Queen’s Scout Honour roll: 1976

Those who Qualified for the Queen’s Scout Award in 1976

ABBOTT, Jeferry 1st Port Macquarie
ABRAHAM, Neil Andrew 1st North Ku-ring-gai
ALBERT, Donald George 1st Tuggerah Lakes
ANDERSON, Christopher John 6th Broken Hill
ANDERSON, John William 1st Kotara
ARNOLD, Stephen James 1st Windang
AVERY, Brett 1st Shortland
BATTISHALL, Garry 1st Oatley West
BAUMERT, Ian 2nd Sutherland (ARMCO)
BAYLISS, Shane 1st North Turramurra
BEARD, Peter 1st Mortdale
BEDFORD, Peter Ross 1st Padstow
BESTON, Neville Bernard Glenrock
BIRCH, David James 1st Hughes
BISCHOE, Robert John 1st Macquarie
BISSET, Warwick Gordon 1st North Ku-ring-gai
BLACK, Steven John 1st Glenrock
BLAKENEY, Ian William 1st Thirroul
BOLLIGER, George Henry 5th Pennant Hills
BOLLIGER, Walter Martin 5th Pennant Hills
BOOTH, Michael Lindsay 1st Windang
BOURNE, David John Joseph 1st Concord
BRIGGS, Percy Douglas 1st Sefton
BRISBANE, Peter William 1st Balgownie
BROUN, William James Harvey 2nd/3rd Lindfield
BROWN, Wayne Brian 1st Canley Heights
BROWN, William Anthony 1st Kotara
BRUCE, Steven Donald 1st Beverly Hills
BYE, Graeme Robert 1st Albury
BYWATER, Grant Owen 1st Peakhurst
CALLOW, Robert John 2nd Richmond
CAMBRIDGE, Jeffrey John 3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
CAMERON, Andrew Stuart Drummoyne
CAMPBELL, Charles Bryan Coffs Harbour
CANTERBURY, Mark John 2nd Sutherland (ARMCO)
CAVENAGH, Grant Douglas 1st Glenrock
CHEN, Philip 1st West Willoughby
COLLINS, John Wayne 1st Valentine
CONDON, Christopher Roy 1st Balmoral/Beauty Point
COOK, Gary Wayne 1st Oatley Bay
COOK, Noel 2nd Bellevue Hill (Holy Cross)
CRAMPTON, Michael John 1st Green Valley
CROGER, Ian Russell 1st West Lake Macquarie
CUNNINGHAM, Colin John 1st Padstow
DALGLEISH, Rohan Stuart 1st Capital Hill
DAVID, Stephen Glenn 1st Balgownie
DAVIDSON, Brian 1st Broken Bay
DAVIDSON, Glenn 1st Panania
DAVIES, Ian George 1st Wyong
DAVIS, Matthew Donald 1st Concord
DAWES, John Robert 1st Gymea
DEAN, Gregory Keith 1st Kings Bay
DEKKER, Peter J 1st Berkeley
DENNIS, Mark George 1st Parramatta
DEVLIN, Stephen Kenneth 1st Coogee
DIGGINS, Brad Gale 1st St Marys
DORBIS, John James 3rd/4th Kensington
DROHAN, David Neville Anthony 1st Carlingford
EARNSHAW, Jonathan Mark 2nd Kogarah
EASTWOOD, Guy Maxwell 1st Gymea
EDWARDS, Anthony Richard 2nd Berala
ELDRIDGE, Gregory Kenneth 1st Tweed River
ELLIOT, Steven 2nd Glenbrook
EVANS, Graeme Robert 1st West Willoughby
FAIRHURST, Mark 1st Oatley West
FERNANDES, Ashley Gerard 1st Concord
GALBRAITH, Ray Lawrence 1st Concord
GAMBLE, Michael John 1st Carlingford
GARDINER, John Edward 1st Woolooware
GARE, John Crifford 1st Mt Pleasant
GIBBS, Warren Lance 1st Oatley Bay
GILCHRIST, Phillip Anthony 1st Holroyd
GODDARD, Craig Edwin 1st Kirrawee
GOLDBERG, Jerome Alan 3rd Rose Bay (Judean)
GOLLAN, Peter Lloyd 1st East Wahroonga
GREEN, Rodney James 3rd North Ryde
GRELIS, Paul John 1st Kyle Bay
GRIFFITHS, Jeffrey Bruce 2nd Abbotsford
GRIFFITHS, Mark Anthony 1st Shortland
GRIGOR, Lachlan Ian 13th Canberra
GWATKIN, Peter 1st South Punchbowl
HAAK, David Anton 1st Bossley Park
HALL, Graham 2nd Beecroft
HALL, Peter Charles 1st Capital Hill
HARDING, David William 1st East Wahroonga
HARTLEY, Colin Francis 1st Granville
HARTMAN, Stephen Wayne 2nd Beverly Hills
HARVEY, Robert John 1st Rose Bay
HEGYI, Charles Les 1st Balgownie
