Queen’s Scout Honour roll: 1974

Those who Qualified for the Queen’s Scout Award in 1974

ADAM, Kimberly James 1st Pymble
ANSELL, Paul John 1st Kingsway
ARMSTRONG, Gordon William 2nd Eastwood
BAILEY, Terry 1st Redhead
BAKER, Arthur 1st Gilgandra
BAUDISH, Peter 1st West Willoughby
BENNETT, Michael James 1st Forbes
BIELFIELD, Alan Lloyd 1st West Tamworth
BIRD, John Leslie 3rd Lismore
BLISHEN, John Kenneth 1st Kurri Kurri
BORGEN, Max Timothy 1st Narrabeen
BOYCE, Gary 1st Kiama
BRAGG, Greg 1st Corrimal
BRIGGS, Peter Anthony 1st East Chatswood
BROOKS, Colin Leslie 1st Winston Hills
BROOMFIELD, Shane Albert 1st Mt Pleasant
BROWN, Geoffrey 3rd Mayfield
BUDD, Peter Hamilton 1st Tweed River
BULLEN, Harry 1st Belmont North
BURGESS, Robertson Wesley 1st Prairievale Park
BURNS, Peter 3rd Mayfield
CANSDALE, Bruce William 1st Kyle Bay
CARDEN, Brett Edward 2nd Abbotsford
CHAMPION, Peter Andrew 1st Sefton
CHEN, Peter Graham 1st West Willoughby
CHENEY, Stephen Ralph 1st Parkes
CHUTE, Darryl Anthony 3rd Lismore
CLARK, Samuel Stuart 1st North Ku-ring-gai
COLLINS, Raymond Edward Anthony 2nd Manly
COOK, Bradley Noel 3rd East Maitland (St Peter’s)
COOKE, Bruce Leonard 1st Belrose
COULSON, Andrew Leigh 3rd Burwood
COWLED, Andrew Baden 1st Forbes
CULLINANE, Garry Patrick 1st West Willoughby
DABBS, Mark Stephen 2nd/3rd Lindfield
DE VRIES, Maarten 1st Peakhurst
DENT, Geoffrey 1st Punchbowl
DUNSTAN, John Lloyd 3rd Lismore
EATON, Douglas John 1st Middle Harbour
EDMONDS, Trevor John 3rd Bankstown
EDNEY, Paul 1st Fernhill
ELLIS, Anthony Thomas 1st Engadine
EVANS, Mark Raymond 1st Denistone
EVANS, Roderick Bernard 1st Denistone
FEARON, George David 1st Mt Pleasant
FITZGERALD, John Desmond 2nd Caringbah
FLANAGAN, Michael 1st Kiama
FLEMING, Seamus 2nd Harbord (St Mark’s)
FLYNN, Terance James 1st Kurri Kurri
FOSTER, Robert John 1st East Ryde
GAAL, Bruce David 1st Narrabeen
GEERZ, Walter Alexander 1st Tweed River
GIBB, Gregory James 2nd Northmead
GIBBS, Grahame Russell 1st Oatley Bay
GIFFORD, Peter Thomas 13th Canberra
GILBERTSON, Stephen James 1st Northbridge
GOODYER, Michael Shane 1st Springwood
GOODYER, Neville George 1st North Turramurra
GREENBANK, Ian Paul 1st Engadine
GREENWOOD, David 1st Miller
GUDSELL, Deane Stanley Elliott 1st West Lake Macquarie
HALL, David Lance 1st Campsie
HAVILAND, Kerry Leigh 3rd East Maitland (St Peter’s)
HAWKINS, Robert Stuart 1st West Willoughby
HEAP, Graham John 3rd Lismore
HECTOR, Barry 1st Wallsend
HENDERSON, Peter Donald 2nd Eastwood
HILL, Alan Robert 1st Oatley Bay
HIPSLEY, Andrew 8th Canberra
HOLLAND, Robert Owen 2nd Northmead
HOOPER, Malcolm 2nd Wagga Wagga
HOWLETT, Leigh Oliver 1st Granville
HUNTER, Stewart Gordon 1st East Roseville
IRVING, Glen Keith 1st Campsie
IVERS, David John 2nd North Sydney (St Thomas)
JAMES, Ross Geoffrey 3rd East Maitland (St Peter’s)
JENKINS, Peter 1st South Coogee
JONES, Glenn Alan 2nd Manly
JORDAN, Stephen Mark 1st Green Valley
KEEN, Christopher 5th Orange
