb
MOORE, Rodney Ewan 1st Corrimal
MORROW, Ian 1st Shortland
MOSCHNER, Kenneth William 2nd Northmead
MULLAN, Andrew 2nd Berala
MURDOCK, Jeffrey John 1st Merrylands
MURRAY, Keith 1st Windang
NEDWICH, Robert 2nd Yowie Bay
NEILSON, Michael Francis Anthony 2nd Lavender Bay
NEWMAN, William Roy 1st Kyogle
NEY, Steven John 1st Jannali
NISBET, Graham Keith 2nd Yagoona
NORRIS, Mark Hodgson 2nd Ashfield (Catholic)
OATES, Laurence 1st East Hills
O’BRIEN, Robert Anthony 1st Picnic Point
ORR, William 3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
O’SULLIVAN, Michael 1st Dolans Bay
PALM, Dallas Lindsay Newman 1st Dubbo
PARDY, John 1st Goulburn
PARR, Bruce Selby 2nd Yowie Bay
PATON, Kevin 1st Wallsend
PEARCE, Kevin Robert 3rd Bexley
PEARSON, Richard Boyd 4th Mosman
PEARSON, Ross 1st Gymea
PEISLEY, Warren 14th Canberra
PELLEKAAN, Simon Van Holst 1st Sylvania Heights
PEMBERTON, Gary John 1st Caringbah
PENN, Graham 1st North Revesby
PHELPS, Steven Dallas 1st Nelson Bay
PHILLIP, Anthony John 1st Cardiff
PONDER, Terry John 1st Gymea Bay
POULOS, Philip James 1st Liverpool
POWELL, Michael Bruce 1st Berowra
POWELL, Stephen Gary 1st Garden Suburb
PRATT, Clarence George Harvey 3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
PRATTIS, David William 1st East Miranda (Scottish)
PRICE, Rex Maxwell 1st West Tamworth
PRITCHARD, Brian James 1st Hurstville Grove
PROUDLOCK, Gregory Thomas 1st Adamstown Heights
PUGH, Robert Dennis 1st Wollongong
PURSELL, Bryan John 1st Tambourine Bay
RAMAGE, Raymond John Alistair 3rd Wahroonga (St John’s Own)
RANGER, Peter John 1st Renown Park
RANKIN, Peter Robert 1st Clemton Park
RATCLIFF, Stuart James 3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
RATH, Michael John 1st Leumeah
RAWSON, Geoffrey Raymond 1st Glenbrook
RAYNER, Peter William 2nd Gymea (St Catherines)
READ, David Gordon 4th Wagga Wagga
READ, Raymond John 1st Junee
READER, Warwick Harold 1st Roseville
REDMOND, Philip 1st Windang
REEVE, Henry Parker 1st Castlefield
REEVES, Brian Douglas 1st Williamtown
REID, Gregory 3rd Mortdale
REINTEN, Ronald 1st North Ryde
REYNOLDS, James 1st Wallsend
RICE, Greg 1st Goulburn
RICHARDSON, John Geoffrey 2nd Beverly Hills
RICHARDSON, Mark 9th Canberra
RING, Graham 1st Oatley Bay
RISTI, Tonis 9th Sydney
ROBB, Trevor Irwin 1st Sefton
ROBINSON, Antony Walter 1st Narrabeen
ROBINSON, Mark Andrew 2nd Forestville
ROGERS, John Edward 1st Narwee
ROOK, Kenneth 1st Kyle Bay
ROPER, Anthony Mitchell 1st Lilli Pilli
ROSS, Stewart John 2nd Beverly Hills
ROWE, Steven Michael 1st Panania
ROYCE, Terry David 1st Merrylands
RYAN, Kevin 1st Sefton
SCARR, Timothy John 1st Harbord
SCOTT, Phillip Maxwell 1st Clemton Park
SELLWOOD, John 4th Auburn
SHADLOW, John Stewart 1st St Marys
SHAW, Arthur John 1st Dolls Point
SHAW, Daryl 2nd Eastwood
SHAW, George Bernard 1st Milperra
SHAW, Robert William 1st Dubbo
SHEPHERD, Ian Charles 4th Auburn
SHOEBRIDGE, Neil Francis 1st Sylvania Heights