HIGGINS, Colin Gill 1st Carlingford
HIND, David Norman 1st Peakhurst
HOOPPELL, Stephen Geoffrey 1st Allambie Heights
HORTON, Robert Geoffrey 2nd Beverly Hills
HOWE, Jeffrey Alan 2nd Richmond
HOWLETT, Owen Ernest 1st Granville
HUMPHREYS, Douglas John 3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
JAMES, David Peter 2nd East Maitland
JAMISON, Stephen John 1st Concord
JAMSEK, Stephen Josef 1st Bossley Park
JOHNSTON, Darryl Allan 1st Bulli
JOSEY, Gregg 3rd North Ryde
KING, Mark Andrew 1st Gymea
KINGMA, Frank Allan 2nd Richmond
KITCHIN, Phillip 1st East Hills
LEE, Graham Morris 1st Corrimal
LESLIE, Stuart Andrew 1st Hughes
LEVER, Brett Robert 1st West Willoughby
LEWIS, Michael Philip 3rd Rose Bay (Judean)
LIBBIS, Neil 1st Macquarie
LIVERMORE, Wayne Peter 1st Corrimal
LOW, John Murray 1st Griffith
MANION, Michael Edward 2nd Beecroft
MATHWIN, Shayne 1st Shortland
MAYBERRY, Ernest James 1st West Wyalong
MCCOURT, Brian Robert 2nd Beverly Hills
MCDONALD, Joy Patricia 1st Wyong
MCKANE, Russell Bruce 3rd Bankstown
MEYER, Stephen John 1st Carlingford
MOON, Glenn William 1st Bulli
MOORE, Stephen John Lones
MOREY, Gordon James 1st Tuggerah Lakes
MORROW, Leigh 1st Shortland
MOTT, Glenn 1st Thirroul
MULCAHY, Robert Bruce 1st West Peakhurst
MUNRO, Peter James 1st Northmead
O’BRIEN, Bede Lawrence 1st Kyle Bay
OLSEN, Gregory John 1st Concord
O’ROURKE, Glenn Anthony 1st Peakhurst
O’TOOLE, Damian 2nd Bellevue Hill (Holy Cross)
PARRATT, Alan Michael 1st Oatley
PARTRIDGE, James Alan 1st Kings Bay
PEACOCK, Allan David 2nd East Maitland
PEARCE, Steven John 1st Balgownie
PENN, Ian 1st North Revesby
PETERS, Gregory Ronald 2nd Punchbowl
PHILLIPS, Terry John 1st Cardiff
POOLEY, Malcolm James 1st Dover Heights
POTTS, Rony Raymond 1st Yagoona
RADD, Richard Max 5th Seven Hills
ROBERTS, Christopher John 1st Willoughby
ROBINSON, Brian Keith 1st Tweed Heads
ROBINSON, Stephen Paul 6th Broken Hill
RUGG, Kevin John 1st Kotara
SAUNDERS, Jeffrey 2nd Yagoona
SAYLE, Stephen 1st St Marys
SHARPE, Kym Gregory 1st Toongabbie
SKELTON, Henry Drury 1st Shortland
SLEE, Geoffrey Wayne 1st Windang
SMITH, Jeffrey Peter 1st Kotara
SMYTH, Lionel 1st Panania
SNEPP, Anthony Vere 1st Lindfield
SOUTHWELL, Mark Edward 1st Macquarie
STAPLETON, Timothy Francis 2nd Gymea (St Catherines)
STEEDMAN, Glen James 2nd Green Valley
STEPHENSON, Kim Stanley 1st Thirroul
STEPKOVITCH, Nicholas 1st Clovelly
STURGISS, Graham Duncan 1st Corrimal
SUCKER, Stephen Wayne 2nd East Maitland
TAYLOR, Gordon Robert 1st Mt Pleasant
TEMPEST, Trevor Hugh 1st Cardiff
THURGOOD, Bruce William 2nd Epping (St Alban’s)
TONER, Allan Hartley 2nd Caringbah
TOPPLE, Mark John 1st Padstow
TOSSELL, Paul Brian 6th Broken Hill
TOWNSHEND, Raymond Ian 1st Ramsgate
TRESEDER, Peter John 5th Pennant Hills
WADDINGTON, Andrew Gordon 1st South Coogee
WALLACE, Robert Gregory 1st Clovelly
WATLING, Geoffrey Philip 2nd Peakhurst
WATTS, Ian 1st Oatley West
WHAN, Gregory 1st Parramatta
WIGGINS, John Henry 1st Beverly Hills
WILCOX, Matthew Richard 1st Oatley West
WILKES, Gregory Wilton 1st Tuggerah Lakes
WILLIAMS, David James 1st Balgownie
WILLIAMS, Peter John 1st Balgownie
WILLIAMS, Rodney Peter 1st Balgownie
WILSON, Mark Ian Cameron 1st St Marys
WOOD, John Charles 1st Goulburn
WOODS, Ross 1st Shortland
WRIGHT, Gregory John 2nd Green Valley
ZECH, Reinhard Walter Reinhold 2nd Panania