LAMOND, Richard 13th Canberra
LANG, John Robert 4th Mosman
LARDNER, Stephen James 1st Beverly Hills
LEES, Philip John 1st Dubbo
LESLEIGHTER, Leonard Charles 1st Tweed River
LOWE, Allan Edward 1st Belmont North
LUCAS, David 1st Punchbowl
LUMMIS, Neil 1st Gilgandra
LYTWYN, Paul 1st Granville
LYTWYN, Peter 1st Granville
MA, Gabriel Julian 3rd Strathfield (St Anne’s)
MACKEY, Ian 1st Beverly Hills
MANN, Mark Arthur 1st Parkes
MANYWEATHERS, Brian 5th Orange
MARSHALL, John 5th Orange
MARTYN, Brian Eric 1st West Wyalong
MCALISTER, Hugh Francis 1st Roseville
MCDONALD, Robert Keith 1st Orange
MCELLIGOTT, Philip Mark 1st Macquarie
MCLENNAN, Ross Malcolm 1st Tweed River
MCMAHON, Stephen James 3rd Lismore
MCNAUGHTON, Stuart 1st Kurri Kurri
MEEK, Andrew David Jeff 2nd Eastwood
MOORE, Philip 1st Corrimal
MUNDY, Douglas Neil 2nd Peakhurst
MUNDY, William Alan 2nd Peakhurst
MURPHY, Kim Francis 2nd Condell Park
NAIRN, Robert 1st Corrimal
OSBORNE, David Owen 1st Woolgoolga
OSBORNE, Neville Alan Wayne 1st Narrabeen
PADOANI, Peter 1st Dover Heights
PATTENDEN, Rodney Bruce 1st East Chatswood
PETERSON, Ray 1st Fernhill
PHIPPS, Peter John 1st Mt Druitt/Colyton
PICKERING, Ralph 1st Woden Valley
PIPER, Bruce William 2nd Yagoona
PORCHERON, Ross Michael 1st East Roseville
POWER, Michael David 1st Denistone East
REDMAN, Bruce Allen 1st Peakhurst
REEVE, Jeffrey David 1st Tweed River
RHODES, Thomas Bruce 1st Shellharbour
RIGOZZI, David George 1st Turramurra
ROSE, Peter John 1st Fernhill
SANDRY, Neil Oliver 1st Engadine
SANSOM, Robert Clifford 1st Denistone East
SAUNDERS, Ian Campbell 1st Mt Pleasant
SCULLY, Carl Patrick 1st West Willoughby
SELLWOOD, Michael Douglas 6th Wagga Wagga
SEWELL, Ken Patrick 1st Granville
SIMPSON, Robert John 1st Fairfield
SMITH, Roger Montague 1st Balmoral/Beauty Point
SPENCER, Peter Andrew 1st Pymble
SQUANCE, William Cyril George 3rd Mayfield
STAFFORD, Peter Mark 13th Canberra
STAHEL, Colin 1st Yagoona
STEPHENS, Paul Raymond 1st South Punchbowl
STREET, Malcolm John 1st Peakhurst
SWAN, Peter 1st Kiama
SWART, Francis 2nd Manly
TAYLOR, Noel Alexander 1st Belmont North
THOMAS, David Calvin 1st Warilla
THOMAS, David Victor 3rd East Maitland (St Peter’s)
THOMPSON, Stephen John 1st Seven Hills West
THOMSON, Kevin 1st Lilli Pilli
THOMSPN, Mark Alan 1st Glenbrook
TISCHLER, Wolfgang Michael Herman 1st Boonerah Point
TOMSETT, Peter William 1st East Ryde
WAKELING, Stephen James 1st Thirroul
WALSH, Geoffrey Russell 1st Narrabeen
WALTON, Andrew 1st Kiama
WARDROP, Stephen Richard 2nd West Pennant Hills
WATSON, Stuart John 1st Kingsgrove
WEATHERALL, John 1st West Tamworth
WEBB, Steven Mark 4th Mosman
WHITAKER, Garry Stephen 2nd Narrabeen
WILKINSON, Paul Howard 1st Clifton Gardens
WILSON, Alan Maxwell 1st Tweed River
WOODS, Graham Allan 2nd Wagga Wagga
WORLEDGE, Philip 1st Turramurra
WORTHINGTON, Warren Edward 1st Concord
YORK, Alan Kenneth 2nd Barra Brui
YOUDALE, Philip David 1st East Chatswood