SHORT, Colin Gregory 1st Revesby
SIBRAA, Leslie 1st Miller
SKEERS, Russell Terry 4th Wagga Wagga
SKINNER, Graham 1st Paterson/Bolwarra
SKINNER, Peter Gregory 1st Yagoona
SMALL, Alan Lloyd 1st North Ryde
SMALL, Ross Stephen 1st North Ryde
SMITH, Frank Karl 1st Narwee
SMITH, Garry Kenneth 1st Garden Suburb
SMITH, Glenn Warren 1st Green Valley
SMITH, Graham Leslie 5th Orange
SMITH, Gregory Eric 1st Seven Hills
SMITH, Michael Perry 8th Canberra
SMITH, Peter 2nd Sutherland (ARMCO)
SMITH, Richard 8th Canberra
SMITH, Trevor Albert 1st Berowra
SONGBERG, Ian Raymond 2nd Padstow
SPARKS, Rodney Eric 10th Canberra
STENSON, Martin Anthony 1st Caringbah
STEVENSON, Barry Geoffrey 1st Dapto
STEWART, Graeme Edward 1st Mortdale
STEWART, Paul Masson 1st Denistone
STOBBIE, Robert 2nd Eastwood
STOCKBRIDGE, Ian 1st Cessnock
STOREY, Phillip 1st Canberra
STREET, Peter Raymond 1st Corrimal
STUART, Glenn Raymond 1st Jannali
STUCKEY, Craig Laurence 1st East Wahroonga
SULLIVAN, Desmond Neil 1st Epping
SUTHERLAND, Noel 1st Balgowlah
SWEETMAN, Michael Howard 1st Jannali
TAIT, Peter William 1st Woolwich
TAYLOR, Brian Jeffrey 1st Thirroul
TAYLOR, Kevin 1st Tenterfield
TEAL-SINCLARI, Thomas Alexander 3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
TEMPLETON, Ian Charles 2nd Mortdale
THOMAS, Edward John 5th Hurstville
THOMPSON, Craig 1st Scone
THOMPSON, David Charles 1st Lane Cove
THOMSON, Mark Ross 1st Belmont North
THORBURN, Keith Clive 2nd Panania
THOROUGHGOOD, Phillip 1st Swansea
THRIFT, Richard Reginald 1st Scone
TREGEAR, Mark Owen Edward 1st East St Marys
TREGEAR, Wayne 1st St Marys
TRELOAR, Jeffrey Alan 1st Sailors Bay
TUBMAN, Robert John 1st Corrimal
TUCK, Peter Stanley 1st Taren Point
TUCKER, Robert James 1st Nowra
TURNER, Eric Charles 1st Dubbo
TURVEY, Neil Christopher 1st Sylvania Heights
TYE, Geoffrey 1st Kyle Bay
VILD, John Bruce 1st Castle Hill
WADDELL, Duncan Frazer 1st Roseville
WALPOLE, Rodney Daniel 1st Epping
WALSH, Jeffrey Stephen 1st Port Macquarie
WALSH, Steven Mark 8th Broken Hill
WALTON, John Marian 1st Leumeah
WATTS, Phillip 1st Oatley West
WATTUS, Mark 1st Wallsend
WAXMAN, Leon Paul 1st Vaucluse
WEAIRE, Craig 1st Connells Bay
WELLS, Warren Sydney 1st Hornsby
WHITE, Keith James 1st Padstow Heights
WHITEHOUSE, Paul Allen 1st North Turramurra
WHITTAKER, James 1st Oatley Bay
WHYTE, Ian 4th Wagga Wagga
WIECKHORST, Mark 1st Sefton
WIGGINS, Ronald 1st Chifley
WILLIAMS, Wayne John 1st East St Marys
WILLIS, Stuart 1st Shortland
WILSON, Peter Andrew 1st Kirrawee
WILSON, Wayne Jeffrey 1st Wallerawang
WOLFENDEN, Stephen Kenneth 1st Narwee
WOOD, Colin 1st Ryde
WOOD, Michael Clarkson 2nd Belmont
WOODHALL, Peter 1st Castle Hill
WOODS, William 3rd Wahroonga (St John’s Own)
WORTHINGTON, Colin David 1st Cessnock
WRIGHT, Anthony David 1st Dolans Bay
WRIGHT, Bruce William 1st West Bexley
WYBREW, Ian Robert 1st Narwee
YATES, Geoffrey 2nd Kogarah
YOUNG, Allan 1st Ramsgate
YOUNG, Gregory 1st East Hills