Queen’s Scout Honour roll: 1977

Those who Qualified for the Queen’s Scout Award in 1977

ADAMS, Peter 2nd Eastwood
ALLEN, Andrew Stearn 4th Mosman
ANGUS, James Scott 1st Cardiff
ANTHONEY, Glenn Ernest 3rd North Ryde
ARCHBOLD, Kevin Harold 1st Austinmer
ATKINSON, Mark Andrew 2nd Parramatta (St John’s)
BAGUST, Wayne William 2nd Mortdale
BANKS, Mark Conrad 1st Holroyd West
BARLOW, David Moore 1st Broken Bay
BARNES, Peter Edward 1st Hurstville Grove
BASSFORD, David Wayne 1st Gymea
BATT, Michelle Robyn 1st Yaralla
BAYLISS, Brett Donald 1st North Turramurra
BECKER, Michael John 2nd Canterbury (St Paul’s)
BELL, Anthony 2nd Eastwood
BEVERIDGE, Ronald John 1st Cessnock
BLACKWELL, Peter 1st Cessnock
BLADES, John Thomas 1st Greenwich
BLAKEMORE, Paul Anthony 3rd East Maitland (St Peter’s)
BORRILL, Geoffrey Warren 1st Woolooware
BRACK, Wayne Douglas 1st Erina Heights
BRADING, Stephen Vincent 1st Pymble
BRADLEY, Jeffrey 2nd Berala
BRAMELD, John 1st Greenwich
BROOKS, John 1st Ginninderra
BROWN, Peter Alan 1st Kingsway
BROWN, Roger Alan 1st Holroyd
BROWN, Wayne Carlisle 1st Kirrawee
BURGESS, Matthew Scott 1st Prairievale Park
BUSHELL, Rellee 2nd Richmond
BUTLER, Anthony Leighton 1st Dolls Point
BUTT, John Robert 1st Holroyd South
CAMPBELL, Glenn Aitken 1st Corrimal
CANSDELL, Greg 3rd North Ryde
CANTLE, Ian Lyall 2nd West Pennant Hills
CARBON, Frank Joseph 1st Balmain
CAREY, David 1st Kotara
CAREY, Ian 1st Greenwich
CARROLL, Thomas Joseph 1st Sefton
CHAPMAN, Andrew Stephen Warrigal
CHRISTIE, Dell Clinton 2nd Glenbrook
CHURCH, John Andrew 6th Hamilton (Scottish)
CLARK, Paul 3rd/4th Kensington
CLEASBY, Paul Alexander 1st Hurstville
CLEMENTS, Rosemary Anne 1st West Epping
COLEMAN, Edward James 1st Beverly Hills
COLLON, John Raymond 2nd Green Valley
COOPER, Bruce Alexander 1st Port Hunter
COWIE, Dale Christopher 2nd Earlwood
CRAPP, Gregory John 1st Granville
CREIGHTON-GAUNT, Mark Andrew Warrigal
CROSS, David James 2nd Green Valley
CURTIS, David 2nd Beverly Hills
DANCASTER, Ian Douglas 1st Allambie Heights
DARWELL, Stephen William 2nd Roseville
DERRIMAN, Mark David John 1st Balmain
ELLICOTT, Clinton Harry 1st Peakhurst
EVANS, Craig Ivor 1st Griffith
FENTON, Drew Robin 3rd Broken Hill
FLETCHER, Robert Bruce 1st Griffith
FLINTER, David Ewen 1st North Turramurra
FOLEY, Peter John 1st Lugarno
FOSTER, Mark Wayne 5th Pennant Hills
FOX, Timothy Paul 1st Sefton
GALLAGHER, Anthony 5th Seven Hills
GARDNER, Bruce Leslie 1st Oyster Bay
GLEESON, Grant Norman 1st Sefton
GOLDSMITH, Gregory 1st Holroyd West
GORDON, Gregory 1st Oatley West
GOSBY, Helen Elizabeth 1st Yaralla
GOW, Alexander 1st Oyster Bay
GRABS, Frank Klaus 2nd Normanhurst
GRADY, Mark Stephen 1st Punchbowl
GRANT, Robert Allan 1st Meadowbank
GREENWOOD, Ian Kenneth 1st South Punchbowl
GRIFFITHS, Phillip 1st West Willoughby
GROOM, Richard Martin 1st Sefton
HABERFIELD, Brian Leslie 1st Albury
HARVEY, Mark 2nd Beecroft
HAYES, Philip Anthony 4th Strathfield
HENRY, Christopher Ian 5th Albury (St David’s)
HOLMES, Peter Charles 1st Mount Pleasant
HOPLEY, David Michael 1st Kingsway
HUMPHREYS, Michael Joseph 2nd East Maitland
JACKSON, Owen Leslie 1st Gymea
JAGO, Gregory Alan 2nd Canterbury (St Paul’s)
JENKINS, Alan Raymond Endeavour
JOHNS, Brian William 1st Lake Burley Griffin
KAY, Stephen Geoffrey 1st Burns Bay
KEEVERS, Robert Paul 1st Beverly Hills
KING, Ian Paul Maitland
KNOCK, David John 1st Campsie
KOHN, Michael Richard 3rd/4th Kensington
LACHLAN, Stuart Peter 3rd Broken Hill
LAKE, Ian 1st Ginninderra
LAMB, Peter 1st Gymea
LARKIN, Graeme John 3rd Wagga Wagga
LEAHY, John William 3rd East Maitland (St Peter’s)
LELARGE, Paul George 2nd North Epping
LENNON, Bruce John 1st Wagga Wagga
LESLIE, Scott Philip 1st Woronora
LEVY, Ronald David 1st Mt Ainslie
LEWIS, Brett Farley 1st Port Hunter
LINQUIST, Phillip Arthur Wirth 2nd Barra Brui
LONG, Geoffrey Brian 4th Mosman
LOVERIDGE, Peter Damien 1st Holroyd
MACDONALD, Seidre Edith 4th Wollongong
MACKEY, Ian Brian 1st Gosford
MADDEN, Russell Francis 5th Pennant Hills
MAIN, David Lindsay 1st Cessnock
MANZO, Steven Leslie 1st Kings Bay
MARKS, Kirk Frederick 2nd Armidale
MARSHALL, Lynette 1st Ramsgate
MARSHALL, Peter Edward 1st Oyster Bay
MCCARTHY, Donald 1st West Epping
MCCORMICK, Vincent Morris 1st Holroyd South
MCFADYEN, Peter Robert 1st Oatley
MCKINLEY, Anthony James 1st Concord
MILLERICK, Gordon Wayne 1st Bossley Park
MILLS, Stuart Reginald 2nd Penshurst
MILNE, Nicholas James 1st East Roseville
MILSTED, Gary Keith 1st Collaroy Plateau
MOGLIA, Rodney John 1st Tumut
MOURITSEN, Carl 2nd Chester Hill (St Columbas)
MURPHY, Lawrence Patrick 1st Holroyd West
NEY, Wayne John 1st Sefton
NICHOLLS, Stephen Clifford 1st Yaralla
NOLAN, Steven 2nd Green Valley
NORTON, Michael 2nd Berala
NUPIER, Grant Leslie 1st Oyster Bay
O’REGAN, Stephen Allan 1st Dolls Point
PAPALLO, Chris 3rd North Ryde
PARISH, Mitchell Nash 2nd Peakhurst
PATTEN, Keith John 1st Griffith
PAULE, Kevin John 1st Stromlo Forest
PAYNE, Alexander James 2nd Fairfield
PAYNE, Peter 1st Kotara
PECK, Raymond John 1st Holroyd South
PILZ, Christopher Ashton 4th Mosman
PITTAWAY, Ian 1st Gymea Bay
PLUIMERS, Henry 1st Balgownie
POTTS, Lindsay Kenneth 1st Yagoona
PROUDLEY, Robert Warrigal
PYKE, Jonathon Henry 1st Roseville
QUINLAN, Peter 1st Campsie
RANDLE, Mark Warren 1st Taree
RANN, David Robert 1st Pymble
REECE, David Harold 1st Kotara
RHODES, Heather June Warrigal
RICHARDSON, Andrew Donald 1st Cronulla
RIDGE, David John 2nd Berala
RILEY, Brett 1st East Hills
ROACH, Stephen 3rd East Maitland (St Peter’s)
ROBERTS, Collin 3rd North Ryde
ROBERTS, Martin John 1st North Curl Curl
ROBERTS, Paul Raymond 2nd Glenbrook
ROBERTSON, Stran Douglas 1st Wentworthville
ROBINSON, Kathryn 1st Garran
ROBOTHAM, Trevor Colin 1st Renown Park
RODGERS-FALK, Joseph 5th Seven Hills
RUSSELL, Peter James 2nd Canterbury (St Paul’s)
RYDER, Neil Bradley 2nd Caringbah
SAYWELL, Gregory John Balgownie
SCANLAN, Paul 2nd Green Valley
SCHOFIELD, Peter Robert 5th Pennant Hills
SCHYDLO, Peter Eric 1st Sefton
SEALE, Ross Kingsley 2nd Beverly Hills
SECKOLD, Christopher 2nd Sutherland (ARMCO)
SKERRITT, John Howard 2nd West Epping
SMITH, Bernard 1st West Epping
SMITH, Dale Francis 1st Griffith
SMITH, Grattan Hugh 1st West Epping
SMITH, Paul Gerrard 1st Swansea
SMITH, Steven Heugh 1st Kotara
SOLMAN, Neil Rodney 1st Wyong
STARK, Graeme Alan 1st Prairievale Park
STEPHENS, Philip Duncan 1st Wollstonecraft/North Sydney
STEVENS, John William 1st Kingsway
SZYSZ, Kevin Michael 1st Balgownie
THOMAS, Mark Ian 1st Lugarno
THOMPSON, Scott David 1st Yaralla
UNDERWOOD, David William 1st Parramatta
UNMACK, Graeme 2nd Beecroft
VALLIS, Mitchell Jon 3rd North Ryde
VIDLER, Ian James 1st Holroyd
WALKER, Glen Russell 1st Holroyd West
WALTERS, Barry John 1st Hurstville Grove
WARDALE, Susan Margaret 1st South Punchbowl
WASHBOURNE, Peter 1st Berkeley
WEBB, Maxwell James 1st Punchbowl
WEISE, Stephen Laurence 1st Meadowbank
WELSH, Christopher John 1st Kingsway
WELSMAN, Kathryn Anne 1st Belmont
WILKIN, Geoffrey John 1st Helensburgh
WILLIAMS, David Allan 1st Coffs Harbour
WORTHINGTON, Geoffrey Paul 7th Albury
YOUNG, John Andrew 1st Albury